Das Urteil
klasyka

Franz Kafka (3.7. 883 - 3.6.1924), pisarz austriacki, uważany jest za prekursora literatury nadrealistycznej. Za życia prawie zupełnie nieznany, zyskał pośmiertną sławę, gdy przyjaciel Kafki, Max Brod, wydał jego puściznę. Postąpił tak wbrew ostatniej woli pisarza, który życzył sobie, aby cały jego dorobek literacki został spalony. Kafka, który sam musiał zarabiać na życie jako urzędnik...

Kafka, który sam musiał zarabiać na życie jako urzędnik ubezpieczeniowy, obierał najchętniej za bohaterów swych książek szarych ludzi, osamotnionych we wrogim, bezdusznym świecie lub urzędników bezradnych wobec potężnej machiny biurokratycznej i przez nią miażdżonych.

Zebrane w niniejszym tomie opowiadania ukazały się częściowo jeszcze za życia pisarza.

źródło opisu: PIW, 1975 (tekst z okładki)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Cygi | 2019-07-10

takie se

Redo | 2018-07-20
Przeczytana: 27 marca 2018

Alienacja, egzystencjalne zagubienie, poczucie winy, osaczenia, niezrozumiałości. To wszystko, kilka innych synonimów i wiele więcej znajduje się w tej książce Franza Kafki. Nic dziwnego że analizował go Albert Camus. Niesamowity, przytłaczający klimat, który może wzmóc jeszcze znajomość biografii pisarza. Jest jak towarzysz w podróży przez niewygodne etapy, uczucia w życiu, czuje to co my. W tych utworach jest tylko bohater i nieprzejednany świat i ludzie. Wciąż jestem pod wrażeniem kontrastu między kruchością Kafki w życiu codziennym, a potęgą jego myśli. I mam szczerą nadzieję że ktoś przeanalizował jego samego i jego utwory pod względem psychoanalitycznym. Byłoby to dość zabawne gdyby miał kompleks Edypa.

Skorpio999 | 2018-05-27

Wszystkie 3 niedokończone powieści Mistrza to dla mnie perły literatury światowej. Z jakością w przypadku formy krótkiej już różnie u Kafki bywało czego dobrym dowodem jest ten zestaw opowiadań. Nie ma pytania czy warto po nie sięgnąć dla osób, których urzekł jakością swoich powieści bo Ci znajdą tutaj takie perełki jak Przemianę, Przed Prawem (którą znajdziemy również w Procesie) czy Sprawozdanie dla Akademii. Niestety zdarzają się też rzeczy słabsze czy też takie których, pomimo, że skończyłem czytać ów zbiór maksymalnie z miesiąc temu, już nie pamiętam. Ludziom zaczynającym przygodę z Franzem K. polecam zdecydowanie którąś z powieści, ten zbiór warto sobie uzupełnić na koniec, choćby dla tych kilku pereł gdzie Mistrz błyszczy najwyższą formą, z tą niestety bywa tutaj różnie.

Konrad | 2018-02-23

Dziewięć próbek usiłowań twórczych osobliwca z Pragi. W jednej uświadomił mi, że omyłką jest sądzić, że ludzie chcą wolności - oni chcą tylko mieć wyjście. Czy to wystarczy, by uznać cały ten zbiorek za bardzo dobry? Mi wystarcza. To i parę innych smaczków. Zadowalająca proporcja jakości do objętości.

dzikiebialko | 2017-10-30

Cóż tu opinię wydawać. Została na zawsze.

Monika | 2017-03-15
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 2017 rok

Książka, a może książeczka, gdyż gabaryty są naprawdę niewielkie czytałam znacznie dłużej aniżeli bardziej pokaźne kryminały. Mimo rozmiarów bowiem nie są to opowiadania łatwe, pewne fragmenty czytałam po kilka razy nim załapałam (mam nadzieję) o co chodzi, pewnych wciąż nie rozumiem… albo po prostu nie przypadły mi do gustu;)
W pamięci na pewno zapadnie mi Przemiana, Głodomor, Kolonia karna i Przed prawem. Napisane w cudownym kafkowskim stylu, pełne groteski, absurdu, w pewien sposób przerażające. Rozmiary niewielkie, w przeciwieństwie do treści.

Jacek | 2017-02-21

Ten zbiór opowiadań to prawdziwa esencja Kafki. Jego twórczość wpływ miała na moje młodzieńcze lata, a mam wrażenie, że na całe moje życie. Teraz, 25 lat po pierwszej lekturze chciałem powrócić do tej książki lecz nie dałem rady. Poczułem ogromne przygnębienie, wręcz depresję. Przyszłym czytelnikom zalecam więc ostrożność , bo książka ta (jak i inne książki Kafki) pozostawia w człowieku zmiany nieodwracalne.

Grot | 2015-11-09

Uwielbiam te niejednoznaczne, tajemnicze, skłaniające do przemyśleń utwory literackie.

Katarzyna | 2015-04-06
Przeczytana: 2013 rok

Poruszający zbiór opowiadań.

anamorphosee | 2014-05-26

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kocham i wracam do Wyroku wciąż. Opowiadania, które wywróciły moje życie, cytując Maxa Broda: "jeśli się komuś Kafka wydaje dziwny i osobliwy, i przez to fascynujący, to znaczy, że go jeszcze nie zrozumiał, że może znajduje się we wstępnej fazie zrozumienia go. Kafka z taką żarliwością, tak dokładnie i gruntownie penetrował najdrobniejszy, nieuchwytny dla oka szczegół, że odsłaniały się rzeczy, których nawet nigdy dotąd nie przeczuwano, które wydają się dziwne i osobliwe, a przecież są jak najbardziej prawdziwe i rzeczywiste."
Czytając, trzeba zwracać uwagę na każde pojedyncze słowo, na każde zdanie. Dobre zaproszenie do świata Franza Kafki.