Syberia. Czterysta lat polskiej diaspory Antologia historyczno-kulturowa

źródło opisu: własne

źródło okładki: google

Koronczarka | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Niezwykle ciekawa książka składająca się z fragmentów pamiętników i listów zesłańców syberyjskich, poprzedzona obszernym wstępem przedstawiającym dzieje polskiej diaspory na Syberii. Podobał mi się wybór tych fragmentów, bo został dokonany tak, by pokazać syberyjską codzienność. Można więc dowiedzieć się, z jakimi trudnościami musieli się borykać rolnicy, jak wyglądało życie rdzennych mieszkańców Syberii, jak podróżowano, jak wyglądały syberyjskie miasta i osady, co sprawiało najwięcej kłopotów itd. Jeśli ktoś chciałby sobie wyobrazić życie polskiego zesłańca, to książka jest nieocenionym źródłem informacji.

Anna | 2012-12-07
Przeczytana: 04 grudnia 2012

Bardzo dobra pozycja dlatego, że nie jest ani stricte historyczna, ani biograficzna.
Na samym początku została omówiona geneza Polaków na terenach Syberii, następnie konspiracyjna działalność ludności pod zaborami (ponieważ było to okazją do masowych zsyłek), a na końcu okoliczności tytułowej diaspory w okresie II wojny światowej.
Część druga, najobszerniejsza, to historie poszczególnych osób w Rosji, poprzedzone ich życiorysem. Znajdziemy tam nie tylko dzieje katorżników, ale także kupców i badaczy przyrody, czyli tych, którzy wyjechali dobrowolnie z Rzeczpospolitej.
Zakończenie to wkład Polaków w rozwój Syberii.

Uderzył mnie tylko jeden błąd merytoryczny, mianowicie udany zamach na cara Aleksandra II przeprowadził Ignacy Hryniewiecki, natomiast Antoni Kuczyński nadaje mu uparcie inne imię.

Książka napisana przystępnym językiem, polecam zarówno dla laików, jak i osób siedzących w temacie.

książek: 2094
ewa | 2017-05-03