rozwiń zwiń

Życie mózgu. Ewolucja człowieka i umysłu

Okładka książki Życie mózgu. Ewolucja człowieka i umysłu
John S. Allen Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
470 str. 7 godz. 50 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Na ścieżkach nauki
Tytuł oryginału:
The Lives of the Brain: Human Evolution and the Organ of Mind
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2011-10-20
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-20
Liczba stron:
470
Czas czytania
7 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376489551
Tłumacz:
Katarzyna Dzięcioł
Tagi:
mózg nauka ewolucja umysł człowiek
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
31 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2469
697

Na półkach: , ,

„Fascynujący, niezwykle rzetelny, oparty na najnowszych wynikach badań opis ewolucji mózgu.”
To z opisu oficjalnego. Mogę się zgodzić z tym trzecim, z drugim warunkowo, bom nie specjalista w jakiejkolwiek dziedzinie związanej z badaniem mózgu, więc jako laik nie będę się wypowiadał. Ale co do pierwszego to powiem: BZDURA!
Przeczytałem recenzję kolomanki i …cóż, tak nieobiektywnej recenzji dawno nie czytałem. Czytelniczka napisała: „Książka ma charakter wywodu/wykładu popularnonaukowego skierowanego nie tylko dla studentów neurobiologii, neurologów, ale i pasjonatów.” I jest to nad wyraz prawdziwe zdanie. Książka faktycznie nadaje się przede wszystkim dla studentów i pasjonatów, którzy bez poważnych problemów poradzili by sobie na kierunkach studiów związanych z tematem. Nie dziwota, że kolomanka tak wysoko ceni tę pozycję. Wszak studiuje dziedzinę nauki, która jest szeroko omawiana w książce, a tu dostaje naprawdę solidne kompendium skondensowanej wiedzy. Po prostu bryk-repetytorium do magisterskiego egzaminu, a do tego w jednym tomie solidny spis bibliografii, w sam raz do pracy magisterskiej. Można być zachwyconym. Nie chcę się czepiać czytelniczki, ale napisała też: „Uwielbiam tę serię! Od dawna zaczytuję się w tego typu literaturze.” Ja też uwielbiam tę serię, tyle, że przyznam absolutnie nieskromnie, że śledzę tę serię od momentu jej powstania, wśród przeczytanych pozycji owej serii mam ponad 25 pozycji, 20 czeka cierpliwie na półce, natomiast u miłej recenzentki znalazłem w biblioteczce raptem cztery tytuły. Spośród do tej pory przeczytanych książek z serii „Na ścieżkach nauki”, „Życie mózgu” to jedna z najgrubszych i jednocześnie najnudniej napisanych pozycji, zupełnie bez jakiegokolwiek polotu.
Tak potwornie suchej i nudnej książki dawno nie miałem w ręku! Nie powiem, można tam znaleźć całkiem ciekawe informacje, ale odniosłem wrażenie, że autorowi się coś pomyliło i zamiast książki POPULARNONAUKOWEJ zaczął pisać przeglądowy skrypt dla swoich studentów, omawiający najnowsze poglądy na budowę, ewolucje i funkcjonowanie mózgu. Już początek nastawił mnie dość negatywnie do autora. Na siedmiu stronach opowiada on, o czym będzie książka. Po wstępie ziewałem szeroko. To był po prostu bardzo mocno rozbudowany spis treści. Potem z lekka zdenerwował mnie tłumacz. Oto mamy takie ciekawe zdanko: „Metodę, jaką przyjmuję w tej książce, można scharakteryzować jako ‘bottom up’ a nie ‘top down’ ”. Bosko! To nie można tego przetłumaczyć? Muszę się domyślać, o co chodzi autorowi? Podkreślę ponownie: mamy do czynienia z książką popularnonaukową, po którą sięgną ludzie często bez większej wiedzy medycznej i biologicznej, do tego niekoniecznie biegli w meandrach języka angielskiego. Zabawne jest, że dużo dalej w tekście tłumaczka już tłumaczy owe zwroty dając zwroty angielskie w nawiasach i już bez cudzysłowu.
A potem już nuda, nuda, nuda, od czasu do czasu przerywana nieco bardziej „wartką akcją”.
Przyznam się szczerze, że na razie przeczytałem jakąś 1/3 książki i już nie mogę. Nie poddam się, ale muszę udać się na z góry upatrzone pozycje, nabrać sił i przegrupować szyki. Na razie mam na półce parę o wiele ciekawszych książek, również z pokrewnych „Życiu mózgu” dziedzin.
Jeśli to ja zmogę książkę, a nie ona mnie wykończy, postaram się o dodatkowy dopisek w formie post scriptum. Nie sądzę jednak, żeby finisz zmienił moją ocenę. Chyba wolałbym poczytać akademickie podręczniki.

„Fascynujący, niezwykle rzetelny, oparty na najnowszych wynikach badań opis ewolucji mózgu.”
To z opisu oficjalnego. Mogę się zgodzić z tym trzecim, z drugim warunkowo, bom nie specjalista w jakiejkolwiek dziedzinie związanej z badaniem mózgu, więc jako laik nie będę się wypowiadał. Ale co do pierwszego to powiem: BZDURA!
Przeczytałem recenzję kolomanki i …cóż, tak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    166
  • Przeczytane
    45
  • Posiadam
    20
  • Na ścieżkach nauki
    7
  • Teraz czytam
    7
  • Popularnonaukowe
    6
  • Do kupienia
    2
  • 'Chcę kupić
    1
  • Kognitywnie
    1
  • (T) Mózg
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Życie mózgu. Ewolucja człowieka i umysłu


Podobne książki

Przeczytaj także