Okładka książki Fenomenologiczna etyka wartości (Max Scheler, Nicolai Hartmann, Dietrich von Hildebrand)

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rozprawy Habilitacyjne - Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
papier
czajnik2000
9 (2 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Fenomenologiczna etyka wartości zrodziłą się ze sporu z tradycyjnymi interpretacjami moralności: przede wszystkim z relatywizmem etycznym, hedonizmem i utylitaryzmem, z etyką samodoskonałości (etyką eudajmonistyczną), w szczególności z arystotelesowsko-tomistyczną myślą etyczną oraz z etyką formalną Kanta. Na pytanie: "Co to znaczy żyć dobrze" etyka aksjologiczna odpowiada: "Życie dobre polega na udzielaniu w sposób wolny adekwatnej odpowiedzi na wartości".

Twórcami etyki opartej na wartościach są przede wszystkim trzej myśliciele: Max Scheler, Nicolai Hartmann oraz Dietrich von Hildebrand. Książka, pragnąc być wprowadzeniem do fenomenologicznej etyki wartości, przedstawia myśl etyczną tych trzech filozofów.

W przekonaniu autora fenomenologiczna etyka aksjologiczna stanowi, wraz z personalizmem etycznym oraz etyką odpowiedzialności, podstawę do wypracowania najbardziej adekwatnej interpretacji moralności

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe Papieskiej Akademii Teologicznej, 1997

Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku