Fenomenologiczna etyka wartości (Max Scheler, Nicolai Hartmann, Dietrich von Hildebrand)

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rozprawy Habilitacyjne - Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Papieskiej Akademii Teologicznej
9 (2 ocen i 0 opinii)
83-85245-45-6
filozofia i etyka
czajnik2000

Fenomenologiczna etyka wartości zrodziłą się ze sporu z tradycyjnymi interpretacjami moralności: przede wszystkim z relatywizmem etycznym, hedonizmem i utylitaryzmem, z etyką samodoskonałości (etyką eudajmonistyczną), w szczególności z arystotelesowsko-tomistyczną myślą etyczną oraz z etyką formalną Kanta. Na pytanie: "Co to znaczy żyć dobrze" etyka aksjologiczna odpowiada: "Życie dobre polega na udzielaniu w sposób wolny adekwatnej odpowiedzi na wartości".

Twórcami etyki opartej na wartościach są przede wszystkim trzej myśliciele: Max Scheler, Nicolai Hartmann oraz Dietrich von Hildebrand. Książka, pragnąc być wprowadzeniem do fenomenologicznej etyki wartości, przedstawia myśl etyczną tych trzech filozofów.

W przekonaniu autora fenomenologiczna etyka aksjologiczna stanowi, wraz z personalizmem etycznym oraz etyką odpowiedzialności, podstawę do wypracowania najbardziej adekwatnej interpretacji moralności

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe Papieskiej Akademii Teologicznej, 1997

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Czarny świt
  • Bieg po życie
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Oko Boga

7 (1 ocen i opinii)
Bieg po życie
Lopez Lomong

8,71 (14 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8,5 (2 ocen i opinii)
Oko Boga
James Rollins

7,22 (18 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

Tabloid. Śmierć w tytule
Piotr Głuchowski , Marcin Kowalski

6,83 (24 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Laura_Twist | 2012-11-18
czajnik2000 | 2011-09-28