Okładka książki Samotnie przez Bałkany

Samotnie przez Bałkany

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mój Prywatny Świat". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
Pascal
typ
papier
Ag2S
6,13 (32 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Samotnie przez Bałkany to druga – po „Kobiecie na motocyklu” – książka Ani Jackowskiej. W najnowszym, bogato ilustrowanym, tytule autorka wraca z Bliskiego Wschodu do Europy, by odwiedzić dalekie i bliskie zarazem Bałkany. Motocyklowa podróż w poszukiwaniu bałkańskich historii i temperamentów – cygańskiej duszy, arabskiej magii, serbskiej dynamiki. Adventure w kobiecym wydaniu – zupełnie nieprzew...

Motocyklowa podróż w poszukiwaniu bałkańskich historii i temperamentów – cygańskiej duszy, arabskiej magii, serbskiej dynamiki. Adventure w kobiecym wydaniu – zupełnie nieprzewidywalny. Slalom w tyglu narodów, kultur, tradycji i języków nastawiony na poznanie żyjących tam ludzi. (...) Że niby to wszystko tak blisko? Blisko. Szczerze mówiąc, tuż obok. (...) Tak naprawdę, to wychodzi się na chwilę i zaraz wraca, a w tym czasie można przenieść się w zupełnie inny świat, gdzie jest wszystko: trochę orientu, trochę dzikiego zachodu i szczypta świętości. Trzeba tylko odrobinę wysiłku, aby to wszystko odnaleźć.

Po powrocie do Polski, w udzielonym wywiadzie dla lostravelos . com, tak przedstawiła swoje bałkańskie doświadczenie:

Podróż miała trwać 50 dni, a trwała ponad 70. To dowód, że piękno Bałkan wciąga, łatwo się w nim zatracić. Kraje odwiedzone podczas podróży to Rumunia, Bułgaria, Mołdawia, Macedonia, krótka, ale pełna przygód wizyta w Nadniestrzu, Albanii, Kosowie, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie. Nadal mam niedosyt i świadomość, że każdemu z miejsc warto poświęcić dużo więcej czasu i uwagi. Dobrze, że Bałkany są tak blisko...

Wyprawa – przez samą autorkę określona „bałkańskim hardkorem na motocyklu” – spotkała się ze sporym zainteresowaniem oraz uznaniem mediów, czego dowodem jest nagroda National Geographic Traveller 2010.

źródło opisu: www.pascal.pl/

Polecamy

Opinie czytelników
Karolina | 2013-10-30
Przeczytana: 30 października 2013

"Samotnie przez Bałkany" - czy aby napewno ? Towarzyszyłam Ani Jackowskiej od samego początku jej podróży i wróciłam szczęśliwie razem z nią do domu. Nie pierwszy raz zresztą, bowiem przemierzałam z nią również Syrię, Jordanię, ... w "Kobiecie na motocyklu". Moje odczucia zarówno za pierwszym jak i za drugim razem są podobne.
Ania jest niewątpliwie bardzo odważną kobietą, posiadającą przy tym niesłychanego motocyklowo - podróżniczego bakcyla. Jej książki czyta się łatwo i przyjemnie, trochę tak jak dobry poradnik co zjeść i gdzie przenocować w różnych miejsach, w których akurat przyjdzie Nam być (Rozumiem też, że nie każdemu taki styl przekazu informacji może odpowiadać). Mnie osobiście absolutnie nie przeszkadza również fakt, że jej GS gra w tym wszystkim pierwsze skrzypce (motocyklizm uzależnia :)).
Ale po kolei, malowniczą podróż z Anią Jackowską i GS-em zaczynamy od Rumunii, gdzie szarość życia przy barwności osobowości ludzi jest nie do podrobienia. Następne w kolejności są Ma...

patrycjaa | 2012-07-18

Całkiem dobrze się czyta,ale częste wspominanie o motorze,(a zapewne odwołanie się do sponsora)jak i pełno zdjęć z tym GS w tle denerwuje momentami.

