Korzeniec

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Agnesscorpio

29-go czerwca 1913 roku, na nasypie kolejowym w centrum Sosnowca znaleziono ciało pozbawione głowy i na podstawie dokumentów, które korpus wciąż posiadał w wewnętrznej kieszeni marynarki ustalono, że zwłoki należą do niejakiego Alojzego Korzeńca… Ale czytelnik nie trzyma w dłoniach kryminału-retro. Korzeniec jest raczej powieścią historyczno-obyczajową z wyraźnym wątkiem sensacyjnym. Wśród plejady bohaterów prym wiodą: bezpłodna i uzależniona od absyntu wdowa po glazurniku pisząca po kryjomu powieści w odcinkach dla miejscowej prasy, pewien niezbyt odważny redaktor, któremu przypadła rola detektywa, młoda fińska bona pracująca w pałacu Króla Wełny, celnicy, artyści, rzemieślnicy i przemytnicy. Polacy, Niemcy, Żydzi, Rosjanie. I miasto. Możliwe, że głównym bohaterem jest samo miasto. Sosnowiec – tygiel kultur – w przededniu wybuchu Pierwszej Wojny Światowej okazuje się przestrzenią sekretów i zakamarków; miastem z podszewką; miastem ukrytych pasji i motywacji.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl

allison | 2014-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2014

"Korzeniec" to przede wszystkim barwna i tragikomiczna opowieść o mieszkańcach Sosnowca, którzy żyją na styku trzech zaborów i w kulturowym tyglu. Tytułowy bohater, wbrew pozorom, nie okazuje się pierwszoplanową postacią, jednak scala akcję i w różny sposób łączy się z pozostałymi bohaterami.

Dla mnie wątek kryminalny nie okazał się najważniejszy. Znacznie bardziej zaciekawiły mnie losy innych ludzi. Poznajemy ich teraźniejszość i przeszłość, gdyż sporo jest tu retrospekcji. Nieraz akcja cofa się aż do dzieciństwa, a nawet do przodków opisywanych postaci; poszczególne portrety okazują się intrygujące, czasem zabawne, czasem tragiczne, są na tyle wyraziste i interesujące, że trudno oderwać się od lektury.
Czasem narrator skupia się na historii epizodycznych bohaterów, których przeszłość okazuje się kluczem do zrozumienia bieżących motywów i czynów.

Sporo można znaleźć nawiązań do prozy Czechowa, zwłaszcza jego opowiadań, w których w krzywym zwierciadle pokazuje świat urzędników...

Wioleta Sadowska | 2013-09-30
Przeczytana: 30 września 2013

"Wiele rzeczy warto wiedzieć, których się czasem nie wie. A już na pewno nie wszystko wie się wtedy, kiedy by się chciało. Albo kiedy by wypadało. Albo kiedy by to było wygodne i logiczne, i niezbędne dla poukładania świata."

Słowo "korzeniec" z pewnością większości z was kojarzy się z korzeniem. W przypadku powieści, o której dzisiaj chciałam wam opowiedzieć, nie chodzi jednak o korzenie drzewa. Korzeniec to bowiem obok nazwiska jednego z bohaterów, metafora korzenności polskiego społeczeństwa naznaczonego burzliwą dziejową historią.

Zbigniew Białas to urodzony w Sosnowcu profesor nauk humanistycznych, anglista i literaturoznawca. Jest pracownikiem Uniwersytetu Śląskiego, stypendystą Fundacji Humboldta i Fulbrighta, redaktorem i współredaktorem tomów naukowych, oraz autorem esejów teoretycznoliterackich. Autor w przeszłości służył w ONZ na Bliskim Wschodzie. Jest miłośnikiem opery, wędkarstwa i krajów skandynawskich. Powieść "Korzeniec" jest debiutem literackim Zbigniewa...

