Wakacje z duchami

Siedmioróg
1990-01-01
1990-01-01
83-85193-06-5
wakacje zamek zagadka duchy przygoda powieść

Okładka książki Poczytaj mi, mamo. Księga piąta Wiera Badalska, Adam Bahdaj, Wanda Chotomska, Barbara Lewandowska, Małgorzata Musierowicz, Ewa Skarżyńska, Julian Tuwim
Poczytaj mi, m... Wiera Badalska, Ada...
Okładka książki Moje książeczki. Księga druga Adam Bahdaj, Czesław Janczarski, Hanna Januszewska, Maria Krüger, Lucyna Krzemieniecka, Jan Edward Kucharski, Irena Tuwim
Moje książeczk... Adam Bahdaj, Czesła...

Jak czytałem ją te 30 lat temu dałbym pewnie z 9 po tylu latach teraz już tak nie wciąga, teraz dałem córce do przeczytania, zobaczymy co powie młode pokolenie :)

Wakacje z duchami to jedna z najlepszych i najciekawszych książek detektywistycznych. Już po jej przeczytaniu myślę o serii. Książkę polecam oczywiście małym początkującym czytelnikom.

Cudowna, sentymentalna podróż do lat dziecinnych. Ostatnio coraz więcej tych podróży odbywam. Powroty do miejsc, obrazów, smaków, literatury dziecięco-młodzieżowej, odświeżanych po latach klasyków. Czyżby widomy znak, że się starzeję? Zapewne tak. Nie wiem jak odebraliby "Wakacje z duchami" dzisiejsi 11, 12-latkowie. Być może jako niestrawną ramotę. Ja wychowałam się na książkach Bahdaja, Niziurskiego, Nienackiego, Ożogowskiej. I wciąż mnie zachwycają. Przygody Marka Piegusa, sensacyjne podróże Pana Samochodzika, przezabawna podróż dwóch urwisów za jeden uśmiech, wakacje z duchami pochłaniały mnie bez reszty. Podobnie jak wybierane z półek dorosłych serie z jamniczkiem i kluczykiem. Aż się łza w oku kręci.

[...]
Żeby mnie pchły zjadły, jeśli nie jestem największym tchórzem! - złorzeczył sobie w duchu. -Żeby mnie dzięcioły zadziobały! Żeby mi włosy między zębami wyrosły!

𝐅𝐀𝐍𝐓𝐀𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐀 𝐋𝐄𝐓𝐍𝐈𝐀 𝐂𝐙𝐘𝐓𝐄𝐋𝐍𝐈𝐂𝐙𝐀 𝐏𝐑𝐙𝐘𝐆𝐎𝐃𝐀 !
Wracam często do tej klasyki, szczególnie sprzyja ku temu właśnie okres wakacyjny. W każdym wieku warto po nią sięgnąć i gwarantuję doskonałą zabawę.
Taki powrót do lat wczesnej młodości zawsze pobudza nas do wspomnień i przeważnie są one bardzo miłe. Zapewniam, że sprawi ona każdemu czytelnikowi dużo radości 😉👍
𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌 𝐏𝐎𝐖𝐑𝐎𝐓𝐘 𝐃𝐎 𝐊𝐋𝐀𝐒𝐘𝐊𝐈 !

Życzenia na Wakacje z Duchami od Pana Andrzeja Poniedzielskiego 😁

[...]

𝐅𝐀𝐍𝐓𝐀𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐀 𝐋𝐄𝐓𝐍𝐈𝐀 𝐂𝐙𝐘𝐓𝐄𝐋𝐍𝐈𝐂𝐙𝐀 𝐏𝐑𝐙𝐘𝐆𝐎𝐃𝐀 !
Taki powrót do...

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

2095
2033

Książka „Wakacje z duchami” Adama Bahdaja to klasyka literatury z dzieciństwa.
Po książkę sięgnęłam w ramach czerwcowego wyzwania czytelniczego #wyzwanieLC2023
Przygody trzech chłopców z Warszawy, którzy wyjeżdżają na wakacje do cioci na wieś, gdzie w pobliżu jest zamek, w którym zaczyna się zabawa w detektywów.
To istna perełka wśród książek, gdzie bohaterami są młodzi ludzie.
Podróż do świata, gdzie nie było elektroniki, a wyobraźnia działała na najwyższym poziomie.

Książka „Wakacje z duchami” Adama Bahdaja to klasyka literatury z dzieciństwa.
To istna perełka wśród książek, gdzie bohaterami są młodzi...

Najbardziej podobał mi się sposób, w jakim autor nadał sprawczość swoim postaciom. Niby prowadzenie śledztwa jest formą wakacyjnej zabawy, ale udział "ekipy detektywów" w rozwikłaniu zagadki wypadł całkiem wiarygodnie i nieinfantylnie. Broni się też charakterystyka bohaterów, chociaż miejscami Paragon mylił mi się z Mandżaro. Nie podobał mi się za to poziom suspensu. Akcja toczy się dość leniwie i w pewnym momencie rozwiązanie jednego z wątków spowodowało niemalże całkowity spadek napięcia. Trochę za mało było w tym tajemnicy i uroku beztroskiego lata, a za dużo snucia się po zamkowych ruinach.

