Historia filozofii średniowiecznej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-05224-4
filozofia, etyka
Aesir

Obszerne dzieło znanego polskiego filozofa oraz historyka refleksji filozoficznej, Jana Legowicza. Dzieje filozofii mediewicznej skomprymowane zostały poprzez periodyzację na sześć wielkich okresów. Autor, zachowując porządek chronologiczny progresji średniowiecznych nurtów, obszernie omawia ich istotę oraz znaczenie. Omówione zostały m.in. rola Cesarstwa Bizantyjskiego w rozwoju myśli filozoficznej epoki, wpływ umysłowości arabskiej na postęp filozoficzny Europy Zachodniej, doktrynalna współzależność rozwoju filozofii w świecie muzułmańskim, metodologiczne konotacje myśli żydowskiej z filozofią łacińskiego Zachodu, w tym żydowski mistycyzm teozoficzny, judaistyczny neoplatonizm oraz neoplatoński arystotelizm. Kolejną wielką płaszczyznę deliberacji filozofa stanowi dialektyczno-metodologiczny zwrot ku rozumowi. Wpisane zostały weń refleksje nad znaczeniem rozumu w procesie racjonalistycznych odniesień natury kulturowej, dialektyką i autorytetem rozumu, a także antydialektycznym sprzeciwie wobec niego. Autor peroruje nad dysonansem pomiędzy rozumem, a mistycyzmem, przybliża czytelnikowi zagadnienia mistycyzmu doktrynalno-ideowego oraz doktrynalno-teoretycznego. Opis rozwoju filozofii średniowiecznej zwieńczony, zaś został rozważaniem nad rolami rozumu i filozofii w okresie przeobrażeń doktrynalnych, tradycyjno-doktrynalnym odwrocie od filozofii, scholastycznycm i antyteokratycznym radykalizmem umysłowym.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

F_Szopin | 2019-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Po zakończeniu opracowywania podręczników historii starożytnej (Krukiewicz, G.Realle) szukałem czegoś w podobnym stylu o średniowieczu. Tak trafiłem na Legowicza. Z wielkimi opracowywaniami historyczno-filozoficznymi bywa tak, że trudno o obiektywność. Każdy z historyków filozofii omawia dzieje myśli z swojego silnie skonkretyzowanego punktu widzenia. Podobnie jest z Legowiczem.

Autor ukazuje historię filozofii średniowiecza jako walkę kilku wybitnych myślicieli z Kościołem, który stara się ich okiełznać i zwalcza ich nauczanie. Staje tu po stronie empiryków przeciwko racjonalistom. Po stronie antyrealistów przeciwko realistom. Z pasją rozpisuje się o takich postaciach jak: Roger Bacon, William Ockham czy Siger z Brabancji. Natomiast znacznie nie docenia roli Tomasza z Akwinu ograniczając rozdział o nim do kilku stron.

Nie wydaje się więc zadziwiający biogram profesora Jana Legowicza. Przed wojną mnich franciszkański. Po wojnie zrzucił habbit i został członkiem PZPR.

Anachronism | 2019-05-23
Jasziko | 2017-10-07