Historia finansów współczesnego świata od 1900 roku

Wydawnictwo: Difin
9788372519320
biznes, finanse

Są trzy powody, dla których warto przeczytać tę książkę: 1. By mieć świadomość, co nam grozi lub gdzie może pojawić się szansa na poprawę sytuacji. zjawiska finansowe wpływają na nasze życie. Pojedynczy człowiek może odczuwać bezsilność wobec potęgi wybuchu wulkanu, ale odrobina wiedzy z dziedziny wulkanologii zwiększa jego szanse przeżycia. z finansami jest podobnie. 2. By przekonać się, że świat finansów nie jest tak skomplikowany. Ekonomiści, a dotyczy do w szczególności finansistów, zabezpieczają się często przed wkraczaniem amatorów w obszar ich zainteresowań, posługując się wyjątkowo skomplikowanym językiem. Jeśli tylko uda się im przekonać, że sprawy, o których mówią, są niezmiernie zawiłe i konieczna jest specjalistyczna wiedza, by je pojąć wygrali. Jednak naprawdę to, o czym mówią, sprowadza się do kilku prostych mechanizmów. Ich zrozumienie nie przekracza zakresu percepcji inteligentnego człowieka. 3. Gdyż przedstawia aodwrotną stronę medalu w stosunku do tej, którą ukazuje historia polityczna. Wiele wydarzeń politycznych bez znajomości historii finansów może sprawiać wrażenie przypadkowych. W świetle tego, co wynika z historii finansów, stają się logiczne i zrozumiałe. Książka ta pomaga zrozumieć historyczne uwarunkowania zjawisk gospodarczych. Można też dowiedzieć się z niej, że żadna dobra koniunktura nie trwa wiecznie. Na szczęście to samo można powiedzieć o złej koniunkturze.

M4ks | 2016-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Tematyką finansów interesuje się od dłuższego czasu, dlatego też prawdopodobnie nic nowego z tej książki się nie dowiedziałem. Ale o niczym to jeszcze nie świadczy, wszak to książka historyczna.
Niestety, jest to raczej praca naukowa niż książka. Język jest ciężki, nieprzystępny, moim zdaniem wręcz odrzucający. Jasnym jest, że książka o faktach nie daje autorowi zbyt dużego pola do popisu - ale czytałem dużo lepsze pozycje na te temat. Tutaj mamy suche, akademicko przedstawione fakty.

mross | 2016-07-18
Przeczytana: 14 sierpnia 2016