Opowieści z Narnii t. I

1996-01-01
Andrzej Polkowski
Lewis opowieści

Na półkach: , , , , , ,

Jednym z najbardziej zachwycających elementów tej serii jest sposób, w jaki Lewis wykorzystuje Narnię jako alegoryczną reprezentację biblijnego świata. Od stworzenia Narnii przez Aslana, który przypomina stworzenie świata przez Boga, po walkę dobra ze złem, odnajdujemy liczne paralele z biblijnymi opowieściami - dzieci Adama i Ewy, pokusy, syn marnotrawny, odkupienie winy przez niewinną ofiarę, zmartwychwstanie, innowierstwo, demoniczne byty, antychryst, apokalipsa etc. Przez całą serię, Lewis subtelnie wplata moralne przesłanie, ukazując siłę wiary, odwagi, miłości i przebaczenia.
Choć "Opowieści z Narnii" mogą być odczytywane jako alegoria chrześcijańska, są również pięknymi i uniwersalnymi opowieściami, które mogą przemawiać do czytelników o różnych przekonaniach. Opisane w nich emocje, przygody i wyzwania dotykają serca każdego czytelnika, niezależnie od jego wiary.
Wszystkie siedem książek w serii oferuje czytelnikom niezwykłą podróż przez lądy, wyspy i morze Narnii, zaskakującą różnorodność postaci oraz pełne napięcia przygody. Każda kolejna część dodaje nowe aspekty do świata stworzonego przez Lewisa, rozwijając historię i wprowadzając nowe wyzwania dla bohaterów.
Jednakże, seria "Opowieści z Narnii" nie jest pozbawiona mrocznych momentów, które mogą przestraszyć niektórych czytelników, przede wszystkim tych młodszych. Lewis zręcznie balansuje między pobożnym lękiem a zatrważającą trwogą.
Żałuję, że nie przeczytałam całości cyklu jako dziecko. Zastanawia mnie, czy zakończenie tej historii wybrzmiałoby tak samo gorzko jak odczuwam to teraz.

Klasyk dla każdego, idealna na wieczór. Polecam ❤️

Klasyk dla każdego, idealna na wieczór. Polecam ❤️

Super lektura, zreszta film takze. Tajemniczo. Magicznie. Troche strasznie. Super. Dzieci uczą się odwagi.

Świat rzeczywisty i baśni umieszczony na jednej płaszczyźnie,znakomita lektura

Świat rzeczywisty i baśni umieszczony na jednej płaszczyźnie,znakomita lektura

Z cyklu "czytamy lektury z dzieckiem " pora na Narnie. Jest pięknie, bajecznie, wielu twierdzi że zbyt religijnie. Ale czy tylko mnie drażnią te opisy przyrody ?? Naprawdę? Czy nikt nie wie jak wygląda zima w lesie ? Czy te pltaki śniegu naprawdę muszą skrzyć się w świetle zachodzącego słońca, muskając delikatnie twarz wijąc sobie gniazdka w grzywiastych jak fale zaspas śnieżnych? No normalnie " Nad Niemnem"

Gorąco polecam,bawiłam się świetnie podczas lektury.

Gorąco polecam,bawiłam się świetnie podczas lektury.

Książki z tej serii nie są idealne. Momentami fabuła się niepotrzebnie dłuży (srebrne krzesło) inne wydają mi się niepotrzebnie umieszczone w serii (koń i jego chłopiec). Ale Narnia ma swój niepowtarzalny klimat. Jest krainą do której chce się wracać. Mnogość morałów, odniesień do filozofii i religii chrześcijańskiej czyni z niej jedyną w swoim rodzaju perełkę.

fantastyczna książka, uwielbiałam ją w dzieciństwie

fantastyczna książka, uwielbiałam ją w dzieciństwie

Ta książka jest bardzo fajna ale nie jest odpowiednia dla małych dzieci.

Ta książka jest bardzo fajna ale nie jest odpowiednia dla małych dzieci.

Fajna lektura film też niczego sobie

Fajna lektura film też niczego sobie