Eat, pray, love

A ja się polubiłam z tą książka. Nie szukałam poradnika tylko czegoś ładnego i kojącego po tych wszystkich naturalistycznych kryminałach, które miałam przyjemność czytać. I znalazłam:)
Ksiązka Elizabeth Gilbert jest jak ciepły kocyk w chłodny wieczór, jak aromatyczna herbata podana przez przyjaciólke, jak telefon do kogoś bliskiego wieczorowa pora, kiedy kotłują Ci się w głowie różne nieprzyjemne rzeczy....
Specjalnie przeciągałam lekturę tej książki, żeby dawkować sobie ta przyjemność :)

Uwielbiam to!
Książka idealna jeśli jest się na rozdrożu, ciężko odnaleźć się w aktualnej życiowej sytuacji, bo nieukrywajmy każdy kiedyś taką przeżywa.

Uwielbiam to!

Nudnawy miks stereotypów o Włochach, pitu pitu o duchowości w stylu Coelho i odnajdywaniu siebie z małym romansem w tle.

Rewelacyjna książka. Polecam.

Rewelacyjna książka. Polecam.

Jednym z głównych zarzutów, jakie mam wobec tej książki, jest brak oryginalności. Temat poszukiwań sensu życia i podróży samopoznania był wielokrotnie podejmowany, a historia autorki zdaje się być przewidywalna dla tych, którzy mieli już styczność z podobnymi narracjami.
Styl pisarski Gilbert również nie wszedł w moje gusta. Czasem wydaje się rozwlekły i przesadzony, co utrudnia głębsze wczucie się w treść. Próbując wyrazić swoje doświadczenia, autorka często posługuje się zbyt metaforycznym językiem, co może zniechęcić niektórych czytelników.
Filozofia "jedz, módl się, kochaj" również nie do końca trafia w moje oczekiwania. Treść książki zdaje się być zbyt zindywidualizowana, a jej przesłanie może nie przemawiać do szerszego grona czytelników, zwłaszcza tych o bardziej konkretnych oczekiwaniach wobec literatury duchowej.

Dość ciężko mi się to pisze, jednak ekranizacja tejże powieści, przebija w całości samą książkę E. Gilbert. Pewnie dlatego, że autorka ma dość specyficzny styl pisania, być może taki był sam koncept. Niemniej jednak zbyt chaotyczna fabuła i wiele wątków pobocznych, które są przerywane licznymi informacjami historyczno-geograficznymi, wszystkie te elementy bardzo mnie zniechęciły, dlatego po 200 stronie skończyłam swoją przygodę z "Jedz, módl się i kochaj".

Książka mnie rozczarowała (niestety).

Można rzucić wszystko, poznać siebie, medytować, modlić się, rozmawiać z sobą czy też bogiem oraz podróżować. Autorka tego dokonała. Dlatego mamy książkę, z której możemy się coś niecoś dowiedzieć o Włochach, życiu w aszramie oraz medytacjach i uzdrowicielach na wyspie Bali. Autorka chciała pokazać kobietom, że można oswoić przeszłość, uzyskać spokój wewnętrzny umożliwiający rozpoczęcie nowego lepszego życia, ale kogo stać na roczną podróż i realizacje marzeń.

Na wstępie, nie widziałam filmu, choć popularnością raczej przebił książkę, na której podstawie został nakręcony. W jednym zdaniu "Jedz, módl się, kochaj" to pamiętnik z dość długiej podróży, zarówno fizycznej jak i duchowej. Ciekawie było śledzić zwyczaje innych kultur (szczególnie indyjskiej i indonezyjskiej),jednak ta metafizyczna część zupełnie mnie nie przekonała. Nie wyniosłam z tej książki nic, co by zmieniło moje życie.

Jedynie włoska część mi się podobała. Reszta dla mnie nie do przebrnięcia

Jedynie włoska część mi się podobała. Reszta dla mnie nie do przebrnięcia