Fenomenologiczna etyka wartości (Max Scheler, Nicolai Hartmann, Dietrich von Hildebrand)

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rozprawy Habilitacyjne - Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Papieskiej Akademii Teologicznej
9 (2 ocen i 0 opinii)
83-85245-45-6
filozofia i etyka
czajnik2000

Fenomenologiczna etyka wartości zrodziłą się ze sporu z tradycyjnymi interpretacjami moralności: przede wszystkim z relatywizmem etycznym, hedonizmem i utylitaryzmem, z etyką samodoskonałości (etyką eudajmonistyczną), w szczególności z arystotelesowsko-tomistyczną myślą etyczną oraz z etyką formalną Kanta. Na pytanie: "Co to znaczy żyć dobrze" etyka aksjologiczna odpowiada: "Życie dobre polega na udzielaniu w sposób wolny adekwatnej odpowiedzi na wartości".

Twórcami etyki opartej na wartościach są przede wszystkim trzej myśliciele: Max Scheler, Nicolai Hartmann oraz Dietrich von Hildebrand. Książka, pragnąc być wprowadzeniem do fenomenologicznej etyki wartości, przedstawia myśl etyczną tych trzech filozofów.

W przekonaniu autora fenomenologiczna etyka aksjologiczna stanowi, wraz z personalizmem etycznym oraz etyką odpowiedzialności, podstawę do wypracowania najbardziej adekwatnej interpretacji moralności

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe Papieskiej Akademii Teologicznej, 1997

• Ekspozycja
  • Fangirl
  • Inna dusza
  • Powrót do Daringham Hall
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Pół świata
  • Collide
  • Oddam ci słońce
  • Nie tacy oni straszni
  • Zwykły człowiek
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

8 (37 ocen i opinii)
Powrót do Daringham Hall
Kathryn Taylor

6,85 (144 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Zwykły człowiek
Graeme Cameron

9,33 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Laura_Twist | 2012-11-18
czajnik2000 | 2011-09-28