Wykład pacierza

Okładka książki Wykład pacierza św. Tomasz z Akwinu
Okładka książki Wykład pacierza
św. Tomasz z Akwinu Wydawnictwo: W drodze religia
religia
In Symbolum apostolorum silicet ,,Credo in Deum" expositio In orationem dominicam videlicet ,,Pater noster" In salutationem angelicam vulgo ,,Ave Maria" axpositio In duo praecepta caritatis et in decem legis praecepta expositio
W drodze
2005-01-01
2005-01-01
Wojciech Giertych OP, Kalikst Suszyło OP, Marek Starowieyski
modlitwa kazania

Św. Tomasz odpowiada zwięźle lecz wyczerpująco na większość pytań związanych z modlitwą i stosunkiem człowieka do Boga.
Dzięki dużej ilości treści zawartej na każdej stronie książka nie nuży, a wręcz przeciwnie, doświadczenie braku poczucia upływu czasu towarzyszyło mi przez większość lektury.
Każda osoba zainteresowana teologią i wiarą znajdzie w książce to czego szuka (świadomie lub nie).

Lektura tej książki to prawdziwe rekolekcje. Przechodząc przez podstawy wiary wyłożone w Credo, poprzez tytułowy wykład "Ojcze nasz", "Zdrowaś Maryjo", a kończąc na pogłębionym rachunku sumienia - św. Tomasz ukazuje sens, spójność i piękno wiary katolickiej.
Być może przechodzimy do porządku dziennego nad tymi codziennie odmawianymi modlitwami, nad recytowanym co niedziela "Wierzę", pozostając na poziomie znajomości słów, ale oderwania od wyrażanej nimi idei. Dzięki tej książce, którą ze względu na skoncentrowanie myśli trzeba smakować powolutku, można ożywić wiarę, poprzez lepsze zrozumienie jej podstaw.
Część o przykazaniach zaleciłbym wszystkim księżom i rodzicom przygotowującym swoje dzieci do Pierwszej Komunii Świętej.
A całość uważam za świetny prezent dla osoby przygotowującej się do Bierzmowania.

Wykładu Pacierza nie można ocenić inaczej, niż jako wybitny komentarz do podstawowych modlitw w naszym Kościele. Św. Tomasz z Akwinu tłumaczy sens słów modlitw (Ojcze Nasz, Wierzę w Boga, Zdrowaś Maryjo, Dziesięć Przykazań Bożych),które przez swą powszechność, często odmawiamy bez większego zastanowienia, gubiąc ich prawdziwy sens. Dzięki św. Tomaszowi na nowo odkrywamy te modlitwy i uświadamiamy sobie, że tak naprawdę nie potrzebujemy niczego więcej dodawać w osobistej rozmowie z Bogiem.

Ciekawy zbiór kazań św. Tomasza z Akwinu ukazujących głębię codziennie odmawianych modlitw. Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że nie polecam traktować tej pozycji jako wykładni aktualnego nauczania Kościoła Katolickiego. Wiele tez św. Tomasza utraciło moc i nie są akceptowane w obecnej nauce KK (co zresztą zostało, jeśli dobrze pamiętam, zaznaczone we wprowadzeniu do książki). Nie zmienia to jednak faktu, iż Akwinata poszerza nasze horyzonty wiary i pozwala spojrzeć pod innym kątem na wiele fraz składających się na modlitwy pacierzowe. Swoją drogą-o ileż milej słuchałoby się współczesnych homilii, gdyby kaznodzieje przykładali się do nich tak, jak robił to św. Tomasz.

Z początku podchodziłem do tej książki z rezerwą, gdyż kupiłem ją tylko dlatego że była to jedyna książka autorstwa św. Tomasza z Akwinu jaką znalazłem. Do lektury doktora anielskiego zachęciła mnie ateistka, filozof, Ayn Rand, która w swoje książce "Kapitalizm: Nieznany Ideał" napisała że: Kościół Katolicki był niegdyś najbardziej filozoficzną religią na świecie, dodając że na czele tej filozofii stoi gigant (tak go nazwała Rand),a mianowicie właśnie św. Tomasz. Widząc że ateistce imponuje święty postanowiłem że chcę poznać tego autora, nawet jeśli ma być to seria jego wykładów na temat: wyznania wiary, modlitwy pańskiej czyli "Ojcze Nasz", "Zdrowaś Maryjo" oraz dziesięciu przykazań.

W wykładach nie chodzi o to jak się modlić, lecz co dane modlitwy oznaczają. Informacje np: na temat sądu ostatecznego są niezwykle interesujące. Przystępnie w formie są również wyjaśnienia niezwykle istotnych kwestii, z czego według najważniejsza jet ta o tym jak można kogoś kochać, i nienawidzić jednocześnie. Wyjaśnienie tego paradoksu (nie sprzeczności) jest częstokroć, a nawet częściej pomijane przez dzisiejszych duszpasterzy, przy czym Akwinacie wystarczy do tego kilkadziesiąt słów. Do atutów dzieła należy również "zaoranie" socjalizmu, św. Tomasz doskonale sobie z tym radzi w przeciwieństwie do papieża Franciszka, który wiele mógłby się od niego nauczyć. Wielce pożyteczne jest przytoczenie niektórych cytatów z Biblii na które nie zwracałem wcześniej uwagi. Tym bardziej należy podkreślić to, że wszystko co czytamy zostało wypowiedziane przez Doktora Anielskiego, z pamięci co możemy wywnioskować kiedy powtarza, prawdopodobnie swoje ulubione powiedzenie, czyli cytat z listów św. Hieronima "Zawsze czyń coś dobrego, żeby diabeł zastawał cię zawsze zajętym".

Ale nikt nie jest nieomylny. Święty mówi raz coś co mogłoby wydawać się zaprzeczeniem jego poparcia dla wolności, ale w jego przypadku można go z łatwością wybronić nie będąc teologiem (ze wspomnianym powyżej papieżem sprawa jest znacznie trudniejsza). Ponadto natykamy się na błędne założenie a mianowicie "że każdy człowiek ceni sobie wolność, a unika zniewolenia", co jest totalną bzdurą. Na dowód wystarczy spojrzeć jak ogromnym poparciem w świecie cieszy się socjalizm. Gdyby założenie było prawdziwe to byłoby ono zdecydowanie mniejsze lub nie byłoby go wcale. Więcej błędów nie stwierdziłem, a ten jeden wynika nie z głupoty autora, lecz raczej jego dobrej woli.

Pozycję bez wahania określam mianem arcydzieła, albowiem rzadko kiedy zaznaczam ponad pięćdziesiąt cytatów w tak małej książce. Polecam wszystkim chrześcijanom.

Fascynująca książka. Momentami dość kontrowersyjna dla współczesnego chrześcijanina (np. wykład VI przykazania Dekalogu). Nade wszystko świeże spojrzenie na modlitwy, które często odmawiamy, ale raczej rzadko zastanawiamy się nad znaczeniem, które ze sobą niosą. Komentarz oparty jest tu głównie na Piśmie Świętym, w pewnym stopniu na Ojcach Kościoła. W efekcie mamy tu przystępny wykład katechizmu, podstawowych prawd wiary, w kontekście codziennej modlitwy. I choć ma już blisko 750 lat, nie stracił na aktualności.

Klasyk

Klasyk

Gruba rozkmina level św. Augustyn lub św. Katarzyna ze Sieny.

Gruba rozkmina level św. Augustyn lub św. Katarzyna ze Sieny.

• Dusza
  • KATOLICYZM: Wiedza