Wyżej niż kondory

Wydawnictwo: Sport i Turystyka
Andy, alpinizm
Bubełe

Zdobywanie najwyższych szczytów, pokonywanie andyjskich lodowców, często najeżonych szczotką "nieves penitentes", dla nas - współczesnych andynistów było celem sportowym, wyczynem. A przeszło 500 lat temu dokonywali tego inni. Inkowie...

źródło opisu: Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, 1977

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ani | 2015-05-01
Przeczytana: 01 maja 2015

Książkę Ostrowskiego udało mi się wypożyczyć w miejskiej bibliotece, oceniać więc będę wydanie z 1984 roku (całkiem niedawno pojawiło się wznowienie, które zostało poszerzone o dodatkowe komentarze i przypisy).
„Wyżej niż kondory” jest barwnym opisem pierwszej wyprawy Polaków w Andy w roku 1933/34. Ostrowski był wówczas uczestnikiem ekspedycji, która zakończyła się niesamowitym sukcesem: zdobyto dziewiczy szczyt Cerro Mercedario i wytyczono nową drogę wschodnią ścianą Aconcagua. To wydarzenie już na zawsze zapisało się w historii wejść andyjskich, a samo przejście zostało nazwane „Ruta de los Polacos”.
To książka o wspinaniu się w „starym dobrym stylu”, gdzie równie ważne jak zdobycie szczytu jest braterstwo liny, odpowiedzialność za towarzysza i pewien romantyzm wyrażający się w miłości do gór. To książka w „starym dobrym stylu” napisana: zmierzająca ku reportażowi, zgrabna językowo i stylistycznie, z przepięknymi opisami andyjskiej przyrody. Jednym słowem - perełka.

jarek | 2016-12-28
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

W książce rzecz jest o pierwszej polskiej wyprawie andyjskiej (czy też raczej przedsięwzięciu naukowym badającym elementy geologiczne, meteorologiczne, czy też medyczne), która wyruszyła w góry Ameryki Południowej w 1934 roku, by dokonać wejść na nieznane wówczas szczyty. Jak wiadomo, wszystko zakończyło się sukcesem – zdobyto dziewiczy szczyt Cerro Mercedario (6720 m n.p.m.) i wytyczono nową drogę wschodnią ścianą Aconcagua (6962 m n.p.m.).

Skoro mowa o takiej książce, powinienem napisać, że jestem nią co najmniej zachwycony. Jednak byłaby to straszna ułuda. Nie wiem dlaczego, ale ja musiałem się trochę przymuszać, aby przeczytać kolejne jej fragmenty, ciesząc się, że zmierzam ku końcowi. Niestety, tym razem klasyk mnie nie "powalił".

Pomimo to polecam, gdyż z całą pewnością wielu osobom pióro Ostrowskiego przypadnie do gustu.

Recenzja umieszczona również na stronie: http://www.czar-gor.pl/wyzej-niz-kondory-wikotr-ostrowski/

ola | 2013-04-02
Przeczytana: marzec 2013

Rzecz o Pierwszej Polskiej Wyprawie Andyjskiej,zdobyciu przez POlaków drugiego co do wysokości szczytu obu Ameryk - Mercedario i wytyczeniu nowej drogi na najwyższy szczyt -Aconcagua- w latach 30 XX w.Była to nie tylko wyprawa "po szczyt", ale przede wszystkim ekspedycja naukowa badająca elementy geologiczne, meteorologiczne, medyczne.Książka przybliża emocje, motywacje, technikę, sprawy organizacyjne wyprawy, przygotowanie ubioru, obuwia, namiotów na nieludzkie temperatury i wiatry, w czasach kiedy nie było kurtek puchowych i specjalistycznego wyposażenia dla himalaistów.Napisane przez "człowieka przedwojennego" więc język momentami też "palce lizać" . Polecam szczerze.

brasilka2 | 2013-11-27
Na półkach: Przeczytane, Ameryka Pd.
Przeczytana: 27 listopada 2013

Uwielbiam styl pisania Wiktora Ostrowskiego. Dzięki niemu wciągnęłam się w tę książkę, chociaż tematyka nie jest dla mnie najbliższa. Wolę "Życie Wielkiej Rzeki".

Nell | 2013-02-26
Przeczytana: 06 lutego 2013

Przygody Tomka Wilmowskiego dla dojrzałych/dorosłych/ogarniętych pasją, w zależności od tego, co pojawiło się pierwsze.

Agness | 2017-06-06
Zenszen | 2017-06-01