Cleopatra, being an Account of the Fall and Vengeance of Harmachis, the Royal Egyptian, as set forth by his Own Hand
kleopatra
historyczna
vandenesse

Historia wielkiego spisku, który miał na celu podważyć tron Kleopatry, opowiedziany ustami samego spiskowca - Harmachisa - wyznawcy wiary w bogów egipskich. Dzieje upadku Antoniusza i Kleopatry to jedna z najbardziej zagadkowych tragedii ludzkich. Dlaczego Kleopatra uciekła spod Akcjum i dlaczego Antoniusz poszedł w jej ślady, pozostawiając swoją flotę i armię na zagładę? Powieść ta jest...

Dzieje upadku Antoniusza i Kleopatry to jedna z najbardziej zagadkowych tragedii ludzkich. Dlaczego Kleopatra uciekła spod Akcjum i dlaczego Antoniusz poszedł w jej ślady, pozostawiając swoją flotę i armię na zagładę? Powieść ta jest próbą przedstawienia możliwej do przyjęcia odpowiedzi na te i inne zagadnienia.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

vandenesse | 2011-10-13
Przeczytana: 12 października 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka bardzo ciekawie napisana. Trochę trudności nastręcza pierwsza księga, ale jak już przez nią przebrniemy to otwiera się przed nami naprawdę ciekawa historia. W księdze pierwszej poznajemy historię narodzin i młodych lat życia Harmachisa - syna wielkiego kapłana. Jego matkę tuż przed śmiercią natchnął duch proroczy Hator przepowiadając, że Harmachis zostanie faraonem, uwolni kraj, wybawi Egipt i rządzić nim będzie a potęga jego nie będzie złamana. W wyniku tej przepowiedni egipscy patrioci knują wielki spisek, który ma na celu zrzucić z tronu dynastię macedońskich Lagidów i osadzić na tronie Harmachisa. Wszystko idzie dobrze do momentu, gdy Harmachis musi zabić Kleopatrę. Czasami honor i poczucie wyższego obowiązku jest
niczym wobec żądzy i uczucia. Harmachis bowiem zakochuje się w Kleopatrze a ta jak wiemy, potrafiła rzucać czar na mężczyzn i ich wykorzystywać. Kleopatra owija sobie Harmachisa wokół małego palca ale wszystko ma swój kres.... :)
Przez całą powieść mamy okazję...

Anksunamun | 2017-02-03
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Rozwlekła fabuła, ciągnące się opisy, mało akcji i dialogów.Zrezygnowałam jeszcze w pierwszej połowie.

marijestmoja | 2018-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

"Nie wierz nigdy kobiecie, dobrą radę ci dam
Nic gorszego na świecie nie przytrafia się nam
Nie wierz nigdy kobiecie, nie ustępuj na krok
Bo przepadłeś z kretesem nim zrozumiesz swój błąd"
Te słowa z piosenki Budki Suflera mogłyby być mottem tej książki.
Książka jest o miłości i zdradzie.Ale miłości najgorszego gatunku.
Charmion: nie chcesz mnie kochać więc giń
Kleopatra: ty dałeś mi wszystko co miałeś więc giń.
Czy to jest prawdziwa miłość?

Założenie książki opiera się na błędzie logicznym autora.Skoro od dziesiątków lat arystokraci i kapłani egipscy snuli plany obalenia dynastii greckiej i przywrócenia do władzy faraonów egipskich a Harmachis był ostatnim żyjącym potomkiem faraonów , to dlaczego jego , przyszłego faraona wychowano na kapłana i to takiego który ślubował celibat ? Zamiast celibatu powinni zaplanować jego małżeństwo w celu założenia nowej dynastii (a właściwie kontynuowania starej , sprzed Ptolemeuszów.)Na żonę najlepiej nadawała się Charmion , była wszak...

arianna25 | 2013-08-03
Na półkach: Przeczytane, Wymienię
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

nie dla mnie. Przeczytałam Iszą księgę i odkładam. Czyta się doć szybko, pomimo nieprzystępnego języka, jednak fabuła w tych pierwszych 100 stronach nie porywa.

fiolek_2702 | 2017-05-01
Sybi | 2016-02-21