Dieta paleo

The Paleo Diet
978-83-08-04747-7
zdrowie, medycyna
Katarzyna

Zdrowa, pyszna i prosta dieta naszych paleolitycznych przodków. Książka dra Cordain Dieta paleo posiada ponad 100 przepisów i sześciotygodniowe plany żywieniowe. W Stanach Zjednoczonych słowo "Paleo" weszło do kultury masowej. Dieta zdobyła popularność nie tylko u zwolenników odchudzania, ale i sportowców oraz lekarzy, a także dietetyków, którzy zaakceptowali ją ze względu na jej szeroki...

W Stanach Zjednoczonych słowo "Paleo" weszło do kultury masowej. Dieta zdobyła popularność nie tylko u zwolenników odchudzania, ale i sportowców oraz lekarzy, a także dietetyków, którzy zaakceptowali ją ze względu na jej szeroki wpływ terapeutyczny. Istnieje bardzo niewiele chorób przewlekłych, które nie reagują pozytywnie na "dietę przodków". Wyjątkowość paleo diety polega również na tym, że nie wymyślił jej żaden śmiertelnik. Do diety tej gatunek ludzki jest przystosowany genetycznie. To sposób odżywiania naszych przodków, którzy zajmowali się zbieractwem i łowiectwem. Sposobu odżywiania naszych przodków nie skomplikowały jeszcze wtedy rolnictwo, hodowla zwierząt, technologia i metody przetwarzania żywności. Tak jak wówczas, tak i dzisiaj najlepszym zdrowiem cieszymy się, gdy jemy chude mięso, owoce morza, świeże owoce i warzywa – kosztem zbóż, nabiału, rafinowanego cukru, rafinowanych olejów i przetworzonej żywności. Paleolityczni łowcy-zbieracze byli średnio o 10 do 15 cm wyżsi niż starożytni rolnicy, mieli mocniejsze kości, zdrowsze uzębienie i, pomijając wypadki wynikające z ich niebezpiecznego trybu życia, również żyli dłużej. Myśliwi-zbieracze nie byli grubi i mieli bardzo niski wskaźnik zachorowalności na takie schorzenia z grupy choroby systemu odpornościowego, jak artretyzm czy cukrzyca.

Dr Loren Cordain – profesor Colorado State University, ekspert w dziedzinie diety paleolitycznej, to jedna z największych sław nauki w dziedzinie badania diety naszych pra-przodków, a jego Dieta paleo to raczej sposób życia niż seria nakazów i zakazów dotyczących jedzenia. Dietetycy promujący dietę paleo namawiają do porzucenia sal gimnastycznych i siłowni na rzecz ruchu na świeżym powietrzu. Spacery, bieganie i górskie wycieczki to idealne przykłady - to właśnie robili nasi przodkowie! A co się jada w stylu paleo? Paleo dieta zawiera produkty, które ludzie mogli upolować: mięso, ryby, owoce morza oraz produkty, które mogą być uzyskane od zwierząt lub z ziemi: jajka, owoce, orzechy, nasiona, warzywa, grzyby, miód, zioła i przyprawy. Zaleca się jeść tylko to najchudsze mięso, bez jakichkolwiek dodatków oraz dziczyznę, ponieważ w tamtych czasach ludzie nie hodowali jeszcze zwierząt domowych. Zalecane jest również jedzenie wątróbek, żołądków, płucek, ponieważ zawierają dużo witamin z grupy B.

W książce znajduje się ponad 100 przepisów i sześciotygodniowe plany żywieniowe, które mogą pomóc każdemu w trudnych początkach po przejściu na dietę.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=2270

ArturS | 2018-07-26

(posiadam ang wersje)
Obiektywnie patrząc; książka jak najbardziej nadaje się dla kogoś kto chcę zacząć lepiej się odżywiać. Bo nie ma nic lepszego niż pozbycie się tej całej przetworzonej żywności. Nikomu to na pewno nie wyjdzie na złe. Dodatkowo, książka jest napisana w miarę prostym językiem więc łatwo się czyta.
Z drugiej jednak strony, jeżeli dietetyka jest Twoją pasją i chcesz wyciągnąć jakaś "techniczną" wiedzę to muszę ostrzec że ma sporo błędów. Zacznę od tego że jest napisana według mnie dziwnym "tonem", coś w stylu; dieta paleo jest the best a reszta diet to koszmar. Opisuje jak typowa amerykańska dieta jest uboga w jakiś składnik a zdanie później autor zapewnia że na diecie paleo nie będzie problemu z dostarczaniem tego składnika, i tak chyba ze 100 razy się powtarza. Czułem się jakbym czytał ulotkę jakiegoś wspaniałego preparatu kosmetycznego czasami po takich porównaniach a na dodatek książka obfituje w recenzje ludzi którzy stosują ta dietę.
Nie podoba mi się jak...

Jawor | 2013-10-08
Przeczytana: 23 września 2013

Książka napisana w przystępny dla czytelnika sposób. Fragmenty zawierające teoretyczne podstawy filozofii paelo są wyraźnie rozdzielone, więc jeśli kogoś go nie interesują to może je spokojnie pominąć.

Co ważne, autor nie mówi czytelnikowi, że ten musi koniecznie przejść na restrykcyjną dietę paleo, lecz jedynie zwraca uwagę na płynące z tego ogromne korzyści. Informuje, że nawet drobne zmiany w sposobie naszego żywienia przyniosą nam poprawę zdrowia i samopoczucia.

Świetnym dodatkiem są zawarte na końcu książki liczne przepisy i przykładowe plany żywieniowe na 2 tygodnie dla każdego poziomu diety paleo.

Sam osobiście stopniowo przechodzę w kierunku jedzenia paleo, ale uważam, że nie można dać się zwariować. Na co zresztą zwraca uwagę sam autor.

Polecam tą książkę nie tylko tym którzy chcą przejść w 100% na ten system żywieniowy, ale również każdemu kto dba o zdrowy styl życia.

Talvi | 2013-04-07

Bardzo "zdrowe" podejście do sposobu odżywania się. :)

Szantee | 2018-06-30
Przeczytana: 07 lipca 2018