Boso, ale w ostrogach

Okładka książki Boso, ale w ostrogach
Stanisław Grzesiuk Wydawnictwo: Książka i Wiedza biografia, autobiografia, pamiętnik
350 str. 5 godz. 50 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1972-08-01
Data 1. wyd. pol.:
1972-08-01
Liczba stron:
350
Czas czytania
5 godz. 50 min.
Język:
polski
Tagi:
Warszawa Powiśle Grzesiuk
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
662 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4645
3414

Na półkach: , , ,

Proza Grzesiuka chyba nigdy się nie zestarzeje!
Czytałam jego wspomnieniowe książki ponad dwadzieścia lat temu i teraz, po długim czasie, odbieram je z taką samą ciekawością i z emocjami.
Gdy zobaczyłam na bibliotecznej półce z audiobookami "Boso, ale w ostrogach", nie mogłam odmówić sobie wypożyczenia i wysłuchania, zwłaszcza że interpretacja Arkadiusza Bazaka brzmi znakomicie.

Grzesiuk ze swadą i właściwym sobie poczuciem humoru opisuje dzieciństwo i młodość spędzone w przedwojennej i wojennej Warszawie. Najpierw poznajemy go jako małego urwisa, który żyć nie może bez kolegów z podwórka i bez codziennych przygód. Potem autor wspomina pełne cwaniactwa lata szkolne, pierwsze miłości, pokątnie pitą wódkę, przyjaźnie z rówieśnikami oraz coraz poważniejsze wybryki.
Przy tej okazji śledzimy codzienność Czerniakowa, jednej z najbiedniejszych dzielnic stolicy, rządzącej się własnymi, niepisanymi prawami. By tam przetrwać, trzeba było wykazać się sprytem i mieć smykałkę do zazwyczaj nielegalnych interesów.
Jednocześnie poznajemy Czerniaków jako miejsce, w którym nawet złodzieje mają swój honor, a ludzie złączeni są silnie rodzinnymi i przyjacielskimi więzami.
Ten niezwykle barwnie odmalowany miejski folklor to na pewno jedna z największych zalet książki.

Z dużym zainteresowaniem śledzi się też, oczywiście, burzliwe perypetie głównego bohatera. Nieraz można się przy tym ubawić do łez, nieraz zamyślić albo wzruszyć.
Ten sposób obrazowania nie zmienia się nawet wówczas, gdy wybucha druga wojna światowa, która każe szybko wydorośleć młodym, a przedwcześnie postarza tych, którym do starości było jeszcze daleko.
Brak żywności i innych podstawowych produktów wymusza na ludziach kombinowanie i tzw. organizowanie jedzenia, opału i leków. Celują w tym chłopaki z Czerniakowa, których brawura nieraz graniczy z szaleństwem i nieodpowiedzialnością.
Niezmiennie trzyma się za nich kciuki, gdyż nie sposób nie czuć do nich sympatii i to nawet wówczas, gdy mijają się z prawem, dobrymi obyczajami i kulturą osobistą. Nowa, wojenna rzeczywistość przewartościowała dotychczasowe zasady moralne, nie odebrała jednak bohaterowi fasonu i poczucia honoru. "Boso, ale w ostrogach" - tytułowe zdanie wypowiedziane przez ojca narratora, towarzyszy mu cały czas, stając się życiowym przesłaniem nawet w najtrudniejszych momentach.

Ogromną zaletą prozy Grzesiuka jest gawędziarski, soczysty styl, pełen wtrąceń z gwary miejskiej, obrazowych opisów i kwiecistych dialogów. Chłonie się tę literaturę ze smakiem i apetytem na więcej - od razu ma się ochotę sięgnąć po kolejny wspomnieniowy tom, jakim jest "Pięć lat kacetu".

Proza Grzesiuka chyba nigdy się nie zestarzeje!
Czytałam jego wspomnieniowe książki ponad dwadzieścia lat temu i teraz, po długim czasie, odbieram je z taką samą ciekawością i z emocjami.
Gdy zobaczyłam na bibliotecznej półce z audiobookami "Boso, ale w ostrogach", nie mogłam odmówić sobie wypożyczenia i wysłuchania, zwłaszcza że interpretacja Arkadiusza Bazaka brzmi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 812
  • Chcę przeczytać
    2 514
  • Posiadam
    1 337
  • Ulubione
    317
  • Teraz czytam
    75
  • Chcę w prezencie
    68
  • Literatura polska
    47
  • 2019
    36
  • Biografie
    36
  • 2018
    30

Cytaty

Więcej
Stanisław Grzesiuk Boso, ale w ostrogach Zobacz więcej
Stanisław Grzesiuk Boso, ale w ostrogach Zobacz więcej
Stanisław Grzesiuk Boso, ale w ostrogach Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także