Co każdy przedszkolak odczuwać może...

Okładka książki Co każdy przedszkolak odczuwać może... Dorota Krassowska
Okładka książki Co każdy przedszkolak odczuwać może...
Dorota Krassowska Wydawnictwo: Skrzat literatura dziecięca
2011-01-01
16 min.
978-83-7437-676-1
dziecko przedszkolak uczucia

Niepozorna książeczka. Cieniutka, stojąca wśród wielu innych, na półce w bibliotece. Wciśnięta pomiędzy bajki, wierszyki i opowiadania.
Otwieramy i miłe zaskoczenie. Oryginalny układ tekstu przy dużych ilustracjach, na których rozgrywają się różnorodne scenki, głównie w przedszkolu.
Czytelnie przedstawione sytuacje na obrazkach z małymi "dymkami" przy postaciach. Krótkie wypowiedzi dzieci albo rodziców. Do tego oczywiście tekst opisujący całą scenkę. U dołu strony, powtarzające się pytania do czytającego przedszkolaka, które swym osobistym przekazem mają zaangażować go w opowiadanie.
A historyjki dotyczą uczuć, emocji i ich okazywania oraz radzenia z nimi Seria, do której należy ta książeczka przedstawia nam życie i codzienność przedszkolaków. Kierowana do grupy wiekowej 3-5 lat, opowiada o zabawie, spacerach, zajęciach w przedszkolu, poznawaniu nowych osób. W tej części koncentrujemy się na tym, co czuje mały człowiek, gdy spotyka go coś nowego, albo jak zachować się, kiedy jest smutno czy nudno. Autorka podkreśla to, że emocje są czymś naturalnym i to oczywiste, że na przykład czasem płaczemy z bólu, żalu.strachu albo po prostu jest nam smutno. Nie trzeba się obawiać trudniejszych i nowych sytuacji, jak choćby wizyta u lekarza.
Kiedy jest już ciemno w pokoju, dzieci chcą zasypiać przy włączonej lampce i to też jest normalne. Prawie wszystkie dzieci odczuwają takie lęki, ale powoli nauczą się radzić sobie i z tym. Tęsknoty, onieśmielenie, wstyd, gniew, złość, ale i radość, śmiech, zadowolenie i szczęście.
Wszystkie emocje opisane na konkretnych przykładach i pięknie zobrazowane na ilustracjach w klasycznym, dobrym stylu. Kolorowo, wyraźnie i po prostu ładnie, odpowiednio dla przedszkolaków. Na zakończenie ilustracja, na której dziecko może ogladać miny przedszkolaków, wyrażające ich emocje. Spróbuje je rozpoznać - zabawa świetna, bo można naśladować to, co widzimy na obrazku.

Co do formy jeszcze - mały szczegół - przyjemnie, bezpiecznie zaokrąglone rogi książeczki - to lubimy. Drobiazg, a robi dobre wrażenie.

Z największą przyjemnością poszukamy następnych części, a już wiemy z okładki, że są takie, z których dowiemy się, co przedszkolak "wiedzieć powinien", "umieć powinien" oraz "uczy się i bawi".

Przychodzi taki moment w życiu naszego dziecka, kiedy idzie ono do przedszkola. Jest to wielkie przeżycie nie tylko dla dziecka, ale również jego rodziców. Nasze pociechy zastanawiają się, jak to będzie w przedszkolu, co będą tam robić, kogo poznają. Z pewnością boją się myśli o rozstaniu z rodzicami i pozostaniu samemu wśród obcych dzieci oraz w towarzystwie pani przedszkolanki. Rodzice z kolei zastanawiają się, czy ich dziecko jest już na tyle samodzielne, aby poradzić sobie w tym nowym dla niego etapie życia. Nie jeden raz pojawi się myśl, jak nasze dziecko będzie zachowywało się w przedszkolu, jakie emocje będą nim targały. Czy będzie smutne? A może wręcz przeciwnie? I tu z pomocą dzieciom oraz ich rodzicom przychodzi seria książeczek "Co każdy przedszkolak", w której skład wchodzi omawia dziś książeczka "Co każdy przedszkolak odczuwać może...". Autorką tej serii jest Dorota Krassowska, doświadczona nauczycielka wychowania przedszkolnego.

Książeczka w bardzo prosty sposób przedstawia nam emocje i uczucia, jakie mogą towarzyszyć naszym dzieciom w relacjach z członkami rodziny oraz podczas ich pobytu w przedszkolu. To dla nich nowy świat, który dopiero będą odkrywać. Dziecko trafia nagle pomiędzy zupełnie obce mu dzieci, poznaje panią przedszkolankę. Z czasem zawiązywać się będą pomiędzy nimi różnorakie relacje, zarówno te dobre, jak i te złe. Jakie uczucia mogą mu wówczas towarzyszyć? Czego można się spodziewać? Z pewnością będzie to strach przed nieznanym. Nie jeden raz dziecko się czegoś zawstydzi, zwłaszcza jeśli zwróci się mu na to uwagę w większym gronie dzieci. Może pojawić się również złość na nową koleżankę czy kolegę, czasem z zupełnie błahego powodu. Dzieci mogą również odczuwać smutek i tęsknotę za rodzicem, który zostawił je w przedszkolu. Ale nie tylko. Kiedy nawiążą się pierwsze przyjaźnie, tęsknić będzie również za towarzystwem nowej koleżanki czy kolegi, z którymi miło spędziło się czas. To tylko część uczuć, które w swej książeczce opisuje Dorota Krassowska. Czyni to, jak już wspomniałam, w bardzo prosty i obrazowy sposób. Krótko, treściwie, dzięki czemu dziecko z pewnością przyswoi nowe informacje i zdoła zapamiętać je na dłużej.

"Co każdy przedszkolak odczuwać może..." pomoże naszym dzieciom zrozumieć swoje uczucia, odpowiednio je wyrażać oraz nad nimi panować. To nieoceniona pomoc nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców, których głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju swoich pociech, pomaganie im w stawianiu pierwszych kroków na ich nowej drodze życiowej. Jako mama gorąco polecam!

Moja ocena: 5/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/co-kazdy-przedszkolak-odczuwac-moze-dorota-krassowska-recenzja-320/

• Posiadam - przeczytane
  • łomża
  • Polscy autorzy
  • Recenzje 2013
  • Biblioteczka Emilki
  • Przeczytane w 2013
  • Rok 2015
  • Otrzymana do zrecenzowania

Dodaj cytat z książki Co każdy przedszkolak odczuwać może...