Krew i honor. Działalność bojówkarska ONR w Warszawie 1934-1939

Okładka książki Krew i honor. Działalność bojówkarska ONR w Warszawie 1934-1939 Miłosz Iwo Sosnowski
Okładka książki Krew i honor. Działalność bojówkarska ONR w Warszawie 1934-1939
Miłosz Iwo Sosnowski Wydawnictwo: Agencja Wydawniczo-Reklamowa ARTE historia
historia
Agencja Wydawniczo-Reklamowa ARTE
2005-01-01
2005-01-01
8392207009
ONR ruch narodowy II Rzeczpospolita

Wydanie do którego dotarłem, mianowicie V tom „Biblioteki Szczerbca”, wydawnictwa Instytutu Narodowo-Radykalnego, liczy sobie 75 stron tekstu, nie uwzględniając bibliografii. Jest to najwyraźniej przerobiony na potrzeby Wydawcy tekst pracy magisterskiej Miłosza Sosnowskiego, dziś rozpoznawanego raczej jako badacz zajmujący się wczesnośredniowieczną historią Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce.

Praca składa się z czterech zasadniczych części, tematycznie obejmujących odpowiednio wzniecane przez narodowych radykałów ekscesy antyżydowskie, walki z organizacjami lewicowymi, działalność skierowaną przeciwko reżymowi piłsudczykowskiemu, oraz walki wewnętrzne pomiędzy ONR i RNR. Niewątpliwą zaletą pracy jest wykorzystanie materiałów z różnych stron politycznej barykady, mianowicie zarówno lewicowych jak i narodowo-radykalnych, wzbogacone dodatkowo o opinie bardziej „umiarkowanych” i „obiektywnych” historyków i pamiętnikarzy. Słabością jest brak wyraźnego rozróżnienia autorstwa poszczególnych incydentów pomiędzy ONR a RNR, które w narracji Autora często zlewają się niejako w jeden podmiot. Autor nie kryje też swojej sympatii dla działań narodowych rewolucjonistów, co nie każdemu musi się podobać, ale taka jest też specyfika związanego z Narodowym Odrodzeniem Polski wydawnictwa, w którym ukazała się praca.

Źródłowo i metodologicznie książka wydaje się wartościowa i ze względów merytorycznych godna jest polecenia nawet tym, którzy nie podzielają sympatii politycznych Autora, ale mimo tego są zainteresowani omawianym przez niego tematem.

Książka o czasach, gdy spory polityczne rozwiązywało się pałką i kastetem, okresie radykalizacji postaw politycznych młodzieży. Autor przedstawia działalność "pałkarską" ONR, ale także Falangi, nie zawsze będąc w stanie rozgraniczyć kto odpowiadał za daną akcję wobec podobnego stylu działania. Opisuje najbardziej spektakularne akcje tych organizacji, m. in. słynną blokadę Uniwersytetu Warszawskiego.
Niestety nieco razić może stronniczość autora.

• Fakty, nauka, religia...
  • Warszawa
  • Historia/biografie
  • Idea

Dodaj cytat z książki Krew i honor. Działalność bojówkarska ONR w Warszawie 1934-1939