Czas zmierzchu

Wydawnictwo: Insignis
Сумерки времени
fantastyka, Majowie, Jukatan
wsck

"Gdyż nieszczęście świata w tym, że chory jest Bóg jego, stąd i świat choruje. W gorączce jest Pan i jego dzieło gorączkuje. Umiera Bóg i stworzony przez niego świat umiera. Lecz nie jest jeszcze za późno..." Zawodowy tłumacz otrzymuje zlecenie przekładu hiszpańskiego dziennika wyprawy, która w XVI wieku z polecenia franciszkanina Diega de Landy wyruszyła po święte księgi Majów. Im bardziej...

Zawodowy tłumacz otrzymuje zlecenie przekładu hiszpańskiego dziennika wyprawy, która w XVI wieku z polecenia franciszkanina Diega de Landy wyruszyła po święte księgi Majów. Im bardziej tłumacz ulega fascynacji księgą, tym śmielej tajemnicze bóstwa Majów przenikają do współczesnej Moskwy. Duszna atmosfera tropikalnej selwy zadomawia się w arbackich zaułkach…

Tymczasem z nagłówków gazet, z wiadomości radiowych i telewizyjnych napływają niepokojące doniesienia o kolejnych kataklizmach. Zniszczenia są ogromne, a ofiar – tysiące.

Co łączy wierzenia Majów z naszym, zdawałoby się, postreligijnym postrzeganiem rzeczywistości? Czy jest jakiś związek między współczesnymi wydarzeniami a wyprawą opisaną na kartach tajemniczego dziennika? Związek ten zdaje się dostrzegać tylko jeden człowiek.

"Czas zmierzchu", nowa książka autora bestsellerowego "Metra 2033" i "Metra 2034", jest rosyjską odpowiedzią na twórczość Dana Browna; Glukhovsky zaś jeśli nie jest nowym Gogolem, to na pewno rosyjskim Stephenem Kingiem. I nie są to porównania przesadzone.

źródło opisu: Wydawnictwo Insignis, 2011

źródło okładki: www.insignis.pl

Widim | 2019-06-10
Przeczytana: 10 maja 2019

Przez długi czas dawałem tej historii szansę, ale po jakimś czasie po prostu się podddałem i porzuciłem czytanie.

Michał Laskowski | 2019-05-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 11 maja 2019

Kombinował, kombinował, aż przekombinował - tak kreowały się moje pierwsze myśli zaraz po przeczytaniu tej książki. I pewnie by tak brzmiały, gdybym potrafił wyrazić je wówczas słowami. Niestety, w tamtej chwili po prostu zabrakło mi słów, bo początek był jak najbardziej obiecujący. Czytałem już kilka książek Dmitrija Glukhovsky'ego, które faktycznie, różniły się między sobą klimatem, ale ta odsłona położyła mnie na łopatki. Nie byłem na to przygotowany.

Czas zmierzchu to historia opowiedziana z perspektywy zawodowego tłumacza mieszkającego w Rosji, który chwytając się każdego zlecenia, próbuje przetrwać do kolejnego pierwszego dnia miesiąca. Opowieść rozpoczyna się w momencie jego poszukiwań tajemniczego adresu wśród ulic Moskwy ale zanim się to dopełni, czytelnik ma szansę poznać historię, która doprowadziła go do tego miejsca. Tajemniczy i hojny zleceniodawca oraz dziennik z wyprawy z okresu szesnastego wieku, który ocieka tajemnicami indiańskiego plemienia Majów. I wszystko...

leskik1 | 2019-05-09
Przeczytana: kwiecień 2019

Jakoś zupełnie nie potrafiłam się skupić na tej książce. Kilka razy nawet chciałam ją odłożyć przed zakończeniem, jednak w końcu zdecydowałam się dać jej szansę. I faktycznie w drugiej części akcja nieco się rozkręca, coś więcej zaczyna się dziać. Choć całość i tak oceniam jako średnie.

Abee | 2019-04-18
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

Opowieść skrzynkowa. Od początku wciąga. Ale im bliżej końca - tym gorzej. Bo fragmenty dziennika konkwistadora są intrygujące, umiejscowienie tych wspomnień w życiu rosyjskiego inteligenta zaciekawia, tegoż inteligenta borykanie się z rzeczywistością jest dość egzotyczne. Natomiast dalsze brnięcie w dywagacje tłumacza nad jego odczuciami, przemyśleniami, strachami, wyobrażeniami i całym jego wnętrzem - absolutnie nuży. I ta końcówka... że niby to wszystko to opar i mgła.... No cóż. Na pewno tego się nie spodziewałam po autorze realnego do bólu w swym fantastycznym wymiarze "Metrze". Absolutnie marne zakończenie. To nie jest udana pozycja.

mrowka177 | 2019-03-20
Przeczytana: 15 marca 2019

SUPER!!!