ReginaCatta | 2014-07-02
Przeczytana: listopad 2011

Uwielbiam tą książkę po stokroć i na wieki uwielbiać ją będę.
W kolekcji kryminały z akcją w przedwojennym Breslau, Lwowie, Lublinie, Łodzi, a teraz w Sosnowcu. Choć Bogiem a prawdą nie tak do końca to kryminał, jako że wątek kryminalny jest bardziej spoiwem, niż wątkiem głównym.
I tak chodzę sobie po tym Sosnowcu i sprawdzam, gdzie co wtedy było, jak wyglądało, kiedy i jak się pozmieniało. Wątki zaszyfrowane, napomknięte rozpoznaję (mały Jasio Kiepura) i miejsca, i zdarzenia, i opisy.
Na spotkaniu autorskim Pan Zbigniew Białas obiecał drugą część. Obietnicy dotrzymał:)

Marta | 2013-07-29
Przeczytana: 17 lipca 2013

Zbigniew Białas, pięćdziesięciokilkuletni pisarz, mieszkaniec Sosnowca, bardzo wykształcony człowiek, a nawet profesor nauk humanistycznych, stworzył powieść niezwykłą i w każdym calu wyjątkową. „Korzeniec”, bo o tej książce mowa, to taki trochę kryminał, a trochę powieść społeczno-obyczajowa z gęsto wplecionymi wątkami historycznymi. Co ciekawe geneza powieści sięga... kafelka z napisem „A. Korzeniec. Sosnowice”.

Tytułowy Korzeniec, Alojzy Korzeniec, trudni się glazurnictwem. Bohatera poznajemy w momencie, kiedy przykleja rzeczony kafelek w domu przy ul. Żytniej 16. Znajomość z bohaterem nie trwa zbyt długo, gdyż już wkrótce na nasypie kolejowym znalezione zostają zwłoki Korzeńca. Denata ktoś pozbawił głowy, która zniknęła wraz ze sprawcą morderstwa. Rozpoczyna się śledztwo, w trakcie którego czytelnicy nawiążą bliższą znajomość z całą plejadą arcyciekawych postaci.
Moją ulubioną bohaterką stała się Jadwiga Korzeńcowa, literacko uzdolniona, nie stroniąca od absyntu, szacowna...

Małgorzata | 2012-09-27
Przeczytana: 27 września 2012

Ta książka czeka na oprawę plastyczną!!! Aż się prosi !!!
Czytając odlatywałam w inny nieistniejący już świat i było mi z tym dobrze. Autor pisze specyficznym językiem, ma stylistykę jakby przyniesioną z innej epoki. Gdybym nie wiedziała że napisał ją człowiek żyjący w XXI wieku to byłabym pewna że książka w całości jest wytworem tamtej epoki.A do tego jeszcze to poczucie humoru, to słownictwo ... Gdy doczytałam ostatnią stronę to było mi trochę szkoda. Czekam na kolejny tom. A teraz mam problem ze znalezieniem sobie następnej książki tak klimackiej w swoim klimacie żebym odleciała z nią daleko będąc jednocześnie tutaj.Jest problem!!! Szkoda wielka...
Ostatnimi czasy sporo jest książek w stylu retro, głównie kryminały, których akcja umieszczona jest w wybranym polskim mieście.Doczekały się na to miasta: Wrocław, Lublin Warszawa, Poznań... Ale takiej książki jakiej doczekał się Sosnowiec to chyba nie doczekało się żadne miasto. Bo to nie tylko kryminał ale przede wszystkim...

Dagmara | 2013-02-09
Przeczytana: 06 lutego 2013

Zawsze zazdrościłam mieszkańcom Warszawy, gdy czytałam, co rusz książki, których akcja działa się w ich mieście. I nagle - olśnienie - książka, której akcja toczy się w końcu w moim mieście :) co prawda 100 lat temu, ale jednak! A to nawet ciekawsze, bo pozwala zagłębić się nieco w historię miasta i dowiedzieć się, w jakim ciekawym miejscu żyję. No owszem, mogłam się tego dowiedzieć z książek o historii Sosnowca... ale, umówmy się, czy któraś jest napisana w tak fascynujący sposób, żeby nie można się było od niej oderwać? Śmiem wątpić. A "Korzeniec" tak jest wlaśnie napisany. Trochę historii, trochę kryminału i nieco humoru. Ja z ciężkim sercem odrywałam się od lektury - mogłabym przeczytać ją jednym tchem, ale poza literaturą istnieje przecież jakieś "prawdziwe" życie, obowiązki itp. Smutno mi było, gdy dobrnęłam do końca książki, ale perspektywa pojawienia się drugiego tomu poprawiła nieco mój nastrój i dała nadzieję, że jeszcze nie przeczytałam ostatniej strony.

