Brewiarz Europejczyka

Okładka książki Brewiarz Europejczyka Zygmunt Kubiak
Okładka książki Brewiarz Europejczyka
Zygmunt Kubiak Wydawnictwo: Więź Seria: Biblioteka Więzi publicystyka literacka, eseje
258 str. 4 godz. 18 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Biblioteka Więzi
Wydawnictwo:
Więź
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
258
Czas czytania
4 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
8385124187
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
890
226

Na półkach:

Josif Brodski upatrywał narzędzia do zbawienia świata w poezji; Zygmunt Kubiak odwołuje się w tym samym celu do tradycji antycznej. Moje wrażenie jest takie, że pan profesor hołduje właściwym wartościom, ale komunikuje to z przesadnym patosem, pozostającym może nie bez związku z żarliwą wiarą autora. „Brewiarz Europejczyka” to z pewnością tom elitarny, a jednak chwilami uroczo naiwny, na przykład gdy kultywuje Kubiak szkodliwy mit o wyjątkowości naszego narodu.

Rozważania pana profesora, jakkolwiek bez wątpienia głębokie, pozbawione są w mojej ocenie waloru intersubiektywności. Oto autor skupia się na jakimś tekście źródłowym (cytaty stanowią znaczącą, chyba nazbyt znaczącą część tomu) i zagłębia się weń bez reszty, zagłębiając się jednocześnie w samego siebie, nie dbając o więź ze światem zewnętrznym i z drugim człowiekiem (a więc i z czytelnikiem),skoro literatura jest dla niego jedynie środkiem wiodącym potencjalnie do epifanii, tę zaś trudno jest dzielić z innymi, szczególnie jeśli ci inni myślą trochę inaczej.

Żarliwa miłość zwykła przymykać oczy na wiele niedostatków, choć rzadko są to niedostatki własne. Uwagi autora na temat Kawafisa mają zapewne naśladować w formie odnalezione notatki samego Kawafisa, co niezupełnie wychodzi im na dobre; nie każdy jest mistrzem oderwanych, krótkich myśli. Nie jest nim Kubiak i, gdyby wierzyć dobranym przez niego fragmentom, nie byłby nim i sam Kawafis.

A jednocześnie te eseje, w których skupia się autor po prostu na snuciu opowieści, szczególnie o pięknie Italii, są zwiewne i porywające. Łatwo można wówczas odczuć, że jest Kubiak nie tylko erudytą, ale i człowiekiem o głębokiej mądrości, pogodzonym ze światem oraz perspektywą swojego kresu na tej ziemi. Chciałoby się wtedy spotkać go osobiście i wysłuchać tych historii z jego ust, odczuć wspólnotę europejskiego dziedzictwa, spędzić trochę czasu w tym zachwycającym świecie, którego już nie ma, a którego ślady wciąż możemy w sobie odnaleźć.

Tyle że po kilku godzinach w tym świecie miałbym dość; dostrzegam pewne niebezpieczeństwo w fakcie, że nazbyt jest on oddalony od tego, w którym przychodzi mi obracać się na co dzień. I mam wrażenie, że nie mniejsze niebezpieczeństwo tkwi w fakcie, iż Kubiak zdaje się zapominać o dzielącej te światy wyraźnej granicy.

Josif Brodski upatrywał narzędzia do zbawienia świata w poezji; Zygmunt Kubiak odwołuje się w tym samym celu do tradycji antycznej. Moje wrażenie jest takie, że pan profesor hołduje właściwym wartościom, ale komunikuje to z przesadnym patosem, pozostającym może nie bez związku z żarliwą wiarą autora. „Brewiarz Europejczyka” to z pewnością tom elitarny, a jednak chwilami...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4663
3431

Na półkach: , , ,

Słuchałam tego audiobooka, podróżując po Włoszech. Z wielką radością oraz satysfakcją śledziłam fragmenty poświęcone odwiedzanym miejscom (pozostałe części są także interesujące:)).

"Brewiarz..." to zbiór eseistycznych tekstów na temat szeroko rozumianej kultury europejskiej. Autor z wielką pasją i znajomością tematu odwołuje się do dwóch filarów naszej cywilizacji - Biblii i chrześcijaństwa oraz mitologii starożytnych Greków i Rzymian, a także ich wielkich dokonań.

W fascynujący sposób autor zestawia odległe nam czasy ze współczesnością, pisze o swoich doświadczeniach, i intelektualnych, i podróżniczych, przy czym warto wspomnieć, że jedno z drugim jest ściśle powiązane.
Można przeczytać wiele książek na temat kultury europejskiej, można obejrzeć wiele albumów z reprodukcjami największych dzieł, można surfować po internecie i wirtualnie zwiedzać galerie oraz znamienite zabytki, ale nic nie zastąpi bezpośredniego obcowania ze sztuką, ludźmi, miejscami, ich niepowtarzalnym klimatem...

W renesansie i innych odległych epokach traktowano podróże jako element wykształcenia. Dziś bywa różnie - jedni udają się w podróż, by ją przeżywać, by zwiedzać, delektować się, uczyć, a przy tym wypoczywać, przede wszystkim psychicznie. Dla innych celem wycieczek jest robienie fotek (bo zdjęciami te ujęcia trudno nazwać:)) i zamieszczanie ich na portalach społecznościowych.

Jeśli należy się do tej drugiej grupy, lekturę książki pana Kubiaka można sobie darować. Jeśli jest się turystą czy podróżnikiem (bo to nie to samo:)) szukającym czegoś więcej niż tylko przyziemnej rozrywki, po "Brewiarz..." warto sięgnąć.

Do niektórych tekstów ze zbioru chce się wracać. Są one niezwykle inspirujące; stanowią też kopalnię wiedzy, gdyż autor nie ślizga się po tematach - pisze rzetelnie, interesująco, okrasza treść anegdotami, ciekawostkami, uargumentowanymi teoriami.

Polecam z czystym sumieniem - uczta duchowa gwarantowana!

Słuchałam tego audiobooka, podróżując po Włoszech. Z wielką radością oraz satysfakcją śledziłam fragmenty poświęcone odwiedzanym miejscom (pozostałe części są także interesujące:)).

"Brewiarz..." to zbiór eseistycznych tekstów na temat szeroko rozumianej kultury europejskiej. Autor z wielką pasją i znajomością tematu odwołuje się do dwóch filarów naszej cywilizacji -...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    49
  • Przeczytane
    34
  • Audiobooki
    4
  • Starożytność
    2
  • 2011
    2
  • Posiadam
    2
  • Ulubione
    2
  • Wysłuchane w 2015
    1
  • Historia
    1
  • 2018
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Brewiarz Europejczyka


Podobne książki

Przeczytaj także