Planeta Śmierci 4

Okładka książki Planeta Śmierci 4 Harry Harrison, Ant Skalandis
Okładka książki Planeta Śmierci 4
Harry HarrisonAnt Skalandis Wydawnictwo: Amber Cykl: Planeta śmierci (tom 4) Seria: Wielkie Serie SF fantasy, science fiction
Planeta śmierci (tom 4)
Wielkie Serie SF
Deathworld IV: Return to Deathworld
Amber
2000-01-01
2000-01-01
Ewa Dębska, Eugeniusz Dębski
planeta śmierci

Planeta Smierci 4 oprocz imion bohaterow, ksiazka nie ma powiazania z oryginalna trylogia. Same postaci zostaly "stworzone" od nowa i nie zachowuja sie tak jak w poprzednich czesciach.
Akcja jest ale bez jakiegos konkretniejszego wydzwieku. Autor co chwila raczy nas jakimis super-cudownymi-urzadzeniami-do-rozwiazywania-problemow albo ma jakies super przydatne wytlumaczenie. Az do samego konca nie opuszczalo mnie poczucie nierealnosci sytuacji.
Odnosze wrazenie, ze wklad Harrisona ograniczyl sie do umieszczenia nazwiska na okladce. Szkoda, bo nie moglem sie doczekac kolejnych przygod bohaterow Planety Smierci.

Trochę odstaje poziomem od poprzednich części: akcja jest nie tyle złożona co chaotycznie zagmatwana, w dużej mierze inspirowana jednym z mitów greckich, ale w sposób przypadkowy i bez wyraźnego celu. Do tego autor wyraźnie był w trakcie rzucania palenia, sądząc z częstotliwości wzmianek o tymże nałogu i ogólnego rozedrgania całości ;)

Po niesamowitych pierwszych trzech częściach to jakaś k... grafomania. Megalomania rozdęta do wielkości galaktyki. Akcja i dialogi jak dla przedszkolaka. Pomysł aby akcje oprzeć o micie złotego runa zmarnowany, całość nie spójna i czasami mało logiczna. Wiem że H.Harrison był bardzo popularny w Rosji, ale tam są pisarze potrafiący lepiej operować słowem. Naprawdę.
Męczyłem to ze dwa tyg. Normalnie nie polecam, ale dla fana "Planety Śmierci" może być, młodzież łyknie pewnie łatwiej.

Męczyłem...

Najgorsza z całego cyklu.

Najgorsza z całego cyklu.

Książka zyskała wiele pozytywnych opinii. Niestety według mnie, wcześniejsze części Planety Śmierci były znacznie bardziej wciągające. Książka zniechęciła mnie do tego stopnia, że piątą część przeczytałem tylko w 30 %. A może przeszła mi już fascynacja fantastyką ?

Czwarty tom bardzo interesującego cyklu.
Polecam przeczytać najpierw poprzednie ponieważ w tej przygodzie będą nawiązania do wcześniejszych zdarzeń.
Kiedy czytałem tą książkę pierwszy raz, była niezwykle interesująca, tajemnicza.
Nie mogłem się wprost oderwać.
Po latach kiedy zapomniałem większą część historii zasiadłem do niej po raz drugi, i tu zdziwienie, czytało się tak sobie.
Najwyraźniej tajemniczość i napięcie są największymi atutami tej pozycji.
Tak czy inaczej warto przeczytać.

Czwarty tom bardzo interesującego cyklu.
Nie mogłem się wprost oderwać.

Jak zwykle trzyma poziom, jeśli chodzi o przyjemność czytania, wciągającą fabułę, charakterystyczne postacie. Zdecydowanie jednak minus za "nie-trzymanie się kupy". Jedna historia kończy się w połowie, po to, żeby zaczęła się druga, luźno tylko związana z pierwszą. No i finał "bez finału", jakbym Łukianienkę czytał. Te niuanse nie robią z niej jednak złej książki, co najwyżej pozostawia niedosyt, że mogło być lepiej.

Całkiem zgrabna kontynuacja popularnej trylogii, fabuła zmierza w niespodziewanym kierunku, jednak efekt końcowy jest ciekawy. Polecam.

Super ! Naprawdę czapki z głów!

Super ! Naprawdę czapki z głów!

• Science Fiction
  • Harry Harrison