Wykolejony

Okładka książki Wykolejony James Siegel
Okładka książki Wykolejony
James Siegel Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A. Seria: Kryminał i sensacja kryminał, sensacja, thriller
Kryminał i sensacja
Derailed
Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
2007-01-01
2007-01-01
Mazan Maciejka
Wykolejony Siegel Kryminał Sensacja

Czytane w oryginale.
Trochę niedorzeczna ,ale absolutnie wciągająca historia .
Żaden wybitny ,ale przyzwoity thriller z twistem historii ;-)
Na nocki do pracy jak znalazł ;-)

Czytane w oryginale.
Trochę niedorzeczna ,ale absolutnie wciągająca historia .
Żaden wybitny ,ale przyzwoity thriller z twistem historii ;-)
Na nocki do pracy jak znalazł ;-)

Niepozorna, ale bardzo ciekawa powieść.
Mamy tutaj do czynienia klasycznym przypadkiem wpadnięcia głównego bohatera w pętlę złych decyzji. Jedna pomyłka pociąga za sobą drugą, a żeby je zatuszować, Charles popełnia kolejne. Do tego mamy kilka plot-twistów, dzięki którym nabieramy nowego rozpędu podczas czytania. Ciekawe jest to, że tu i ówdzie natkniemy się na, chyba nie do końca zamierzony, czarny humor autora, który dodaje bardzo dużo pozytywnych wrażeń do odbioru książki.

Niepozorna, ale bardzo ciekawa powieść.

Dość przewidywalna, ale fajna na dwa wieczory

Dość przewidywalna, ale fajna na dwa wieczory

Wartka akcja, bez większych dłużyzn, książka przeczytała "się" w jeden dzień. Minusowe gwiazdki za kilka momentów, które wywróciły mi żołądek na lewą stronę

Początkowo miałam nie dodawać recenzji tej książki...ot kolejny thriller, który ma służyć szeroko pojętej rozrywce, bez jakichś głębszych przemyśleń. Zmieniłam zdanie, ponieważ obrazy z fabuły powracają do mnie, bez specjalnego zaproszenia...
Książka napisana jest w typowy komercyjny sposób, nie jest więc to lektura najwyższych lotów (mimo tego książka nadal jest lepsza niż ekranizacja)...momentami bardzo brutalna...i to właśnie te momenty powracają najczęściej.
Pozycję można potraktować jak typowe stadium przypadku "Co się może stać...to tylko skok w bok" (ekstremalne, ale jednak). Jedna decyzja może wywrócić do góry nogami całe nasze życie...a nawet uruchomić lawinę zdarzeń, które zmienią je na zawsze. Na co dzień większość z nas nie zastanawia się nad konsekwencjami swoich decyzji...w tej pozycji możemy zobaczyć, jak bardzo coś może pójść nie tak.

Szału nie było

Szału nie było

Haha. Poprawiająca humor, lekko nierzeczywista, wciągająca ksiazka

Haha. Poprawiająca humor, lekko nierzeczywista, wciągająca ksiazka

Kto z nas nie zaznał nigdy tytułowego wykolejenia? Dopuszczając się niekoniecznie zdrady nam najbliższych. Ale takiego zwyczajnego, gdzie przez pewne wydarzenia, zboczyliśmy ze ścieżki dobrze nam znanej, utartej w codzienności, ścieżki pewnej, bezpiecznej (?).

W książce mamy do czynienia z pewnego rodzaju stereotypem faceta dojrzałego, męża, ojca, dobrze sytuowanego. Mężczyźnie całe dnie mijają bez większych zmian, co w rezultacie powoduje, że w względnie poukładane życie wkradła się stagnacja, i jedynym przerywnikiem jest choroba córki.
Pewnego dnia, zupełnie przez przypadek, główny bohater, Charles, spóźnia się na pociąg, zmuszony jest podróżować kolejnym. Niestety w tym momencie poranny rytuał zostaje zaburzony, nikt nie spodziewa się jak bardzo.
Następujące po sobie zdarzenia są niewyobrażalne. Człowiek siedzi i zastanawia się, jak można tak bardzo spieprzyć sobie i całej rodzinie życie. Chwila "zapomnienia" i ogromny egoizm pozwalają podjąć ryzyko.

Ale do czego jest zdolny doprowadzony do ostateczności człowiek, by choć trochę naprawić swoje błędy?

Podsumowanie

Książka jest świetnie napisana, trzyma w napięciu. Ciekawie przedstawiono bohaterów — wraz z nimi można przeżywać, analizować i zastanawiać się nad ciągiem dalszego postępowania. Zwroty akcji oraz plan działania Charles'a w pewnym momencie zaskakują. Główny bohater ewoluuje i w końcu daje się poznać z tej bardziej przebiegłej strony.
Uważam, że warto poświęcić czas na przeczytanie tej powieści, ponieważ w wielu momentach można podumać na samym sobą. Nasze życie to ciągła niewiadoma, bez względu na to, jak bardzo byśmy chcieli, aby było inaczej. Czasami małe, drobne pogubienie się może wywołać lawinę zdarzeń, z którymi później ciężko nam sobie poradzić.

Do 50 strony wydawała mi się nudna ,ale potem się rozkręciła i bardzo sie zaciekawiłem.Po tym jak życie Charlesa się wykoleiło to była bardzo ciekawa i zastanawiałem się co z ta Lucidą i pomyślałem ,że to jakiś przekręt ,ale wydawało mi się to niemożliwe.Ogólnie fajna ,ale mógł autor pisać w formie 3 a nie w 1 tak to każdy czytający te książkę wie ,że przeżyje.

James Siegel (ur.1954) był czym innym zajęty, więc zadebiutował późno, bo w 2001 książką pt "Epitafium"; ta jest druga w jego karierze (2003). Polskie wydanie w 2008, a po 10 latach na LC słabo: 6,6 (260 ocen i 29 opinii). Cały jego dorobek to cztery książki

Lepiej wychodzi przegląd recenzji, bo przeważają oceny 7 gwiazdkowe i ciepłe słowa. Pozornie jest to historia osaczonego, lecz po zakończeniu książki naszła mnie refleksja na temat tego „biednego osaczonego”.Nie mogę ujawniać treści ani szczegółów, by nie popsuć Państwu lektury, lecz powiem, że bohater nie dość, że „frajer” i tchórz, to amoralny przestępca, paskudny charakter, typ patologicznego kryminalisty. Nie ma żadnych zahamowań w okradaniu rodziny i pracodawcy czy też w wynajęciu płatnego mordercy, aż po.... Trudno go polubić

Zaletą książki jest zwięzłość, krótkie rozdziały, wartka akcja, a to wszystko powoduje, że czyta się szybko i z zainteresowaniem. A jeszcze: częściowe rozwiązanie kłopotów bohatera przez niezwiązany z treścią zamach bombowy, w którym ginie ponad 100 osób, jest delikatnie nazywając, żenujący, brakuje jeszcze trzęsienia ziemi i tsunami.

Pomysł i temat oklepany i mocno wyeksploatowany, a koniec przewidywalny, lecz za to, że wciąga to aż 6/10

Lepiej wychodzi przegląd recenzji, bo przeważają oceny 7 gwiazdkowe i...

• 2011
  • ( __ )