Anna | 2012-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2012

Bardzo dobra, bardzo ciekawa i inspirująca opowieść, chce się wsiąść na moto i jechać. Podziwiam, szanuję, jestem pod ogromnym wrażeniem.

bubamara | 2013-06-04
Przeczytana: grudzień 2012

Oczywiście jestem pod wrażeniem całego wyjazdu, bo te tereny, po których Pani Ania jeździ bywają niekiedy jeszcze „dzikie”, zwłaszcza dla młodej samotnie podróżującej kobiety. Momentami jednak trochę ciężko się to czytało, bardzo irytujące jest to, jak często wspomniany jest motor, co czasami psuje przyjemność delektowania się opisami miejsc. Robienie z motocykla prawie że głównego bohatera i nadawanie mu czasem wręcz ludzkich cech może i bywa zabawne, ale chwilowo, a nie na całą książkę. I na prawie każdym zdjęciu motocykl zasłania przepiękne widoki, co odbieram jako nachalną reklamę GS-a. Doczytałam do końca, chyba tylko z ciekawości co znajdę tam o miejscach, w których sama bywam.

noico | 2012-03-23
Przeczytana: 23 marca 2012

Sięgnęłam po drugą książkę Anny Jackowskiej z czystego sentymentu. Jeździłam do Czarnogóry (i okolic), a wcześniej byłam w Bułgarii i ciekawa byłam jak wyszła podróż autorki przez te rejony.
Niestety nie mogę przekonać się do pisania Pani Jackowskiej. Owszem jestem pełna podziwu dla niej, bo ja nie miałabym takiej odwagi, na takie samotne podróżowanie, ale daru przekazywania swoich wrażeń, dla mnie Pani Ania nie ma.
Opowieści dla mnie są trochę chaotyczne, takie bez składu i ładu. Może takie było założenie, ale mi takie coś nie pasuje.

lea88 | 2013-09-15

Książka mnie zwiodła, liczyłam, że autorka odda prawdziwy klimat Bałkanów, opisze krajobrazy, ciekawe miejsca (nie mówię, że musza to być miejsca typowo turystyczne), ukaże nam tamtejsze obyczaje itp. Tymczasem czytając książkę miałam do czynienia, jakby autorka opisywała byle jakie miejsca i reklamowała ciągle BMW, które chyba było sponsorem wyprawy i książki. Jakby nie podano nazw miejscowości, krajów i zmieniłoby się tytuł to mogłoby równie dobrze chodzić w niej o każdy inny zakątek na świecie.

majki86 | 2014-11-11

Kalendarium literackie
  • Szczepan Twardoch
    35. rocznica
    urodzin
    Można umierać ładnie i brzydko, to jasne, tak jak można mieć dobre i złe maniery przy stole. A wy nie potraficie nawet zabić zwierzęcia, które potem jecie, zamykacie całe to zabijanie do fabryk i udajecie, że go nie ma. Co jest, wierzcie mi, wyjątkowo żałosne. Te wasze płacze, że ktoś zabił pieska,... pokaż więcej
  • Krystyna Kofta
    72. rocznica
    urodzin
    ...rozbierz się, zdejmij wszystko, zdejmij skórę, teraz chcę Twojej duszy...
  • Beverly Barton
    68. rocznica
    urodzin
    Na zawsze pozostaje w nas jakaś cząstka naszego dzieciństwa,naszej młodości. Czy tego chcesz, czy nie.
  • Donna Tartt
    51. rocznica
    urodzin
    Piękno to strach. Cokolwiek nazywamy pięknym, boimy się tego
  • Giuseppe Tomasi di Lampedusa
    118. rocznica
    urodzin
    Jeśli chcemy, by wszystko pozostało tak, jak jest, wszystko się musi zmienić.
  • Damian Dibben
    49. rocznica
    urodzin
    Dzień po dniu mozolnego wkuwania. Daty, wzory, równania... Tylko w jakim celu? Żeby zdać jakieś bezsensowne egzaminy? Żeby pójść do kolejnej, tak zwanej wyższej szkoły? Żeby zasłużyć na nagrodę w postaci równie nużącej bezbarwnej pracy i tak doczekać banalnej, nic nieznaczącej śmierci? Jeśli zależy... pokaż więcej
  • Jan Potocki
    199. rocznica
    śmierci
    Mało kto potrafi zapomnieć o samym sobie; znajdziesz samolubstwo w radach, jakich ludzie ci będą udzielać, w przysługach, jakie ci wyświadczą, w związkach, jakich pragną, i przyjaźniach, jakie zawierają. Przejęci własnym interesem, choćby najbardziej oddalonym, obojętni są na wszystko, co się ich ni... pokaż więcej
  • Anatolij Rybakow
    16. rocznica
    śmierci
    Zdobyć władzę najwyższą i nie móc jej utrzymać - oto los nieudolnych polityków, utrzymać się przy władzy jest znacznie trudniej, niż ją zdobyć.

Znajdź nas na Facebooku