Boso, ale w ostrogach

Okładka książki Boso, ale w ostrogach Stanisław Grzesiuk
Okładka książki Boso, ale w ostrogach
Stanisław Grzesiuk Wydawnictwo: Książka i Wiedza biografia, autobiografia, pamiętnik
Książka i Wiedza
1972-08-01
1972-08-01
Warszawa Powiśle Grzesiuk

Książka przenosi w świat przedwojennej Warszawy. Z opisu autora wynika, że życie nie było wtedy kolorowe, a Jego historia błądzi cały czas gdzieś z tyłu głowy po odłożeniu książki.

Literatura wspomnieniowa to jeden z moich ulubionych gatunków, a "5 lat kacetu" podobało mi się na tyle, że zabrałem się również za tą lekturę. Czytało się to dobrze, ale na koniec pozostał we mnie niedosyt. Liczyłem na bardziej rozbudowany opis wielkomiejskiego folkloru przedwojennej Warszawy. O to Grzesiuk się niestety nie pokusił. On skupia się na opisach historii, które szczególnie po wielu latach nie wydają się czytelnikowi bardzo interesujące. Konflikty pomiędzy ulicami, z policją, kradzieże. Ta książka to zbiór takich opowieści. Można odnieść wrażenia, że słucha się Grzesiuka przy wódce, gdy dzieli się ze swoją ferajną swoimi przeżyciami. Oni słuchają tego z zapartym tchem, ale dla mnie w pewnym momencie jego opowieści zaczynają się do siebie upodabniać i robić wtórne.
Nie zmienia to faktu, iż jest to wręcz skarb, który uratował po latach wiedzę o tym środowisku. Szkoda, że nie napisał tego ktoś z większym darem obserwacji i talentem pisarskim.

Świetnie się czytało. Kawał Warszawskiej historii.

Świetnie się czytało. Kawał Warszawskiej historii.

Główny bohater to nie żaden "drobny cwaniak" na jakiego się kreuje ,tylko zwykły gangster o zaburzonej percepcji dobra i zła. Cała książkę podświadomie próbuje nam wybielac swoje szubrawe występki tłumaczac je a to prwaem ulicy a to czasami a to patriotyzmem. Stasiu zwanym raz cyganem razk kozakiem raz jescze tam kimś innym nie potrafi spojrzec prawdzie w oczy i przyznaż ze jest obłudnikiem o różnych standartach moralnych w zależnosci o kogo chodzi czy to o wybielanych "chłopaków z dzielni" czy "tych frajerów z miasta". Jeżeli czasy komunistyczne wytępiły takie typy osbowosciowe wsród społeczeństwie to chawła im za to ,ale obwaiem się ze przeciwnie mogły je jescze w niektórych aspektach potęgować.Uderzające u głównego bohatera jest jeszcze chęć eksponowania i chwalenia sie wszystkimi świnstwami których sie dopósił w imię jego chorej drabiny moralnej. Od kąd przeczytałem książeke zawsze kiedy słysze słowa: Frajer,ferajna,SERWUS, KLAWO mam mdłości i chęć na wymioty. Od teraz jak widzę uroczego dziadziusia w kraciasym kaszkiecie i fularze z harmonią mam ochotę zerwać zniego te atrybuty w gescie walki o ludzkie wartosci. Książka bardzo dobrze napisana akcja wartka, dynamiczna czego wielu autorów powinno zazdroscić

Rozumiem ludzi dających wysokie oceny tej książce. To fajna opowieść o życiu w przedwojennej Warszawie, o środowisku młodych ludzi, których celem jest zarobić parę złotych, zabawić się, połobuzować. Wszystko w zgodzie z honorowym kodeksem, niepisanymi zasadami. To nie jest literackie arcydzieło. Raczej opowieść jaką snuje przypadkowy kompan przy barze lub zabrany autostopowicz. Miło płynie czas, a nie jest to gadka o pogodzie.
Ujmujące jest podejście do życia głównego bohatera. Ma zasady, oddanych przyjaciół, nie spuszcza z tonu nawet w obliczu zagrożenia. Zawsze ma rozwiązanie i niewątpliwie jest człowiekiem, którego zaradności i optymizm jest godzien podziwu. Całość napisana jest prostym językiem, pełnym warszawskich zwrotów co przydaje barwności. Bohater nikogo nie udaje, jest prostolinijny jak cała ta opowieść . Na tym polega jej urok i siła. Jest autentyczna. Na pewno sięgnę po kolejną część tej historii.

Pan Grzesiuk i "Boso ale w ostrogach" to moja pierwsza w zyciu przeczytana książka, a było to tak... Pojechałem jak co roku na wakacje do rodziny na wieś (fantastyczni ludzie) niby blisko Warszawy ale i kury i krowy i pole i wszystko co na wsi powinno być 🙂słońce świeci, dużo rzeczy do roboty a jednak troche nuda, ale wujek (Darek, mega pozytywny facet) miał swoją zacna biblioteczkę, a że już miałem swoje lata ( tak koło 14) to myślę popatrzę co tam jest, no i znalazłem "Boso ale w ostrogach" myślę ostrogi to pewnie western, a że zawsze lubiłem kowbojów to przelece na szybko parę stron i lecę dalej walczyć z kogutem łobuzem 😉 no i jak zacząłem to przepadałem na cały dzień, fantastyczna książka o chłopakach cwaniakach z Warszawy... I chyba dzięki takiemu początkowi z literaturą zostałem fanem słowa pisanego i na dzień dzisiejszy mam zaliczonych kilkaset książek... Dziękuję Panu Panie Grzesiuk 🙂

Co tu dużo pisać. Książka moim zdaniem powinna być lekturą szkolną.

Co tu dużo pisać. Książka moim zdaniem powinna być lekturą szkolną.

To pierwsza część autobiografii Grzesiuka. Opowieść o dorastaniu nastoletniego Staśka na warszawskim Czerniakowie. To trochę nne spojrzenie na przedwojenną Warszawę, z punktu widzenia cwaniaka, pokazuje folklor i humor warszawskiej ulicy lat '30.
Ciekawa pozycja. Polecam.

Ciekawa pozycja. Polecam.

Czytane lata temu. Dla mnie był to swoisty wstęp, wprowadzenie do "Pięć lat kacetu"...

Połykałem strony, autor świetnie przybliżył ducha przedwojennej Warszawy. Powinna to być obowiązkowa lektura szkolna, jeśli po przeczytaniu jakiejś książki można nabrać trochę charakteru i zyskać odrobiny poczucia humoru to z pewnością po tej . Każdy powinien przeczytać

• Biografie