Dusza zwierząt

Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteczka Zagadek Wszechświata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czakra
L'âme des animaux
filozofia i etyka

Rozważania filozoficzne na temat zwierzęcej duszy. Prawdziwe historie o cierpieniu zwierząt, ich bezsensownej śmierci... Religie świata i epok oraz ich podejście do problematyki zwierząt.

źródło opisu: Opis autorski

książek: 2005
Mlg | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

”Dla Homo rapiens*, zwierzęta nie są istotami czującymi, ale, zależnie od przypadku, maszynką do znoszenia jajek, maszynką do produkcji futer, mleka, mięsa; w każdym przypadku maszynką do cierpienia”.

Autor zajmuje się tym co pełza, pływa, ma ogon, cztery łapy bądź kopyta. Jest orędownikiem ich inteligencji, posiadania przez nie duszy, uczuć, pamięci, zdolności do odczuwania cierpienia.

W pierwszych dwóch częściach podaje przykłady różnych zachowań zwierząt zgodnych z tezą danego rozdziału. Dla mnie mało interesujące, tak samo zresztą jak informacja, czy czterołap posiada duszę czy nie. Sądzę jednak, że niektórzy czytelnicy przeczytają te historie z zainteresowaniem.

Najciekawsza poznawczo wszakże jest część trzecia, swoisty rys historyczny przedstawiający jak wyglądało postrzeganie zwierząt na przestrzeni dziejów poczynając od starożytności a na wieku XX kończąc. Symptomatycznie, wiek XX został nazwany piekłem: ”aż do tej chwili [zwierzęta] padały ofiarą polowań, gastronomii,...

Czytam-Sobie | 2014-12-29

Niesamowita.
Na koniec autor zadaje pytanie: "Czy ludzie mają duszę?"
Ja myślę, że większość nie.

Gosia | 2014-12-07
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo ciekawie opisane rozważania na temat zwierząt. Ich życie, radość, cierpienie, śmierć.

Małgosia1992 | 2013-04-23
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Hmmm... trudno ocenić mi tę książkę,ponieważ nie można o niej powiedzieć "Fajna,polecam" albo "nie marnuj czasu na jej przeczytanie". Osobiście książka mi się podoba,choć traktuje ją bardzej jak dokument.Na pewno jest książką tematyczną... Każdy kto lubi, kocha zwierzęta może ją przeczytać. Ukazuje bowiem miłość, wierność i przede wszystkim chce uświadomić czytelnika w istnienie duszy naszych mniejszych braci. Kto i tak w nią wierzy, czy wierzy w szczere uczucia zwierząt na pewno z przyjemnością po nią sięgnie. Ten natomiast kto uważa,że to brednie, herezja-niech omija ją szerokim łukiem. I tak nie uwierzy w jej przesłanie a tekst uzna za stek bzdur i tylko straci nerwy "że ktoś wogóle wydał tak idiotyczną książkę i że istnieje taka na rynku".

Dendrol | 2017-11-03
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Przewodnik po duchowości naszych pupilów.

Bardzo dobra i ciekawa książka :)

frymartynka | 2018-10-06
ilona | 2016-10-31