In Symbolum apostolorum silicet ,,Credo in Deum" expositio In orationem dominicam videlicet ,,Pater noster" In salutationem angelicam vulgo ,,Ave Maria" axpositio In duo praecepta caritatis et in decem legis praecepta expositio
modlitwa, kazania
religia
pipin

Uczta intelektualna dla każdego zainteresowanego wiarą chrześcijańską. Opracowanie około sześćdziesięciu kazań, które św. Tomasz wygłosił w okresie Wielkiego Postu w 1273 roku w Neapolu, w ostatnim roku swojej działalności. Charakterystyczny dla św. Tomasza zmysł porządkowania podejmowanych zagadnień w niejednym przypadku trafi do przekonania również współczesnemu czytelnikowi i pomoże mu...

Charakterystyczny dla św. Tomasza zmysł porządkowania podejmowanych zagadnień w niejednym przypadku trafi do przekonania również współczesnemu czytelnikowi i pomoże mu uporządkować ten lub inny jego własny problem religijny.

ze Słowa wstępnego Jacka Salija OP

źródło opisu: http://www.wdrodze.pl/index.php?mod=opis&id=256

źródło okładki: http://www.wdrodze.pl/index.php?mod=opis&id=256

Jola | 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Wykładu Pacierza nie można ocenić inaczej, niż jako wybitny komentarz do podstawowych modlitw w naszym Kościele. Św. Tomasz z Akwinu tłumaczy sens słów modlitw (Ojcze Nasz, Wierzę w Boga, Zdrowaś Maryjo, Dziesięć Przykazań Bożych), które przez swą powszechność, często odmawiamy bez większego zastanowienia, gubiąc ich prawdziwy sens. Dzięki św. Tomaszowi na nowo odkrywamy te modlitwy i uświadamiamy sobie, że tak naprawdę nie potrzebujemy niczego więcej dodawać w osobistej rozmowie z Bogiem.

Andrzej | 2014-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Fascynująca książka. Momentami dość kontrowersyjna dla współczesnego chrześcijanina (np. wykład VI przykazania Dekalogu). Nade wszystko świeże spojrzenie na modlitwy, które często odmawiamy, ale raczej rzadko zastanawiamy się nad znaczeniem, które ze sobą niosą. Komentarz oparty jest tu głównie na Piśmie Świętym, w pewnym stopniu na Ojcach Kościoła. W efekcie mamy tu przystępny wykład katechizmu, podstawowych prawd wiary, w kontekście codziennej modlitwy. I choć ma już blisko 750 lat, nie stracił na aktualności.

Matieuszek | 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Ciekawy zbiór kazań św. Tomasza z Akwinu ukazujących głębię codziennie odmawianych modlitw. Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że nie polecam traktować tej pozycji jako wykładni aktualnego nauczania Kościoła Katolickiego. Wiele tez św. Tomasza utraciło moc i nie są akceptowane w obecnej nauce KK (co zresztą zostało, jeśli dobrze pamiętam, zaznaczone we wprowadzeniu do książki). Nie zmienia to jednak faktu, iż Akwinata poszerza nasze horyzonty wiary i pozwala spojrzeć pod innym kątem na wiele fraz składających się na modlitwy pacierzowe. Swoją drogą-o ileż milej słuchałoby się współczesnych homilii, gdyby kaznodzieje przykładali się do nich tak, jak robił to św. Tomasz.

Mairon | 2016-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2016

Z początku podchodziłem do tej książki z rezerwą, gdyż kupiłem ją tylko dlatego że była to jedyna książka autorstwa św. Tomasza z Akwinu jaką znalazłem. Do lektury doktora anielskiego zachęciła mnie ateistka, filozof, Ayn Rand, która w swoje książce "Kapitalizm: Nieznany Ideał" napisała że: Kościół Katolicki był niegdyś najbardziej filozoficzną religią na świecie, dodając że na czele tej filozofii stoi gigant (tak go nazwała Rand), a mianowicie właśnie św. Tomasz. Widząc że ateistce imponuje święty postanowiłem że chcę poznać tego autora, nawet jeśli ma być to seria jego wykładów na temat: wyznania wiary, modlitwy pańskiej czyli "Ojcze Nasz", "Zdrowaś Maryjo" oraz dziesięciu przykazań.

W wykładach nie chodzi o to jak się modlić, lecz co dane modlitwy oznaczają. Informacje np: na temat sądu ostatecznego są niezwykle interesujące. Przystępnie w formie są również wyjaśnienia niezwykle istotnych kwestii, z czego według najważniejsza jet ta o tym jak można kogoś kochać, i nienawidzić...

mariuszkk2 | 2018-07-31
Na półkach: Religia, 2018, Przeczytane