Rozmowy z Czesławem Miłoszem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-00690-6
Miłosz, życie, twórczość, rozmowy

Książka ta powstawała właściwie przypadkowo, całkiem spontanicznie, bez z góry zakładanego planu. Stanowi ją wierna transkrypcja wielogodzinnych rozmów, które odbyłem z Czesławem Miłoszem w Paryżu, w czerwcu 1979 r. Rozmów – wypada dodać – całkowicie prywatnych i nie przeznaczonych wprost do druku, lecz stanowiących materiał pomocniczy do przygotowywanego przeze mnie obszernego studium o poezji obecnego laureata. Nasze spotkanie poprzedziła trwająca kilka lat korespondencja, w której Miłosz – z godną podziwu cierpliwością oraz życzliwą wyrozumiałością – dyskutował ze mną nad fragmentami mojego studium, udzielał wskazówek i odpowiadał na najbardziej karkołomne pytania. Rozmowy miały uzupełnić informacje zawarte w listach. Ale ten roboczy zapis, dzięki nie słabnącej inwencji, błyskotliwości i gawędziarskiemu talentowi mojego Rozmówcy, rychło przekroczył sztywne ramy notatek do monografii, rozwijając się w samodzielną, barwna opowieść.
Aleksander Fiut

źródło opisu: WL, 1981 (ze wstępu)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

tivrusky | 2015-12-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Rozmowy z Czesławem Miłoszem. Błyskotliwe, miejscami lakoniczne (na niektóre tematy poeta woli się nie rozgadywać), pełne ogłady i kultury, miejscami humoru, niesłychanie rzeczowe.

Spinający wszystko celnymi pytaniami (przez które przebija także jego erudycja i wiedza) Aleksander Fiut, pozostaje pokornie w cieniu, pozwala się rozgadać, kolejnymi pytaniami nakierowuje rozmowę na coraz to nowe tory. Lwią część stanowią tu tematy związane z literaturą - młodzieńcze inspiracje Miłosza, środowiska w jakich się obracał, miłoszowy pogląd na literaturę angielską, na Norwida i Mickiewicza i tak dalej i tak dalej. Ale poza tym dostajemy także działy o młodości, o przeżyciach związanych z wojną, z wyjazdami, w końcu z emigracją. Zatem tematyka szeroka, świetną formą ujęta.

W akapicie poświęconym minusom, oddaję głos panom F. i M.
F: "Gdy odczytuję ten zapis obecnie (...) dostrzegam krzywdzącą dla Miłosza jednostronność Jego portretu. Moja uwaga kierowała się bowiem bardziej ku lekturom i...

Bałucki | 2017-09-21

Miłosz to bardzo skomplikowana osobowość, ale tak książka to na pewno intelektualna uczta.

rokita49 Boruta | 2013-09-08
Przeczytana: 08 września 2013

Rozmowy nagrane w 1979 r. jeszcze przed Noblem dla poety.Duża naturalność i bezpośredniość rozmów.Szalona dysproporcja do dysput,które dominują dzisiaj w przestrzeni publicznej.

clirek | 2014-01-10
Przeczytana: 08 stycznia 2014