Tańcowała igła z nitką

Okładka książki Tańcowała igła z nitką Jan Brzechwa
Okładka książki Tańcowała igła z nitką
Jan Brzechwa Wydawnictwo: Czytelnik literatura dziecięca
47 str. 47 min.
literatura dziecięca
Czytelnik
1963-01-01
1963-01-01
47 min.
nitka igła taniec wiersze

Okładka książki Wiersze o śmierci Jan Brzechwa, Jowita Podwysocka-Modrzejewska, Monika Urbańska
Wiersze o śmierci Jan Brzechwa, Jowit...
Okładka książki Proszę państwa, oto miś. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Jan Brzechwa, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Urszula Kozłowska, Julian Tuwim
Proszę państwa... Jan Brzechwa, Aleks...

"Tańcowała igła z nitką,
Igła - pięknie, nitka - brzydko.

Igła cała jak z igiełki,
Nitce plączą się supełki.

Igła naprzód - nitka za nią:
„Ach, jak cudnie tańczyć z panią!”

Igła biegnie drobnym ściegiem,
A za igłą - nitka biegiem.

Igła górą, nitka bokiem,
Igła zerka jednym okiem,

Sunie zwinna, zręczna, śmigła.
Nitka szepce: „Co za igła!”

Tak ze sobą tańcowały,
Aż uszyły fartuch cały!"

Wysublimowany rym, finezyjny humor i słowa same wpadające w ucho, ofiarowują uśmiech u czytelników kolejnych pokoleń!!

Wydanie wyjątkowo paskudne - kartonowe, siermiężne ale ich zewnętrzność rekompensuje wspaniałe połączenie bajkopisarza Brzechwy i rysownika Butenko!

"Tańcowała igła z nitką,
Igła - pięknie, nitka - brzydko.

Igła cała jak z igiełki,
Nitce plączą się supełki.

Igła naprzód - nitka za nią:
„Ach, jak cudnie tańczyć z panią!”

Igła biegnie drobnym ściegiem,
A za igłą - nitka biegiem.

Igła górą, nitka bokiem,
Igła zerka jednym okiem,

Sunie zwinna, zręczna, śmigła.
Nitka szepce: „Co za igła!”

Tak ze sobą tańcowały,
Aż...

Klasyk, mistrz, dobra zabawa, nieśmiertelność, ponadczasowy przebój, tak mogę określić wszelkie wierszyki dla dzieci. Uwielbiają je dzieci i dorośli, można czytać wolno, albo ścigać się kto najszybciej przeczyta „Lokomotywę”, rodzinnie kochamy wierszyki.
A nowe wydanie pierwszego zbioru wierszy dla dzieci Jana Brzechyw „Tańcowała igła z nitką” właśnie znalazły swój dom u wspaniałych Dwóch Sióstr.
Bardzo oszczędne kompozycje prostych rysunków, barwnych geometrycznych form i kolażowo wykorzystanych fotografii tworzą elegancką i przede wszystkim działającą na wyobraźnię całość, a wszystko wyszło spod pióra - igły Stanisława Zamecznika.
Znajdziecie tam najbardziej znane i lubiane „Tańcowała igła z nitką”, „Na straganie” czy „Żuraw i czapla”, ale znalazłam parę perełek, których wcześniej nie czytałam, jedną z nich był „Sum”.
A Wy który wierszyk lubicie najbardziej?

Zastanawiałam się jak zachęcić Was do zakupu tego wyjątkowego zbioru wierszy znakomitego polskiego poety Jana Brzechwy, bo przecież każdy je zna i reklamować ich nie trzeba...

Zdecydowałam więc, że napiszę dlaczego to właśnie ten zbiór spośród tysiąca innych wydań zagości na naszej półce na stałe.

Czy wiecie, że zbiór „Tańcowała igła z nitką” gości na półkach polskich czytelników od 1937 r.? Wydanie przygotowane przez Wydawnictwo Dwie Siostry to zbiór wierszy, który jako swój pierwszy zbiór „dla dzieci” wydał Jan Brzechwa. Czy one były z początku przeznaczone dla najmłodszych? Absolutnie! Zawierają ogrom humoru sytuacyjnego i żarty słowne, których nie zrozumieją maluchy. Dobijający 40tki autor wydając je w ogóle nie planował, że odbiorcami będą dzieciaki. Plotki głoszą, że wiersze powstały w celu uwodzenia zabawnymi rymami pewnej uroczej otwockiej przedszkolanki 😉
Swoją drogą ciekawe czy okazało się to skuteczne… 😉 Poza tym dla Brzechwy pisanie wierszy i bajek o dziecięcej tematyce było sprytnym sposobem na omijanie ówczesnej wszechobecnej cenzury.

Aktualnie większość zbiorów z wierszami Brzechwy pełna jest warzywek z oczami, kolorowych ptaszków w ubrankach i innych ilustracji skierowanych do odbiorców w wieku 3+. Nie uważam, że to źle! Skąd! Wiersze z uwagi na rytmiczność i łatwość uczenia się ich na pamięć są dobre dla każdego. Trudno mi jednak wyobrazić sobie 12latka z przyjemnością sięgającego po zbiór ilustrowany dla najmłodszych… a przecież wiersze Jana Brzechwy najlepsze są jak czytelnik dojrzeje i może w nich doszukiwać się „drugiego dna”, jak już docenia ezopowy język oraz satyrę, którą posługiwał się autor.
Dlatego zbiór „Tańcowała igła z nitką” subtelnie ilustrowany, utrzymany w stonowanej kolorystyce polecam wszystkim czytelnikom 9+. Takim, którzy docenią to wydanie i będą sięgać po nie, kiedy tylko zapragną relaksu z poezją. Bo zdecydowanie Jan Brzechwa pisał doskonale i zabawnie, co doceniać powinni nie tylko najmłodsi odbiorcy. U nas na stałe zagości na półce i Wam to polecamy, fantastyczna alternatywa kolorowych zbiorów dla maluchów.

Czy wiecie, że zbiór „Tańcowała igła z nitką” gości na półkach polskich...

Jan Brzechwa, to moje dzieciństwo i domyślam się, że nie tylko moje. Bardzo się cieszę, że został wznowiony i to tak - wyjątkowo wznowiony, z nietypowymi ilustracjami Stanisława Zamecznika. Teraz kolejne pokolenia będą mogły wzrastać wśród cudownych rymów jednego z najznakomitszych polskich autorów - o ile nie światowych, bo moim skromnym zdaniem Jan Brzechwa, to talent "ogólno-globalny", że się tak wyrażę.
Pamiętam swoje stare, żółte wydanie, które gdzieś diabeł przysiadł ogonem, a które bardzo lubię i mam do niego wielki sentyment. Lecz obok tego, co zrobił Stanisław Zamecznik nie można przejść obojętnie. Są to czasem dziwne, czasem kanciaste, czasem miękkie, czasem sztywne obrazy, które w bardzo celny, artystyczny sposób opisują nam kształtem i barwą genialny tekst.
W tym zbiorze znajdziemy dwadzieścia jeden utworów, z których moimi ulubieńcami są : "KATAR" (idealny na dzisiejsze, pandemiczne czasy),"ŻURAW I CZAPLA" (to w sumie najsmutniejszy z wierszy, mówiący o niemożności dojścia do porozumienia i łatwego przecież - szczęścia),"RZEPA I MIÓD" (krótki, ale jaki celny, jaki ostry i jaki brutalny),"TYDZIEŃ" (doskonałe, miłe, zabawne, zakręcone, jak tylko potrafi być zakręcony tydzień),"KRASNOLUDKI" (to mój faworyt, humor i mądrość w jednym, o sprawach krasnoludków - nie dla krasnoludków, o rozmowach jałowych...) i wiele innych.
Czuję, że do Brzechwy nie trzeba nikogo przekonywać. Co bym tu nie napisała, to będzie za mało i za banalnie. Tego autora po prostu TRZEBA czytać dzieciom. Może się nam wydaje, że maluchy nie zapamiętują, że teraz ważniejsze są elektryczne hulajnogi, wypasione komórki, gry w telefonie, komputer... To, co może dać dziecku książka przeczytana przez rodzica - tego nie może dać dziecku żaden gadżet.
Jasna sprawa - POLECAM! Cóż to za trywialne słowo! Jan Brzechwa od Dwóch Sióstr na was i na wasze dzieci czeka. Wpuśćcie go do domu, nie dajmy pięknej naszej polskiej mowie zgnić.

sroka, śledź, żuk i rak - czekają - na straganie
9/10
Wydawnictwo Dwie Siostry

O symbiotycznym związku dwóch przeciwieństw: pedantycznej igle i roztrzepanej nitce ;)

Świetny wiersz Jana Brzechwy w fatalnym wydaniu. Nigdy nie mogłam zrozumieć czemu większość kartonikowych książeczek dla maluchów wydawana jest w tak paskudnej graficznie oprawie. Nawet jakość treści tego nie rekompensuje. Dla wydawców tych gniotów tak niecnie wykorzystujących dobrą dziecięcą literaturę powinno być specjalne miejsce w piekle.

Wesoły wierszyk dla dzieci

Wesoły wierszyk dla dzieci

,,Tańcowała igła z intką'' autorstwa Jna Brzechwy to wierszach dla dzieci. Pełen humoru i dowcipu wierszyk. Uczy i bawi jednocześnie. Jak dla mnie jest to ponadczasowa poezja która była jest i będzie ważna dla kolejnych młodych pokoleń .

Bardzo fajny wierszyk. Moja córka była zachwycona jak jej to czytałam.

Bardzo fajny wierszyk. Moja córka była zachwycona jak jej to czytałam.

Klasa, klasyka, strofy płyną niczym muzyka.

Klasa, klasyka, strofy płyną niczym muzyka.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa
  • Lektury
  • Wspomnienia z dzieciństwa
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Tańcowała igła z nitką