1 621
1 233
1 973
Eventyr og historier

Inne wydania

Wybór 24 najpiękniejszych baśni Andersena wspaniale ilustrowanych rysunkami i barwnymi ilustracjami Jana Marcina Szancera, baśni wzruszających czy nawet głęboko poruszających, jak też wesołych, krotochwilnych. Są wśród nich te najbardziej znane, m.in.: "Calineczka", "Mała syrena", "Królowa Śniegu", "Dziewczynka z zapałkami", "Słowik", "Latający kufer", "Dzielny ołowiany żołnierz" czy "Brzydkie kaczątko", jak i nieco mniej może znane, ale równie wspaniałe, np.: "Stokrotka", "Dzikie łabędzie", "Bzowa babuleńka" czy "Choinka".

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ChicaDeAyer | 2015-12-31
Przeczytana: 2003 rok

Fenomenalna pozycja, która nie tylko przenosi dzieci w baśniowy świat fantazji, ale także niesie za sobą wielki ładunek mądrości życiowej. Jednocześnie kształtuje wrażliwość, naucza empatii, otwiera oczy na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość. Autor obnaża i tępi ludzkie przywary, przy tym z tą samą mocą chwali szlachetne postawy. Ta książka to jedna z moich pierwszych nauczycielek i jednocześnie wciąż pozostaje w gronie tych najbardziej umiłowanych.

..."Ale czy jesteś odważna i wytrzymała? Morze jest miększe od twoich delikatnych rąk, a jednak kształtuje twarde kamienie, ale nie czuje bólu, jaki będą czuły twoje palce, bo nie ma serca, nie lęka się, nie cierpi, tak jak ty będziesz cierpiała" - z baśni "Dzikie łabędzie".

Mam w domu gruby tom baśni H. Ch. Andersena ze wstępem i tłumaczeniem Jarosława Iwaszkiewicza i Stefanii Beylin. Jest to tom I i liczy 42 baśnie, w tym te najsłynniejsze, czyli: "Calineczkę", "Królową Śniegu", "Dziewczynkę z zapałkami", "Małą syrenę", "Brzydkie kaczątko" czy "Słowika".

Moją ukochaną baśnią są "Dzikie łabędzie". Baśń ta mnie porusza:) - jest bardzo piękna, a Eliza to wspaniała postać.
Na drugim miejscu jest baśń "Towarzysz podróży" - to cudowna opowieść z dreszczykiem grozy i świetnym zakończeniem.
Na trzecim miejscu jest "Mała syrena" - jeśli ktoś nie ma ochoty psuć sobie wizji Disney'a - niech nigdy nie czyta tej baśni. Ta baśń wprost mówi o tym, jaka jest cena marzeń. Zawsze,...

Baśnie Andersena czytałam wielokrotnie w ciągu mojego życia, stąd nie kwalifikuję ich do literatury dziecięcej :). Każdorazowo, przy kolejnej lekturze, oprócz wspomnień z dzieciństwa, odnajduję nowe emocje, nowe refleksje i nowe rozumienie niektórych sytuacji. Lubię je i uważam za najpiękniejsze, od pierwszego z nimi spotkania. Mimo że nie zawsze radosne, często bez szczęśliwego zakończenia, miały dla mnie niesamowity magnetyzm, aurę, którą żyłam jeszcze długo po lekturze baśni. Rozbudzały wyobraźnię (do dziś noszę w sobie wiele obrazów i nastrojów związanych z konkretnymi scenami), pomagały zrozumieć wpływ dobrych i złych uczynków na życie bohaterów, wprowadzały w świat metafor (księżniczka na ziarnku grochu czy król jest nagi).
Do ulubionych baśni zaliczam „Królową śniegu”, „Dzikie łabędzie”, „Brzydkie kaczątko”, „Calineczkę” i „Bzową babuleńkę” (do dziś, gdy kwitną bzy, przypominam sobie okoliczności mojego pierwszego spotkania z tą baśnią).

Hans Christian Andersen był wspaniałym, wielkim bajkopisarzem jego baśnie czytała mi moja mama, jak byłam dzieckiem piękne ilustracje, napisane bardzo dobrze przeniosłam się w świat baśniowy ciężko było się oderwać od nich. Są moimi ukochanymi baśniami, lubię powracać często i czytać.
Przepiękna, pełna ciepła, uroku książka!!!

kasandra_85 | 2011-12-18
Przeczytana: grudzień 2011

Jolka | 2014-07-02

"Baśnie" to moja ukochana książka z lat dzieciństwa.Ja posiadam jeszcze wydanie z 1980 r z ilustracjami Szancera,które wspaniale odzwierciedlały treść bajki

Booka | 2011-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam $
Przeczytana: 1996 rok

Zbiór najpiękniejszych baśni Andersena. Książka mojego dzieciństwa, do której często wracałam także po latach. Spośród tych baśni tymi, które najbardziej zapadły mi w pamięć oraz które lubiłam (i lubię do dziś - bo baśni się nie zapomina) - były: "Świniopas", "Imbryk", "Stokrotka", "Len", "Stara latarnia" i "Pasterka i kominiarczyk". No i jeszcze może "Nowe szaty cesarza" i "Dzielny ołowiany żołnierz".
W tym wydaniu, które posiadam znajduje się parę barwnych ilustracji do niektórych z baśni.

Różyczka | 2013-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2013

Przepiękne wydanie z ilustracjami pana Szancera. Z dziecięcym sentymentem i wielką radością miałam okazję wrócić do andersenowskich baśni. Baśni oryginalnych, nie zawsze radosnych, przepełnionych miłością, tęsknotą niekiedy samotnością. Baśni uczących dziecka dobroci i okazywania wrażliwości na ludzką krzywdę. Pamiętam jeszcze w latach młodości miałam okazję poznać to przepiękne wydanie bajek, bez ubarwień i ulepszeń, upiększeń jak inne wydania których teraz jest całe mnóstwo.

Te bajki nie są smutne, te bajki są Prawdziwe. Pokazują jakie może być życie, nie zapominając o tym by przez to życie dziecko szło odważnie, pochylając się nad losem drugiego człowieka.

Obowiązkowa lektura w każdej dziecięcej [i nie tylko!]domowej biblioteczce.

Emilia | 2015-05-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 1998
Przeczytana: 1998 rok

Nie wiem czy będę obiektywna w ocenie, bo to była moja pierwsza takich rozmiarów książka i pierwsza, którą przeczytałam samodzielnie. Przepiękne baśnie z morałem, wzruszające, niekiedy i smutne. Uczą dzieci współczucia dla drugiego człowieka, wrażliwości, odróżniania dobra od zła i są zapamiętywane na całe życie. Coś pięknego.

BeataP | 2016-04-27

Wszyscy znają, wszyscy czytają.

100 książek, które trzeba przeczytać, polecają internauci

W zorganizowanym przez Empik plebiscycie zostało oddanych 165 tysięcy głosów. W rezultacie powstała druga lista „100 książek, które trzeba przeczytać”. Oba zestawienia – stworzone przez internautów i stworzone przez pisarzy i dziennikarzy – można znaleźć na stronie www.empik.com/100ksiazek. Celem akcji jest sprowokowanie szerokiej dyskusji o czytelnictwie.

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?