Corvus | 2019-02-13
Przeczytana: 2019 rok

Mam spory dylemat co do jednoznacznej opinii na temat tej książki. Bardzo cenię i szanuję twórczość Głuchowskiego oraz nie ukrywam, że należy do moich ulubionych autorów. Zacznę więc może od początku.
Poznajemy spłukanego tłumacza, który aby dorobić i mieć zlecenie, naciąga swoje umiejetność z języka hiszpańskiego. Tym sposobem w jego ręce trafiają kolejno rozdziały, składające się na dziennik z ekspedycji na Jukatanie, która miała miejsce ok. 500 lat wcześniej.
Oczywiście wiedza zawarta w dzienniku ma swoją cenę, główny bohater stopniowo traci poczucie bezpieczeństwa oraz spokój ducha, a osoby postronne, które „nieupoważnione” zajrzały do nich płacą jeszcze wyższą stawkę.
Obcowanie z kolejnymi rozdziałami nie pozostaje bez echa jeśli chodzi o otoczenie, czym dalej protagonista brnie tym bardziej treść przenika do jego świata.
Książka potrafi nieźle wciągnąć. Myślę, że lektura bardziej przeznaczona dla osób, które cenią sobie wątki filozoficzne (a tych jest wiele). Niestety...

Tomek | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Niestety, jest to do tej pory najsłabsza książka jaką czytałem tego autora.

szczurek | 2019-01-12
Przeczytana: 12 grudnia 2008

Książka z pogranicza fantasy (a nawet urban fantasy) i thrillera. Zgrabny mix teorii spiskowych (m. in. przepowiednia Majów o końcu świata, "drugie dno" Moskwy). Akcja powadzona równolegle: pierwszy wątek - to współczesna historia tłumacza (motyw popularny w literaturze rosyjskiej początku XXI wieku - np. Ludmiła Ulicka, "Daniel Stein tłumacz", Michaił Szyszkin "Włos Wenery"), typowego everymana (też motyw popularny (np. u Łukjanienki - praktycznie to jego ulubiony typ bohatera) przypadkowo wplątanego w niezwykłą historię. Drugi - stylizacja na dziennik konkwistadora. Ta ostatnia jest o tyle znacząca, że skutecznie tworzy iluzję wiarygodności opisywanych wydarzeń. Dodatkowym elementem wspomagającym ten zabieg jest fakt, że Diego de Landa jest postacią autentyczną i rzeczywiście "wsławił się" spaleniem lwiej części majańskich manuskryptów i wizerunków bogów. Analogiczny chwyt zastosował autor w przypadku Knorozowa (związanego, zresztą w rzeczywistości pozaliterackiej, poprzez pracę...

Mikołaj Morzy | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

W przeciwieństwie do wielu miłośników "Metra", następną książkę Glukhovskiego (Futur.re) przyjąłem bardzo dobrze. Autor nie odcinał kuponów od sukcesu "Metra", książka była wciągająca, niebanalna, z masą oryginalnych pomysłów. "Czas zmierzchu" funkcjonuje na bardzo podobnej zasadzie. Zaczyna się jako intryga kryminalna z lekką nutą fantastyki (trochę mi przypominała "Klub Dumas" Pereza-Reverte), żeby powoli przejść w bardziej mroczne tony ocierające się o horror, a na końcu wykonać niespodziewaną woltę w stronę filozofii. Książka wysoce satysfakcjonująca, na pewno sięgnę po kolejną pozycję tego Autora.

słoneczko | 2018-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2018

DG zaintrygował mnie świetną wizją świata postapo w „Metrze”.
„Futu.re” to kolejna bardzo dobra koncepcja świata przyszłości.
„Czas zmierzchu” trochę mnie zawiódł. Liczyłem na więcej.
Plusy:
- ciekawa mieszanka thrillera, horroru i fantastyki;
- oryginalny pomysł na fabułę, dobrze wykorzystany;
- historia starożytnych kultur, w tym Majów zawsze mnie intrygowała;
- pokazanie, że w dzisiejszych czasach ludzie nie mają czasu na nic, o wierze nie wspominając;
- przepowiednie Majów, kontra współczesna Moskwa, wybuchowe połaczenie;
- dodatkowy plus, rewelacyjne ilustracje, rodem z horroru;
- książkę można interpretować na wiele sposobów;
- trafne przemyślenia dotyczące przemijania, starości, śmierci;
- zakończenie …. sami ocenicie, jak przeczytacie.
Minusy:
- porównywanie w opisie do Dana Browna, a już do „Króla” Kinga, mocno przesadzone;
- męczące, ciągłe opisy przyrządzania sobie jedzenia i robienia zakupów;
- trochę za dużo rozważań filozoficznych i religijnych.
Ogółem książka taka...