1 617
1 230
1 968
Eventyr og historier

Inne wydania

Wybór 24 najpiękniejszych baśni Andersena wspaniale ilustrowanych rysunkami i barwnymi ilustracjami Jana Marcina Szancera, baśni wzruszających czy nawet głęboko poruszających, jak też wesołych, krotochwilnych. Są wśród nich te najbardziej znane, m.in.: "Calineczka", "Mała syrena", "Królowa Śniegu", "Dziewczynka z zapałkami", "Słowik", "Latający kufer", "Dzielny ołowiany żołnierz" czy "Brzydkie kaczątko", jak i nieco mniej może znane, ale równie wspaniałe, np.: "Stokrotka", "Dzikie łabędzie", "Bzowa babuleńka" czy "Choinka".

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ChicaDeAyer | 2015-12-31
Przeczytana: 2003 rok

Fenomenalna pozycja, która nie tylko przenosi dzieci w baśniowy świat fantazji, ale także niesie za sobą wielki ładunek mądrości życiowej. Jednocześnie kształtuje wrażliwość, naucza empatii, otwiera oczy na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość. Autor obnaża i tępi ludzkie przywary, przy tym z tą samą mocą chwali szlachetne postawy. Ta książka to jedna z moich pierwszych nauczycielek i jednocześnie wciąż pozostaje w gronie tych najbardziej umiłowanych.

..."Ale czy jesteś odważna i wytrzymała? Morze jest miększe od twoich delikatnych rąk, a jednak kształtuje twarde kamienie, ale nie czuje bólu, jaki będą czuły twoje palce, bo nie ma serca, nie lęka się, nie cierpi, tak jak ty będziesz cierpiała" - z baśni "Dzikie łabędzie".

Mam w domu gruby tom baśni H. Ch. Andersena ze wstępem i tłumaczeniem Jarosława Iwaszkiewicza i Stefanii Beylin. Jest to tom I i liczy 42 baśnie, w tym te najsłynniejsze, czyli: "Calineczkę", "Królową Śniegu", "Dziewczynkę z zapałkami", "Małą syrenę", "Brzydkie kaczątko" czy "Słowika".

Moją ukochaną baśnią są "Dzikie łabędzie". Baśń ta mnie porusza:) - jest bardzo piękna, a Eliza to wspaniała postać.
Na drugim miejscu jest baśń "Towarzysz podróży" - to cudowna opowieść z dreszczykiem grozy i świetnym zakończeniem.
Na trzecim miejscu jest "Mała syrena" - jeśli ktoś nie ma ochoty psuć sobie wizji Disney'a - niech nigdy nie czyta tej baśni. Ta baśń wprost mówi o tym, jaka jest cena marzeń. Zawsze,...

Baśnie Andersena czytałam wielokrotnie w ciągu mojego życia, stąd nie kwalifikuję ich do literatury dziecięcej :). Każdorazowo, przy kolejnej lekturze, oprócz wspomnień z dzieciństwa, odnajduję nowe emocje, nowe refleksje i nowe rozumienie niektórych sytuacji. Lubię je i uważam za najpiękniejsze, od pierwszego z nimi spotkania. Mimo że nie zawsze radosne, często bez szczęśliwego zakończenia, miały dla mnie niesamowity magnetyzm, aurę, którą żyłam jeszcze długo po lekturze baśni. Rozbudzały wyobraźnię (do dziś noszę w sobie wiele obrazów i nastrojów związanych z konkretnymi scenami), pomagały zrozumieć wpływ dobrych i złych uczynków na życie bohaterów, wprowadzały w świat metafor (księżniczka na ziarnku grochu czy król jest nagi).
Do ulubionych baśni zaliczam „Królową śniegu”, „Dzikie łabędzie”, „Brzydkie kaczątko”, „Calineczkę” i „Bzową babuleńkę” (do dziś, gdy kwitną bzy, przypominam sobie okoliczności mojego pierwszego spotkania z tą baśnią).

Beata-Chiara | 2016-01-14
Przeczytana: 1988 rok

Moje wydanie "Baśni" Andersena jest stare- takie z duszą, mam je jeszcze po swoim ojcu, który dostał je od ś.p.Babci, w wieku bodajże dwoch latek... Pochodzi z lat 50-tych XX wieku i nie ma tego wydania w archiwum LC, jednak ze względu na 3 tomy i zawarte w nich wszystkie baśnie Autora najbardziej przuypomina to, trzy-tomowe.
Jako dziecko, jeszcze nie umiejące czytać samodzielnie, mieliśmy w domu tradycję- codziennie, przed zasnięciem, Mama lub Ojciec czytali mi po jednej bajce, lub- przy dłuższych baśniach- po fragmencie (przypuszczam że do czasu, aż zamknęły mi się oczy).
W wieku lat ponad dwudziestu, sama zaczęłam czytać baśnie. Zupełnie inaczej je odebralam, zobaczyłam, jak mądre przesłanie niosą poszczegolnie baśnie. Czy jest to literatura dla dzieci? Na pewno, choć rownież z pewnością stwierdzę, że nie tylko. W ramach relaksu i późniejszej lekkiej refleksji polecam odświeżyć znajomość z tą lekturą także dorosłym.

