1 656
1 297
2 028
Darmowe dodatki Edytuj książkę

Wybór 24 najpiękniejszych baśni Andersena wspaniale ilustrowanych rysunkami i barwnymi ilustracjami Jana Marcina Szancera, baśni wzruszających czy nawet głęboko poruszających, jak też wesołych, krotochwilnych. Są wśród nich te najbardziej znane, m.in.: "Calineczka", "Mała syrena", "Królowa Śniegu", "Dziewczynka z zapałkami", "Słowik", "Latający kufer", "Dzielny ołowiany żołnierz" czy "Brzydkie kaczątko", jak i nieco mniej może znane, ale równie wspaniałe, np.: "Stokrotka", "Dzikie łabędzie", "Bzowa babuleńka" czy "Choinka".

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ChicaDeAyer | 2015-12-31
Przeczytana: 2003 rok

Fenomenalna pozycja, która nie tylko przenosi dzieci w baśniowy świat fantazji, ale także niesie za sobą wielki ładunek mądrości życiowej. Jednocześnie kształtuje wrażliwość, naucza empatii, otwiera oczy na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość. Autor obnaża i tępi ludzkie przywary, przy tym z tą samą mocą chwali szlachetne postawy. Ta książka to jedna z moich pierwszych nauczycielek i jednocześnie wciąż pozostaje w gronie tych najbardziej umiłowanych.

..."Ale czy jesteś odważna i wytrzymała? Morze jest miększe od twoich delikatnych rąk, a jednak kształtuje twarde kamienie, ale nie czuje bólu, jaki będą czuły twoje palce, bo nie ma serca, nie lęka się, nie cierpi, tak jak ty będziesz cierpiała" - z baśni "Dzikie łabędzie".

Mam w domu gruby tom baśni H. Ch. Andersena ze wstępem i tłumaczeniem Jarosława Iwaszkiewicza i Stefanii Beylin. Jest to tom I i liczy 42 baśnie, w tym te najsłynniejsze, czyli: "Calineczkę", "Królową Śniegu", "Dziewczynkę z zapałkami", "Małą syrenę", "Brzydkie kaczątko" czy "Słowika".

Moją ukochaną baśnią są "Dzikie łabędzie". Baśń ta mnie porusza:) - jest bardzo piękna, a Eliza to wspaniała postać.
Na drugim miejscu jest baśń "Towarzysz podróży" - to cudowna opowieść z dreszczykiem grozy i świetnym zakończeniem.
Na trzecim miejscu jest "Mała syrena" - jeśli ktoś nie ma ochoty psuć sobie wizji Disney'a - niech nigdy nie czyta tej baśni. Ta baśń wprost mówi o tym, jaka jest cena marzeń. Zawsze,...

Baśnie Andersena czytałam wielokrotnie w ciągu mojego życia, stąd nie kwalifikuję ich do literatury dziecięcej :). Każdorazowo, przy kolejnej lekturze, oprócz wspomnień z dzieciństwa, odnajduję nowe emocje, nowe refleksje i nowe rozumienie niektórych sytuacji. Lubię je i uważam za najpiękniejsze, od pierwszego z nimi spotkania. Mimo że nie zawsze radosne, często bez szczęśliwego zakończenia, miały dla mnie niesamowity magnetyzm, aurę, którą żyłam jeszcze długo po lekturze baśni. Rozbudzały wyobraźnię (do dziś noszę w sobie wiele obrazów i nastrojów związanych z konkretnymi scenami), pomagały zrozumieć wpływ dobrych i złych uczynków na życie bohaterów, wprowadzały w świat metafor (księżniczka na ziarnku grochu czy król jest nagi).
Do ulubionych baśni zaliczam „Królową śniegu”, „Dzikie łabędzie”, „Brzydkie kaczątko”, „Calineczkę” i „Bzową babuleńkę” (do dziś, gdy kwitną bzy, przypominam sobie okoliczności mojego pierwszego spotkania z tą baśnią).

