Summa Theologiae. De Deo Uno
filozofia i etyka
Czytam

Nowy, współczesny polski przekład pierwszych 26 kwestii Summy teologicznej Tomasza z Akwinu, będących najbardziej spójną, dojrzałą i klarowną syntezą metafizyki średniowiecznej. Kolejne kwestie Traktatu o Bogu są zapisem dróg dochodzenia do poznania tajemnicy istnienia Boga i łączą się z zyskiwaniem większej wiedzy o Stwórcy. Stawiane są pytania o prostotę, doskonałość, dobroć, nieskończoność, niezmienność, jedność, wiedzę, wolę, miłość, życie i wszechmoc Boga; rozważane istotne filozoficznie zagadnienia bytu, dobra, piękna, prawdy, fałszu, teorii idei i analogii. Niniejsza praca jest wielowarstwowym opisaniem podejmowanych przez Tomasza poszukiwań przyczyn rzeczywistości, godzi z sobą ontologię, epistemologię, etykę, teorię sztuki, hermeneutykę i teologię objawioną.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2001

źródło okładki: https://tezeusz.pl/tomas-traktat-o-bogu-z-akwinu-tomasz

Żeby napisać coś porządnego na temat tego dzieła, musiałbym znać się na tomizmie. Spróbuję więc jak najkrócej:
-forma sprzyja porcjowaniu sobie tekstu
-dowody na istnienia Boga mogą, ale nie muszą być przekonujące, więc nie przywiązywałbym do nich zbyt wielkiej uwagi
-największym atutem jest to, że człowieka wierzącego w jakąś formą absolutu, traktat św. Tomasza wyleczy z monizmu i wiary w jakieś ying i yang, o ile uczciwe ów panteista podejdzie do tematu.

Jacek Jagosz | 2015-03-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Teologia