Okładka książki W poszukiwaniu siebie

papier
jeffrey
2 (1 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Dla osób kochających podróże, świat orientu i kulturę Indii z pewnością nie ma już na subkontynencie indyjskim zbyt wielu miejsc dziewiczych, nieodkrytych, ścieżek, których stopa ludzka – bosa czy tez obuta w podróżnicze półbuty – nie dotknęła. Dlatego chociaż Ula Molęda w swojej debiutanckiej powieści wiedzie nas po rzadziej odwiedzanych zakątkach Indii, pełnych wspaniałości i wielokulturowego bogactwa, których próżno by było szukać na pocztówkach czy w ofertach biur podróży, z pewnością na mapach najbardziej wytrawnych podróżników nie będą to „białe plamy”. Z pewnością jednak też fakt, iż autorka wszystkie opisywane przez siebie miejsca odwiedziła osobiście i, jak sama przyznaje, nie potrafiłaby pisać o miejscu, którego wcześniej nie widziała na własne oczy, sprawia, że powieść jej tchnie świeżością i oryginalnością dalekiego orientu.
Oczywiście W poszukiwaniu siebie daleka jest od szablonu klasycznej powieści podróżniczej – już sam podtytuł „opowieść o poszukiwaniu siebie, miłości i szczęścia” zdradza oryginalny zamiar autorki, dla której podróż wśród wspaniałych i tajemniczych nieraz zakątków krajobrazu i kultury dalekich Indii stanowi jedynie pretekst dla ukazania głębokiej psychologicznej i filozoficznej warstwy przeżyć głównej bohaterki Majki, która porzuca bezpieczną iluzję swojej klaustrofobicznej, rodzimej rzeczywistości, by wyruszyć w nieznany świat, w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące ją pytania dotyczące sensu ludzkiej egzystencji.
Dlatego w debiutanckiej powieści polskiej pisarki, podróżniczki i uzdrowicielki (osobiście uprawia jogę oraz styl reiki) Uli Molędy znajdziemy oprócz wspaniałych i egzotycznych krain oraz równie egzotycznych i interesujących postaci bohaterów, niezwykle wciągające wątki związane z odkrywaniem i poznawaniem siebie, swojej natury i swoich własnych marzeń i pragnień, nawiązujące do nurtu powieści rozwoju osobistego takich znamienitych autorów jak np. Paolo Coelho czy Richard Bach.
Książka zawiera też nieprzebrane bogactwo wiedzy na temat kultury Indii oraz wspaniałej tradycji indyjskiej jogi, która staje się dla autorki pretekstem dla ukazania głębokich przeżyć bohaterki oraz skomplikowanych więzów uczuciowych i relacji łączących ją z innymi postaciami powieści. Jednocześnie jednak każe nam spojrzeć obiektywnym okiem na problemy dzisiejszego świata w ogóle, w szczególności zaś Indii, których wizerunek często jest w naszej kulturze daleki od rzeczywistości i mocno przerysowany.

źródło opisu: http://www.tedson.pl/wposzukiwaniusiebie/details/9...(?)

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,