Woody | 2018-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2018

Strasznie wymęczyłem te "Baśnie"... Jako dziecko od Andersena wolałem braci Grimm albo tom "Bajarka opowiada". Postanowiłem skonfrontować pogląd o Andersenie w życiu dorosłym. Wkurza mnie jeszcze bardziej, niż kiedyś. Może teraz jestem mądrzejszy, bo po lekturze biografii pisarza i jego pamiętników czytałem baśnie w zupełnie inny sposób. On sam jest bohaterem każdej z baśni. Jest słowikiem, księżniczką, stokrotką, starą latarenką czy ołowianym żołnierzykiem. Była to dla Andersena twórczość terapeutyczna, którą leczył swe kompleksy i lęki.
Z punktu widzenia potencjalnego rodzica - nie wiem, czy czytałbym te baśnie dzieciom. Postacie są niekiedy głupie, postępują nierozsądnie, nielogicznie, i godzą się na złe traktowanie w imię Boga. Bóg jest wszędzie, to sprawca wszystkiego. Wysokość u Andersena mierzy się w wieżach kościołów, dzieci w obliczu zagrożenia "śpiewają psalmy, czerpiąc z nich pociechę i otuchę"; ludzie w smutku zwracają się do Dzieciątka Jezus.
Ogólnie promowana jest...

Hans Christian Andersen był wspaniałym, wielkim bajkopisarzem jego baśnie czytała mi moja mama, jak byłam dzieckiem piękne ilustracje, napisane bardzo dobrze przeniosłam się w świat baśniowy ciężko było się oderwać od nich. Są moimi ukochanymi baśniami, lubię powracać często i czytać.
Przepiękna, pełna ciepła, uroku książka!!!

Jolka | 2014-07-02

"Baśnie" to moja ukochana książka z lat dzieciństwa.Ja posiadam jeszcze wydanie z 1980 r z ilustracjami Szancera,które wspaniale odzwierciedlały treść bajki

kasandra_85 | 2011-12-18
Przeczytana: grudzień 2011

Booka | 2011-12-18
Na półkach: 🏡Posiadam $, Przeczytane
Przeczytana: 1996 rok

Zbiór najpiękniejszych baśni Andersena. Książka mojego dzieciństwa, do której często wracałam także po latach. Spośród tych baśni tymi, które najbardziej zapadły mi w pamięć oraz które lubiłam (i lubię do dziś - bo baśni się nie zapomina) - były: "Świniopas", "Imbryk", "Stokrotka", "Len", "Stara latarnia" i "Pasterka i kominiarczyk". No i jeszcze może "Nowe szaty cesarza" i "Dzielny ołowiany żołnierz".
W tym wydaniu, które posiadam znajduje się parę barwnych ilustracji do niektórych z baśni.

Różyczka | 2013-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2013

Przepiękne wydanie z ilustracjami pana Szancera. Z dziecięcym sentymentem i wielką radością miałam okazję wrócić do andersenowskich baśni. Baśni oryginalnych, nie zawsze radosnych, przepełnionych miłością, tęsknotą niekiedy samotnością. Baśni uczących dziecka dobroci i okazywania wrażliwości na ludzką krzywdę. Pamiętam jeszcze w latach młodości miałam okazję poznać to przepiękne wydanie bajek, bez ubarwień i ulepszeń, upiększeń jak inne wydania których teraz jest całe mnóstwo.

Te bajki nie są smutne, te bajki są Prawdziwe. Pokazują jakie może być życie, nie zapominając o tym by przez to życie dziecko szło odważnie, pochylając się nad losem drugiego człowieka.

Obowiązkowa lektura w każdej dziecięcej [i nie tylko!]domowej biblioteczce.

Emilia | 2015-05-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 1998
Przeczytana: 1998 rok

Nie wiem czy będę obiektywna w ocenie, bo to była moja pierwsza takich rozmiarów książka i pierwsza, którą przeczytałam samodzielnie. Przepiękne baśnie z morałem, wzruszające, niekiedy i smutne. Uczą dzieci współczucia dla drugiego człowieka, wrażliwości, odróżniania dobra od zła i są zapamiętywane na całe życie. Coś pięknego.