Milczenie roślin

2011-11-14
44 min.
978-83-240-1751-5
Szymborska fotografie wiersze natura

Cztery żywioły, czyli poetyckość natury, piękno słowa połączone z adekwatną oprawą.
Wyzwanie LC marzec 2024

Wyzwanie LC marzec 2024

Piękna praca słowem.

Piękna praca słowem.

I bez ustanku czegoś ważnego nie wiedzieć.

I bez ustanku czegoś ważnego nie wiedzieć.

Pani Wisława była mistrzynią słowa. Jej wiersze to poezja najwyższych lotów. Jako jedna z niewielu potrafiła w sposób prosty i zrozumiały ująć w słowa to co najważniejsze i najistotniejsze w życiu, unikając przy tym banału. To ogromna sztuka. Tomik jest zdecydowanie godny uwagi, a wiersze dobrze dobrane. Polecam.
Zawiera moim zdaniem jedne z najlepszych wierszy poetki, m. in. "Trochę o duszy", " W zatrzęsieniu" i "Portret z pamięci".
Tak na marginesie, myślę sobie, ze gdyby niektórzy ludzie potrafili tak milczeć jak rośliny, świat byłby piękniejszy.

Zawiera moim zdaniem jedne z najlepszych wierszy poetki, m....

Nostalgiczne, metafizyczne wiersze. Czułem ogromną melancholię czytając je. Będę wracać do nich.

Cudowna, pogrążona w bólu ostatnich dni , umiliłam sobie te kilkanaście minut tym tomikiem. Jest po prostu tak szczery, prosty, brawo mistrzostwo zaklęte w słowach.

Niemożliwość spotkania człowieka z resztą świata.

Niemożliwość spotkania człowieka z resztą świata.

Jeśli nigdy dotąd nie czytałeś wierszy bez przymusu, to Szymborska może być ciekawym skokiem na głęboką wodę. Nie wiem, czy polecałabym to osobom, które nie potrafią interpretować bardziej skomplikowanych tekstów. Szkoda byłoby się zrażać do wierszy. Jeśli jednak lubujesz się w poezji, to zachęcam, byś zajrzał do “Milczenia roślin.” Znajdziesz w nim wiele pytań i żadnej konkretnej odpowiedzi. To Ty sam musisz ją odszukać. Szymborska jest przewodnikiem, który wypowiada prawdę o życiu i wspiera w jej zrozumieniu.

Cała recenzja: https://znakomita.com/2020/05/15/milczenie-roslin-20-2020/

Nie podejmuję się oceniać wierszy Noblistki, napiszę tylko o moich odczuciach.
Jest to cieniutki tomik wierszy Wisławy Szymborskiej z ciekawymi fotografiami natury, ładnie wydany, choć oprawa mogłaby być twarda. Wiersze nie wszystkie jednakowo do mnie przemówiły i nie znalazłam w nich wiele Szymborskiej, jaką znam.

Nie podejmuję się oceniać wierszy Noblistki, napiszę tylko o moich odczuciach.

Trochę jak po przesłuchaniu albumu muzycznego - jedna piosenka się podoba, inna wręcz przeciwnie. Nie inaczej jest z tomikami poezji. Urzekł mnie wiersz "W Zatrzęsieniu" oraz "Nieuwaga", z innymi nie potrafię się połączyć, przez co nie zapadły w moim sercu. Taki "mało życiowy" ten zbiór wierszy, w którym nie odnalazłam pięknych prawd o sobie, więc nie mogę dać więcej niż 4 gwiazdki, bo czytałam wiersze Pani Szymborskiej, które potrafiły mnie spetryfikować - tym się nie udało.

• Poezja
  • Poezja