Diupa

Cykl: Miętowa (tom 2)
Wydawnictwo: Egmont Polska

Nieśmiały i zagubiony Wiktor poznaje szaloną i pełną energii Damrokę. Z kolei Wika plącze swoje życie tak, ze nie umie już rozpoznać miłości, przyjaźni i dobra. Autorka pokazuje nam pół roku z życia rodzeństwa i ich najbliższych, nawet babci, jak dotąd panny na wydaniu.

Urmurmina | 2014-03-31

To ostatnia książką Pani Ewy Nowak jaką czytałam. Po tylu powieściach miałam nadzieję trafić na chociaż jedną historię, która naprawdę mi się spodoba. "Diupa", która daje miłe skojarzenia z moim ulubionych kabaretem Ani Mru-Mru i jego "Chińską restauracją" pokazała, że definitywnie muszę skończyć z opowieściami tej pisarki, bo (może niepotrzebnie?) zaniżam średnią jej powieści, które po prostu nie są w moim guście.

| 2014-09-14
Na półkach: Przeczytane, ***7

Gdyby nie ona, nie byłoby żadnej historii... Gdyby nie ona, nie byłoby Wiktora i Damroki... Gdyby nie ona, nie byłoby tytułu... Gdyby nie ona... Ara ararauna... Papuga... Po prostu Diupa! Gdyby nie ona, gdyby się nie przybłąkała, nie byłoby książki!
Tak, tytułową bohaterką jest papuga! To ona jest w książce najważniejsza, bo gdyby nie ona... (patrz: akapit wcześniej) A kto występuje na drugim miejscu? Rybaccy przede wszystkim. Poznacie ciekawych bohaterów, ich dziwne historie, rozterki itd. (można by mnożyć). To właśnie dzięki interesująco wykreowanym postaciom, książka nas wciąga, nie możemy się od niej oderwać!
Oto przykład: Czytam „Diupę”... Godzina 22... „Jeszcze tylko jeden rozdział” i tak cały czas: „Jeszcze tylko rozdzialik”. Nie bez powodu w recenzji umieszczono takie słowa: „Jeśli masz na jutro coś pilnego do zrobienia, nie zaczynaj dziś czytać tej książki”. Zgadzam się z nimi w 100%!
Serdecznie polecam 2. część z serii „miętowej” autorstwa pani Nowak. Myślę, że to lektura...

Ruthless_Woman | 2013-09-27

Według mnie najlepsza z książek Ewy Nowak :)
Czytając ją nie sposób się nie śmiać :)

FairytaleePrincess | 2011-06-25

Najzabawniejsza książka z serii.
Ale każda jest wyjątkowa i każdą warto przeczytać... ;)

patusia_dorota | 2014-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Czy jedno zwierzę może zmienić życie całej rodziny? Często bezpańskie psy, czy koty znajdujące rodziny zmieniają spojrzenie, uczą odpowiedzialności. Jednak w tym przypadku miałam na myśli inny rodzaj zmian, inny wpływ na los wszystkich domowników. Bo przecież tu wszystko zaczęło się od jednego, intrygującego zwierzaka...

Dla Wiktora nie był to najszczęśliwszy dzień, właśnie dziś musiał pożegnać się ze strojem gimnastycznym, w którym ćwiczył wiele lat. Wyleciał z drużyny. Postanowił wypić jedno piwo, po raz pierwszy w życiu się upić. Po opróżnieniu butelki, narzekając na okropny smak zobaczył dziwne stworzenie, sądził, że to omamy. Jednak jego przypuszczenie szybko prysły, kiedy ów stworzenie zaczęło wykrzykiwać słowo Diupa. Papuga zyskała miłe przyjęcie, nie wiadomo skąd przybyła, jednak stała się kolejnym członkiem dotychczas czteroosobowej rodziny.

Opisane powyżej zdarzenie poznałam, dzięki książce o przedziwnym tytule„Diupa”. Jest to druga wydana powieść z serii Miętowej Ewy...

Pani_Wu | 2016-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Drugi tom Serii Miętowej pani Ewy Nowak to perypetie rodziny Rybackich. Rodzice znają się od lat z Gwidoszami, o których przeczytać możemy w tomie pierwszym "Wszystko, tylko nie mięta".

Rodzinka ma dwójkę nastoletnich dzieci, Wiktora (który pod koniec książki obchodzi osiemnaste urodziny) i młodszą o dwa lata Wiktorię. Matka posiada siostrę bliźniaczkę, a ta siedmioletniego synka Krzysia i spodziewa się kolejnego dziecka.

Głównymi bohaterami tomu są Wiktor i Wika, Krzyś zaś, jak Marynia z pierwszego tomu, wprowadza element humorystyczny. Ponieważ Krzyś chodzi do logopedy, co i rusz recytuje wierszyki - językowe łamańce, których celem jest poprawa jego wymowy.

Młodzi bohaterowie przeżywają miłosne perypetie, a koloru dodaje wszystkiemu tytułowa Diupa, barwna papuga, która się przybłąkała do ich mieszkania.
Oprócz perypetii, jakie są udziałem wtykającej wszędzie dziób papugi oraz zawirowań miłosnych młodych bohaterów, Wiktorię męczy poczucie wstydu. Zrobiła coś, czego robić nie...

Kachusek | 2015-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Przyjemna, lekko i z wdziękiem napisana opowieść o rodzince z nastolatkami w roli głównej. Pierwsze rozczarowania, miłości i trochę domowego życia. Bardziej dla młodzieży, ale można poczytać jeśli ktoś lubi Jeżycjadę, bo klimat odrobinę podobny.

Oliwkaa | 2014-10-01
Przeczytana: 30 września 2014

Jeżeli w tym tygodniu masz strasznie dużo nauki lub innych obowiązków- poczekaj z książką do soboty. No, ja niestety (niestety, albo i stety) nie zrobiłam. Ale książka przeczytana i to się liczy!

Nie byłoby tej książki, gdyby nie papuga. To dzięki Diupie Wiktor poznał tę tajemniczą Damrokę, to dzięki niej mama Wiktora i Wiktorii odkryła swój ukryty talent. To dzięki niej... to całe zamieszanie.

Diupa pojawia się już z początku i bez najmniejszych komplikacji zostaje z sympatyczną rodzinką Rybackich. O czym ta książka jest tak dokładniej? Trudno powiedzieć... Są miłosne zawirowania Wiktora i jego siostry Wiktorii, mądre przemyślenia i takie ciepło, trochę jak w książkach Musierowicz, ale nie da się porównać tej książki z "Jeżycjadą".

Słowem, było to tak bardzo ciekawe, że z największą przyjemnością spędziłam nad książką niecałe dwa popołudnia.

Klaudia | 2012-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2012

Ujęła mnie swojskość powieści pani Nowak. Niektóre sytuacje i dialogi szczególnie te w gronie rodzinnym wywołują wspomnienia z życia mojego domu :) . Ptak tytułowa Diupa jest niezwykle barwną postacią nie tylko ze względu na upierzenie :). Naprawdę przyjemna lektura, która pożarłam w kilka deszczowych godzin na poprawę humoru.

myślnik | 2013-04-11

Polscy autorzy potrafią pisać dobre i bardzo zabawne książki.
Uchwycić problem w krzywym zwierciadle!
Przedstawić rozwiązania nie zawsze dobre!
I usatysfakcjonować czytelnika na końcu!