Brewiarz Europejczyka

Seria: Biblioteka Więzi
Wydawnictwo: Więź
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Anna Maria

"Brewiarz Europejczyka", najważniejszą książkę w swoim dotychczasowym dorobku eseistycznym, syntezę tego dorobku, autor zamierzył jako Vademecum, które jego krzepi, a więc -ufa on- może pokrzepić również bratnie duchy.

źródło opisu: http://merlin.pl/

źródło okładki: http://merlin.pl/

allison | 2019-05-17
Przeczytana: 14 maja 2019

Słuchałam tego audiobooka, podróżując po Włoszech. Z wielką radością oraz satysfakcją śledziłam fragmenty poświęcone odwiedzanym miejscom (pozostałe części są także interesujące:)).

"Brewiarz..." to zbiór eseistycznych tekstów na temat szeroko rozumianej kultury europejskiej. Autor z wielką pasją i znajomością tematu odwołuje się do dwóch filarów naszej cywilizacji - Biblii i chrześcijaństwa oraz mitologii starożytnych Greków i Rzymian, a także ich wielkich dokonań.

W fascynujący sposób autor zestawia odległe nam czasy ze współczesnością, pisze o swoich doświadczeniach, i intelektualnych, i podróżniczych, przy czym warto wspomnieć, że jedno z drugim jest ściśle powiązane.
Można przeczytać wiele książek na temat kultury europejskiej, można obejrzeć wiele albumów z reprodukcjami największych dzieł, można surfować po internecie i wirtualnie zwiedzać galerie oraz znamienite zabytki, ale nic nie zastąpi bezpośredniego obcowania ze sztuką, ludźmi, miejscami, ich niepowtarzalnym...