Ziemia i chmury. Z Szewachem Weissem rozmawia Joanna Szwedowska

Okładka książki Ziemia i chmury. Z Szewachem Weissem rozmawia Joanna Szwedowska Joanna Szwedowska, Szewach Weiss
Okładka książki Ziemia i chmury. Z Szewachem Weissem rozmawia Joanna Szwedowska
Joanna SzwedowskaSzewach Weiss Wydawnictwo: Pogranicze Seria: Sąsiedzi publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Sąsiedzi
Pogranicze
2002-07-01
2002-07-01
Żydz Izrael Polska

Okładka książki Pamiętam... Kamila Drecka, Szewach Weiss
Pamiętam... Kamila Drecka, Szew...
Okładka książki Do Rzeczy nr 34/2013 Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gursztyn, Andrzej Horubała, Jacek Komuda, Marek Magierowski, Jacek Przybylski, Piotr Semka, Tomasz P. Terlikowski, Szewach Weiss, Bronisław Wildstein, Andrzej Zybertowicz, Piotr Zychowicz
Do Rzeczy nr 3... Sławomir Cenckiewic...

Ciekawi mnie od dłuższego czasu postać Szewacha, bardzo cieszę się, że bliżej poznałam jego historię. Myślę, że pierwsza część wywiadu bardziej do mnie trafiła, kwestie polityczne zawsze są sporne, zwłaszcza, że książka ukazała się kilkanaście lat temu.

Przed drugą wojną światową w Polsce żyło ok. 3,5 miliona Żydów, w Łodzi mieszkało ponad 300 tys., ok. 1/3 ludności miasta, było ok. 250 synagog, po wojnie została tylko jedna. Na terenie Polski były małe miasteczka żydowskie – sztetle, gdzie dużą część lub większość mieszkańców stanowili Żydzi. Ten czas bezpowrotnie zniknął, ponieważ naziści wymyślili sobie, że akurat ludność tego narodu ma zostać unicestwiona. Padło na Żydów, a równie dobrze mógł to być inny naród.

Ludzi, którzy pamiętają tamte czasy jest coraz mniej. Jednym z nich jest Szewach Weiss, bohater książki „Ziemia i chmury”, z którym rozmawia Joanna Szwedowska. Urodzony w 1935 roku, przeżył w ukryciu wojnę, na terenie ówczesnej Polski, obecnie Ukrainy. Potem wyemigrował do Izraela, by po wielu latach wrócić do Polski jako ambasador Izraela w Warszawie. Mądry człowiek, świadek historii, Holocaustu i wielki przyjaciel Polaków, w naszej czasami trudnej wspólnej historii z narodem żydowskim na ziemiach Polski.

W książce opowiada o swoim dzieciństwie, o tym jak ukrywała się jego rodzina, opowiada o czasach, których świadków jest coraz mniej.

Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie, jest to wywiad-rzeka z Szewachem Weissem. Jej lektura, to jak słuchanie rozmowy z mądrym, ciekawym i mającym za sobą niesamowite doświadczenia życiowe człowiekiem, świadkiem Polski, której już nie ma i nie będzie. Takich ludzi warto zawsze poznać. Polecam.

Szewach Weiss to z pewnością postać nietuzinkowa. Jest najbardziej znanym Ambasadorem Izraela w RP oraz, co zgodnie podkreślają politycy wszystkich opcji, jednym z architektów stosunków polsko-żydowskich, dbającym o dobry wizerunek Polski w Izraelu. Ponadto jego życiorys jest doprawdy fascynujący - uratowany z Zagłady przez polską rodzinę, wyemigrował do Izraela zaraz po II Wojnie Światowej i w późniejszych latach stał się znaczącym politykiem Partii Pracy. Warto zapoznać się z jego opiniami o dzisiejszym świecie i o wspólnej historii Polaków i Żydów.

Książkę można przeczytać w 1 dzień. Warto bo opisuje pewne kwestie polityczne i żydowskie co pozwala trochę lepiej orientować się w sytuacji i tym co się dzieje w polityce. Znając pewne fakty i analizując to o czym mowa daje to na pewno lepszy obraz tego co było, co jest związane z kwestią żydowską

• Wywiad-rzeka
  • Przeczytane 2014 r.

Szewach Weiss Ziemia i chmury. Z Szewachem Weissem rozmawia Joanna Szwedowska Zobacz więcej