Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Tłumaczenie: Krzysztof Żaboklicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biografie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Il volontario
literatura włoska
literatura faktu

Włoska prasa określiła "Ochotnika" mianem "pracy historycznej w powieściowym przebraniu". Marco Patricelli, włoski historyk ceniony również ze względu na wybitny talent literacki, opowiada historię rotmistrza Witolda Pileckiego (1901-1948), legendarnego bohatera czasów II wojny światowej, który dobrowolnie przedostał się do obozu zagłady Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu, i skąd zbiegł,...

Marco Patricelli, włoski historyk ceniony również ze względu na wybitny talent literacki, opowiada historię rotmistrza Witolda Pileckiego (1901-1948), legendarnego bohatera czasów II wojny światowej, który dobrowolnie przedostał się do obozu zagłady Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu, i skąd zbiegł, by przekazać polskiemu podziemiu raporty o obozie. Przez władze komunistyczne Polski Ludowej został skazany na karę śmierci i stracony w 1948.

Autor stara się nie tylko opisać dzieje wybitnego człowieka, ale też opisać jego niezłomny charakter i wielką wrażliwość. Rzetelną historyczną książkę Marca Patricellego czyta się jak najlepszą powieść.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Koronczarka | 2015-05-14
Przeczytana: 14 maja 2015

Zawiodłam się, a życie rotmistrza Pileckiego było przecież niezwykłe. Książka tymczasem daje wykład z historii Polski pisany podręcznikowo i tylko od czasu do czasu pojawia się zdanie (nie przesadzam - najczęściej tylko jedno) informujące gdzie był, lub co robił w tym czasie główny bohater książki. Podręczniki już dawno przeczytałam. Sięgnęłam po książkę, bo interesował mnie człowiek. Ale rotmistrza Pileckiego jest tam stanowczo za mało.

Justyna | 2014-03-25
Przeczytana: 25 marca 2014

Witold Pilecki jest synonimem odwagi, męstwa, wielkiego patriotyzmu, prawdziwego bohaterstwa. Jedyny człowiek w historii, który z własnej woli dał się zamknąć w Auschwitz,aby tam umiejętnie spleść siatkę konspiracyjną i przesyłać na zewnątrz raporty o tym co dzieje się w obozie. Po ucieczce z obozu, walce w Powstaniu Warszawskim i pobycie w obozach jenieckich znalazł się we Włoszech. Po powrocie do kraju nastąpiło nieodwracalne, komuniści przywitali go strzałem w tył głowy.
Patricelli pisząc książkę złożył hołd Pileckiemu, człowiekowi, który nie słusznie zapłacił życiem, ponieważ walczył o to, by być obywatelem zupełnie suwerennego i niepodległego kraju. Witold Pilecki to postać niezwykła, człowiek z którego wszyscy możemy być dumni.

Ziraelka | 2014-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Rotmistrz Witold Pilecki to zupełnie wyjątkowa postać, a jednocześnie człowiek bardzo bliski mojemu sercu. Dla mnie osobiście jeden z najważniejszych bohaterów w polskiej historii.
Wspaniale, że powstała ta książka – napisana przez Włocha, ale bardzo rzetelna, dopracowana w każdym szczególe. Autor wnikliwie zbadał losy Witolda Pileckiego. Bardzo dokładnie opisuje pobyt w Auschwitz i działalność konspiracyjną. Momentami udaje się też pokazać Witolda – człowieka, mężczyznę, męża, ojca, przyjaciela. Te fragmenty książki, choć niezbyt rozbudowane, są dla mnie najcenniejsze.
Moja fascynacja Witoldem Pileckim zaczęła się kilka lat temu, gdy zauważyłam, że rondo, które przemierzam codziennie w drodze do pracy, nosi właśnie to imię. Przyznam szczerze, że tak mnie zaintrygował ów tytuł rotmistrza – taki staroświecki, romantyczny, przywołujący na myśl ułanów - że zaczęłam szukać informacji. Jakież było moje zdziwienie, gdy odkryłam, że Witold Pilecki to ochotnik Auschwitz, który w obozie...

Karolina | 2011-12-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2011
Przeczytana: 14 grudnia 2011

Bardzo się cieszę że w końcu zaczyna się mówić o prawdziwych Polskich Bohaterach, którzy oddali za swój, za nasz kraj życie.
Poruszająca historia pięknie opisana.
Czyta się naprawdę bardzo szybko.
Bardzo polecam, naprawdę warto czytać taką literaturę.