Ania | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Książkę powinni przeczytać sosnowiczanie, ponieważ powieść dotyczy miasta Sosnowiec i jego historii przed dzień wybuchu pierwszej wojny światowej. Ja nie jestem z Sosnowca i trochę mnie męczyła. Dużo osób i trzeba się skupić kto kim był. Nie wszystkie sprawy są wyjaśnione, ponieważ będą w kolejnym tomie wyjaśniane.

zuzankawes | 2012-01-14

Pod niebem Świniogrodu

Sosnowiec, Sosnowice vel Świniogród. Miasto przez jednych uwielbiane, przez drugich znienawidzone, a trzecim obojętne. Tu rozgrywa się akcja „Korzeńca”, napisana wprawnym piórem profesora nauk humanistycznych, Zbigniewa Białasa. Skąd ta druga niezbyt chlubna nazwa miasta? To naleciałość z czasów wcześniejszych, w których rozgrywa się akcja książki, czyli na krótko przed wybuchem I wojny światowej, gdy na mapach nie istniała Polska. Powodów tego niechlubnego miana nie zamierzam tłumaczyć, by skusić tak zwolenników, jak i przeciwników nazwy, do samodzielnego odnalezienia odpowiedzi w książce.
Ciekawostek z historii będzie w niej z resztą całe mnóstwo, bo „Korzeniec” jest powieścią historyczno-obyczajową, z ciekawym wątkiem kryminalnym, który stał się zaledwie pretekstem do ukazania zajmujących zjawisk społeczno-kulturowych występujących w tamtym czasie i w tamtym rejonie.
Ale „Korzeniec”, to również powieść pełna humoru, ironii, dowcipu, szyderstwa, choć...

Komaga | 2013-01-08
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Trudno tę książkę nazwać kryminałem czy sensacją. I nie dziwię się, że sam autor nazywa ją raczej książką obyczajową. Książką się zachwyciłam przede wszystkim ze względu na język: interesujący, zadziorny, i satyryczny. No bo jak tu się nie śmiać z nieogarniętego bohatera, który nazywa sufrażystkę fruktażystką? I czy wymyślenie tej nazwy przez autora było celowe z uwagi na to, że kobieta akurat jadła kisiel (uwaga!) jabłkowy ze śliwkami?

Poppapraniec | 2014-09-07
Przeczytana: 07 września 2014

Są książki, które przyciągają nasz wzrok tak bardzo, że bez czytania opisu pragniemy zapoznać się z jej treścią. Bywa też odwrotnie, że pozycja nie przyciąga oka, ale po przeczytaniu opisu pragniemy jej całym sercem. Przedstawiam Wam "Korzeńca". Powieść oryginalną i (niestety) źle wydaną.

29-go czerwca 1913 roku, na nasypie kolejowym w centrum Sosnowca znaleziono ciało pozbawione głowy i na podstawie dokumentów, które korpus wciąż posiadał, ustalono, że zwłoki należą do niejakiego Alojzego Korzeńca… Ale czytelnik nie trzyma w dłoniach kryminału-retro. Korzeniec jest raczej powieścią historyczno-obyczajową z wyraźnym wątkiem sensacyjnym. Możliwe, że głównym bohaterem jest samo miasto. Sosnowiec – tygiel kultur – w przededniu wybuchu Pierwszej Wojny Światowej okazuje się przestrzenią sekretów i zakamarków; miastem z podszewką; miastem ukrytych pasji i motywacji.

Zbigniew Białas (ur. 1960 w Sosnowcu) – anglista, literaturoznawca; profesor nauk humanistycznych. Redaktor i...