Jako dzieciak przeczytałem tę książkę kilkanaście razy. Teraz, kiedy po 30 latach do niej wróciłem, mogę powiedzieć, że dla młodych ludzi to istna petarda. Tak soczystych, pełnokrwistych postaci, obdarzonych przy tym ogromnym wdziękiem i poczuciem humoru, już się dziś nie robi. To również przykład, że dobre książki, to zwięzłe książki. A nie takie sztucznie rozepchane cegły, jakie się teraz pisze.

Fajny powrót do dawnych lat, tym razem wspólnie z córeczką, która z ochotą słuchała o wakacyjnych przygodach trzech żywiołowych chłopców, którzy zetknęli się ze zjawiskami, odstraszającymi od ruin starego zamku. Śmieszne dialogi, wciągająca intryga i zaradni bohaterowie to doskonała lektura zwłaszcza w obecnych czasach, gdy dzieci coraz mniej zdają się na własną wyobraźnię. Pomimo, iż nieco trąci myszką, polecam.

Od czasu do czasu staram się czytać książki, które przeczytane powinny być już dawno, bo w dzieciństwie, ale kto mi zabroni nadgonić ten czas? Kolejną lekturą z dzieciństwa, do której wracam jest powieść Adama Bahdaja pt.: "Wakacje z Duchami", a na podstawie tejże książki powstał w roku 1970 serial.

Wracając do powieści po troszku przypomnę fabułę. Trzech kolegów z Warszawy przyjeżdża na wakacje do cioci. Chociaż miło im upływa czas na wakacjach to postanawiają urozmaicić swój czas zostając lokalnymi detektywami, szukając różnej maści złoczyńców, którzy za nic mają ciszę i spokój mieszkańców małej wsi znajdującej się zarówno nad jeziorem, ale i sąsiadującej z zamkiem. To właśnie wydarzenia na zamku dadzą chłopcom impuls do działania. Czy chłopcom uda się rozwiązać zagadkę? Kto czytał pewnie już wie jakie wydarzenia czekają chłopców, zaś kto jeszcze nie przeczytał, spróbuję przekonać....

Czytając powieść Adama Bahdaja miałam okazję za pomocą wyobraźni powrócić do czasów dzieciństwa, do czasów kiedy jeszcze telefony komórkowe, komputery i Internet nie królowały wśród dzieci i młodzieży (lata 90 XX wieku). To właśnie dzięki tej lekturze mogłam sobie przypomnieć jak miło spędzało się czas na wakacjach u dziadków, gdzie wspólnie z kolegami i koleżankami wymyślało się zabawy i gry, które nie zawsze były bezpieczne :) Ale wracając go głównego wątku... "Wakacje z duchami" to opowieść idealna nie tylko na czas wakacji, ale też i na inne pory roku. Podczas jej czytania miło spędza się czas, z chęcią towarzyszy się chłopcom oraz Joli w czasie ich wspólnych śledztw. A tam śledztwo pogania śledztwo. Małoletni detektywi nie mogą narzekać na ilość przestępstw dokonywanych podczas ich wakacji. Dlatego też i czytelnicy nie mogą narzekać na nudę podczas czytania lektury.

Książka Adama Bahdaja jest lekturą, która bawi, śmieszy, uczy, ale też opowiada o wartościach, które powinny być ważne nie tylko dla starszych osób, ale też i dla dzieci. Bo tu można dowiedzieć się, że dzięki pracy i szacunku wobec drugiego człowieka można zyskać wielu przyjaciół oraz doświadczenie dzięki któremu można stać się osobą wartościową i godną zaufania.
Styl i język powieści sprawia, że dla współczesnego dziecka, niektóre sformułowania są niezrozumiałe. Znajdują się też pewne czynności oraz przedmioty, które współcześnie zostały zastąpione innymi działaniami czy narzędziami, co może też budzić pewne zdziwienie i niezrozumienie u współczesnych młodych czytelników. Ale nie znaczy to, że ta książka jest archaiczna, wręcz przeciwnie, jest nadal aktualna, przede wszystkim o wartości, które już wcześniej opisałam, szczególnie przyjaźń i szacunek względem drugiego człowieka.

Dlatego śmiało polecam książkę Adama Bahdaja pt.: "Wakacje z duchami" młodym czytelnikom, ich rodzicom i dziadkom, którzy może jeszcze nie czytali tejże książki lub chcieli by do niej wrócić i przypomnieć przygody: Perełki, Paragona, Mandżaro czy Joli. Polecam.

Wracając do powieści po...

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa