- tytuł oryginału
- Incal
- data wydania
- 18 lipca 2006
- ISBN
- 8323731578
- liczba stron
- 312
- słowa kluczowe
- incal, mistrzowie komiksu, Moebius, komiksy, science fiction, sci-fi, sf
- kategoria
- komiksy
- język
- polski
- dodała
- Revenga
W polskiej wersji cała seria ukazała się w jednym, 312-stronicowym albumie w 2006 roku. Album zawiera tomy: Czarny Incal (1981) Świetlisty Incal (1982) Jak na dole... (1983) ...Tak i na górze (1985) Piąta esencja cz.1: Galaktyka, która śni (1988) Piąta esencja cz.2: Planeta Difool (1988) Komiksowa odpowiedź na filmowe Gwiezdne Wojny, będąca dziś klasyką space opery. Zawarte w albumie Incal...
Czarny Incal (1981)
Świetlisty Incal (1982)
Jak na dole... (1983)
...Tak i na górze (1985)
Piąta esencja cz.1: Galaktyka, która śni (1988)
Piąta esencja cz.2: Planeta Difool (1988)
Komiksowa odpowiedź na filmowe Gwiezdne Wojny, będąca dziś klasyką space opery. Zawarte w albumie Incal historie stanowią kontynuację przygód znanego z serii Przed Incalem Johna DiFoola, podrzędnego detektywa z monstrualnego Miasta-Szybu. Bohater przypadkowo zostaje opiekunem dziwnego przedmiotu o nazwie Incal, którego zdobyciem zainteresowane są wszystkie liczące się siły galaktyki. Czy dojdzie do kosmicznej wojny, czy też Difool będzie potrafił ochronić Incala przed zachłannością międzyplanetarnych organizacji?
Niczym nieskrępowana wyobraźnia Jodorowsky’ego oraz świetne rysunki Moebiusa stawiają ten cykl w gronie najważniejszych osiągnięć europejskiej sztuki komiksowej.
źródło opisu: http://www.egmont.pl/
źródło okładki: http://www.egmont.pl/
Nie poczułem się oszołomiony. Fabularnie dużo deux ex machin i brak jasno określonego celu, do którego dążyliby bohaterowie od samego początku. Kolejne zadania stawiane były przed nimi na bieżąco, często w dosyć naciągany sposób. Nikt z bohaterów nie przeszedł przemiany, wszyscy wydawali się marionetkami w rękach potężniejszych istot.
Graficznie natomiast widać było ewolucję. Sposób kadrowania ulegał przemianom, bohaterom zmieniały się rysy twarzy, im dalej tym bardziej szczegółowo byli przedstawiani.
"Incal" z pewnością trzeba rozpatrywać w kontekście powstawania, natomiast moim zdaniem komiks ten mocno się zestarzał. Optykę poprawia dodane do wydania zbiorczego posłowie, w którym przeczytać możemy o genezie powstania i warstwie ideologicznej.

Moja Biblioteczka
Opinie czytelników
O książce:
Sekretne życie drzew
Sądziłam, że książka ta będzie rzetelnym i ciekawym wykładem, a tymczasem jest bajaniem. Owszem, zawiera dużo faktów, ale są one raczej powszechnie zn...