Radomak | 2013-05-01
Przeczytana: 01 maja 2013

Próba popularyzacji postaci niezłomnego rotmistrza Pileckiego. Autor przybliża nam losy bohatera, zaczynając od jego wczesnych lat młodości, pozwalając dzięki temu zrozumieć motywy, które kierowały tym odważnym człowiekiem w latach wojny. Jest to próba oddania hołdu człowiekowi, który dobrowolnie dał się złapać Niemcom w ulicznej łapance i zamknąć w Auschwitz. Nie zrobił tego bez celowo, chciał stworzyć tajną organizację wewnątrz obozu dla pomocy więźniom oraz tworzenia raportów dla polskich władz na zachodzie. Udało mu się stworzyć bardzo skuteczną siatkę pomocy, znacząco utrudniając Niemcom ich zadania. Był człowiekiem na tyle przebiegłym, że stworzył system w którym poszczególne grupy nie wiedziały o swoim istnieniu, dzięki czemu zapobiegł dekonspiracji. Uciekł z obozu, aby osobiście próbować wpłynąć na komendanta AK co do powstania w Auschwitz i uwolnieniu jeńców. Pomimo usilnych prób, nic nie wskórał, przekazywał jednak w dalszym ciągu meldunki dla Aliantów- określane mianem...

justi | 2012-03-07
Przeczytana: 07 marca 2012

Książka, którą można zaliczyć do popularnonaukowych. Autor, Włoch, na szerokim tle historycznym, przedstawia losy rtm. Pileckiego, osoby nieprzeciętnej, skromnej, poświęcającej życie dla Ojczyzny. Niestety, nie tej Ojczyzny, która nastała po II wojnie.
Jako osoba obdarzona zmysłem artystycznym, Pilecki musiał być wrażliwy i odczuwać więcej niż przeciętny człowiek. A mimo to, nie zawahał się przed żadnym poświęceniem, walką aż do zwycięstwa, był dzielnym i oddanym żołnierzem.
Odbiorcą tej książki miał być zapewne czytelnik włoski, ale jest ona równie doskonałą lekturą historyczną dla młodych Polaków, którzy potrzebują uporządkowania historii ziem polskich w XX wieku.

Mateusz | 2014-01-30
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Jeden z największych polskich bohaterów, rotmistrz Witold Pilecki, ochotnik (!) do Auschwitz w celu zorganizowania tam ruchu oporu, a także autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście. Poruszająca historia wielkiego patrioty, a przede wszystkim wielkiego człowieka, którego komunistyczny reżim próbował wykasować z kart historii.

Madzia | 2015-05-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 52 (2015)
Przeczytana: 28 maja 2015

Zanim przeczytałam tę książkę moja wiedza na temat losów rot. Pileckiego była praktycznie zerowa. Chciałam nadrobić te zaległości i trafiłam na tą przewspaniałą książkę. Bardzo wciąga. To zasługa z całą pewnością wszystkich wydarzeń z życia rotmistrza, ale także sposób, w jaki autor biografii wszystko opisał.
Rotmistrz Pilecki to jeden z grona tych osób, które kochają Polskę wolną i niepodległą i za taką ojczyznę walczą. Jeden z tych romantyków, którzy ponieśli największą ofiarę w walce o jej wyzwolenie i odrodzenie. To także kochający ojciec i mąż, wspaniały dowódca i przyjaciel, którego władze komunistyczne postanawiają unicestwić, wykreślić z grona zasłużonych dla naszej ojczyzny. Na szczęście nie udaje im się to. Gloria victis!

| 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Lektura obowiązkowa! Postać, którą każdy Polak powinien znać. Początek trochę mnie nużył. Mam tylko jedną uwagę. Za mało Pileckiego było w tej książce. Pileckiego jako człowieka. Jego życia, odczuć. I chcę więcej. I po więcej sięgnę.

moch | 2013-03-24
Na półkach: Przeczytane, Siły sensu, 2013

"Nie czas zatarł wszystko, a ludzie"
Myślę, że Patricelliego należy docenić za próbę przywrócenia pamięci o Rotmistrzu na forum europejskim. Jego książka to przede wszystkim szeroki rys historyczny, na szczęście nie w wersji "salonowej". Liczne fragmenty świadczą o tym, że Patricelli "czuje" tę naszą historię, ale wiedza jaką przekazuje jest na poziomie podstawowym. Polski czytelnik nie znajdzie tu żadnych rewelacji.
Niestety nie jest to również biografia , na co bardzo liczyłam. Za mało w tym wszystkim Witolda Pileckiego. Autor ograniczył się tylko do rzucania co jakiś czas faktów z jego życia.