Wojciech Gołębiewski | 2015-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Dysponuję wydaniem z 45 baśniami, lecz sądzę, że wystarczą one do wyrażenia opinii. Nie widzę w nim baśni pt "Mały Klaus i Duży Klaus", którą czytała mnie Mama 68 lat temu, baśń wyjątkowo wredną, jak mały cwaniaczek robił w konia poczciwego dużego, aż doprowadził go do zamordowania własnej matki. Od tamtego czasu unikałem okrutnych bajek tak Andersena, jak i Braci Grimm, którzy z kolei zmieniali się przy pisaniu nie przeczytawszy dokładnie, co namieszał braciak.

Juz pierwsza baśń pt "Krzesiwo" jest niemoralna. Dzięki Dobrej Wróżce, którą autor bezpodstawnie nazywa Wiedżmą, żołnierz obłowił się złotymi monetami. W podzięce skrócił wróżkę o głowę, ukradł krzesiwo i poszedł do miasta przepuszczać forsę. Ani razu nie pomyślał o uczciwej pracy, natomiast zachciało mu się księżniczki, którą przyniosły mu czarodziejskie psy. Wykorzystując jej sen /możliwe, że po...

Hans Christian Andersen był wspaniałym, wielkim bajkopisarzem jego baśnie czytała mi moja mama, jak byłam dzieckiem piękne ilustracje, napisane bardzo dobrze przeniosłam się w świat baśniowy ciężko było się oderwać od nich. Są moimi ukochanymi baśniami, lubię powracać często i czytać.
Przepiękna, pełna ciepła, uroku książka!!!

kasandra_85 | 2011-12-18
Przeczytana: grudzień 2011

Jolka | 2014-07-02

"Baśnie" to moja ukochana książka z lat dzieciństwa.Ja posiadam jeszcze wydanie z 1980 r z ilustracjami Szancera,które wspaniale odzwierciedlały treść bajki

Booka | 2011-12-18
Na półkach: Posiadam $, Przeczytane
Przeczytana: 1996 rok

Zbiór najpiękniejszych baśni Andersena. Książka mojego dzieciństwa, do której często wracałam także po latach. Spośród tych baśni tymi, które najbardziej zapadły mi w pamięć oraz które lubiłam (i lubię do dziś - bo baśni się nie zapomina) - były: "Świniopas", "Imbryk", "Stokrotka", "Len", "Stara latarnia" i "Pasterka i kominiarczyk". No i jeszcze może "Nowe szaty cesarza" i "Dzielny ołowiany żołnierz".
W tym wydaniu, które posiadam znajduje się parę barwnych ilustracji do niektórych z baśni.

Różyczka | 2013-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2013

Przepiękne wydanie z ilustracjami pana Szancera. Z dziecięcym sentymentem i wielką radością miałam okazję wrócić do andersenowskich baśni. Baśni oryginalnych, nie zawsze radosnych, przepełnionych miłością, tęsknotą niekiedy samotnością. Baśni uczących dziecka dobroci i okazywania wrażliwości na ludzką krzywdę. Pamiętam jeszcze w latach młodości miałam okazję poznać to przepiękne wydanie bajek, bez ubarwień i ulepszeń, upiększeń jak inne wydania których teraz jest całe mnóstwo.

Te bajki nie są smutne, te bajki są Prawdziwe. Pokazują jakie może być życie, nie zapominając o tym by przez to życie dziecko szło odważnie, pochylając się nad losem drugiego człowieka.

Obowiązkowa lektura w każdej dziecięcej [i nie tylko!]domowej biblioteczce.

100 książek, które trzeba przeczytać, polecają internauci

W zorganizowanym przez Empik plebiscycie zostało oddanych 165 tysięcy głosów. W rezultacie powstała druga lista „100 książek, które trzeba przeczytać”. Oba zestawienia – stworzone przez internautów i stworzone przez pisarzy i dziennikarzy – można znaleźć na stronie www.empik.com/100ksiazek. Celem akcji jest sprowokowanie szerokiej dyskusji o czytelnictwie.

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?