Zanim spłonę

Wydawnictwo: Świat Książki
For jeg brenner ned
978-83-7799-376-7
Ag2S

Wciągająca i poruszająca wybitna książka norweska, którą można czytać jako thriller, ale również jako psychologiczne studium szaleństwa. Życie w małym Finsland toczyło się zawsze spokojnie - aż do pewnej nocy, gdy jedno z domostw staje w płomieniach i w ciszę wdziera się ostry dźwięk syreny alarmowej. Ten pożar zapoczątkowuje serię dziwnych podpaleń. W miasteczku narasta strach. Tragiczne wydarzenia splatają się z wewnętrznymi dramatami mieszkańców, którzy odkrywają w końcu przerażającą prawdę, kim jest piroman. O wiele trudniejsze do wyjaśnienia są natomiast przyczyny działania człowieka ulegającego destrukcyjnej sile, która popycha go do zbrodni. Ta historia to studium skomplikowanych relacji międzyludzkich i próba sięgnięcia do zakamarków ludzkiej psychiki. To opowieść o bezwarunkowej miłości i o tym, że splot okoliczności może uwolnić demony, które drzemią w każdym z nas.

źródło opisu: Świat Ksiażki, 2011

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

kasandra_85 | 2012-06-03
Przeczytana: czerwiec 2012

ms_m | 2016-07-16
Na półkach: Przeczytane, 2016.
Przeczytana: 16 lipca 2016

Pomysł ciekawy, naprawdę ciekawy, ponieważ inaczej bym po nią nie sięgnęła.
Jednak co z tego, skoro sposób w jaki ta książka została napisana pozostawia wiele do życzenia?
Usypiałam podczas czytania i to w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Wybierając tą książkę na lekturę oczekiwałam czegoś lepszego. O wiele lepszego niż to co dostałam.

korcia | 2013-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2013

Książka niestety mnie nie zachwyciła. Nie podobał mi się sposób jej napisania, który nużył mnie do tego stopnia, że kilka razy nad nią usnęłam.
Historia owszem może i jest ciekawa, autor stara się wejść w psychikę bohaterów i w ten sposób coś nam przekazać.
Jednak od początku prawie wszystko wiadomo, brakuje napięcia, które mogłoby podgrzać temperaturę powieści.

goraraah | 2012-02-10

Zaskakująca. Trochę "nieskandynawska", ponieważ zamiast chłodnej, rzeczowej narracji jest dużo osobistych, niemal intymnych relacji.
Czyta się miejscami jak uniwersalny, kilkuwarstwowy przekaz: o swojej ścieżce życia, utraconych możliwościach, ale też o chorej miłości, ale też o szaleństwie i jego genezie.
Zaskakująca. Wciąga czytelnika w świat, którego nie ma.

Moje pierwsze zetknięcie z tym Autorem, nieostatnie!

Opowiedziana historia/historie zamieszkują w czytelniku na bardzo długo.

amalgamat | 2013-07-06
Przeczytana: 2012 rok

Przestrzegam przed sięganiem po tę książkę. Wyszczotkowanie po raz kolejny zębów, wydojenie krowy lub poszukanie kamienia filozoficznego jest atrakcyjniejszą alternatywą. Pozdrawiam pana z antykwariatu, który w przypływie empatii postanowił odkupić ode mnie to dzieło za dychę. Była to jedyna satysfakcja, jaką sprawiła mi ta książka. Miłosierdzie akurat w tym przypadku spotkało się z brakiem rozeznania, którego mam nadzieję wam nie zabraknie.

Rysiek_ | 2014-05-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 17 maja 2014

Najbardziej zabolało mnie to, że pomysł na tą książkę jest dobry, nawet bardzo dobry. Przy odrobinie talentu można byłoby zrobić z niej arcydzieło. A tak - mamy tylko historię podpalacza, jakby niepełną, obserwowaną przez szparę w drzwiach - szparę zbyt małą, żeby dojrzeć na tyle dużo, aby móc to barwnie opisać. Nie widziałam w podpalaczu żywej osoby, a jedynie coś, co mogłoby nią być, gdyby minimalnie choć ukazać jego człowieczeństwo, pokazać, że był jak my wszyscy, a później coś zmieniło się w nim - i stał się szaleńcem.
Kolejną kwestią jest to, że książka sprawia wrażenie bardziej biografii narratora, niż "studium szaleństwa", jako które jest opisana w blurbie. Elementy biograficzne nudzą, usypiają i wywołują marzenia o tym, by autor przeszedł już do opisu historii podpaleń - tak czy inaczej nużącego.
Irytują też błędy logiczne w tekście, w rodzaju choćby tego: "Sprawdziła, czy wszystkie drzwi są zamknięte i dopiero potem usiadła w kuchni, mając w zasięgu otwarte drzwi do...

Karol | 2012-04-06
Przeczytana: 05 lipca 2012

Pozytywne zaskoczenie. Nie tego się spodziewałem, jednak mimo wszystko książka zapada w pamięć. Powieść, która opisuje tok myślenia psychopaty, sprawiła, że zacząłem snuć zastanowienia na temat własnego postępowania. Jest to jedna z tych książek, które potrafią nas uczyć życia, jeśli odpowiednio głęboko się w nie wczytamy. I ja szczerze zachęcam do posiedzenia nad tą książką, która sprawi, że dostaniecie rumieńców. Genialne.

ewusia81 | 2015-03-04
Przeczytana: 2014 rok

"Zanim spłonę" to zasnę... Skuszona pochlebstwami o literaturze skandynawskiej sięgnełam po tę książkę w nadziei na świetny kryminał, akcję czy cokolwiek interesującego co sprawi, że kończąc czytać ostatnią stronę zostanie żal, że to już koniec historii.... Tym tytułem srogo się pomyliłam... Nie dałam rady dobrnąć nawet do połowy, kilka razy nawet mi się oko przymknęło... Cóż, czasem bywa i tak, że mimo chęci nie wychodzi, a książka zdecydowanie ląduje na półce "do wydania". Już więcej podejść nie będzie ;)

Lamika | 2015-01-18
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 23 grudnia 2011

Ta książka to rodzaj patchworku. Autor z rozrzuconych wspomnień własnych i cudzych odtwarza życie norweskiej wsi, której spokój nagle zakłóca seria podpaleń. Drugi odtwarzany wątek to obrazki z życia własnej rodziny autora, pochodzącego właśnie z tej wioski. Na pewno nie jest to thriller, może raczej opowieść obyczajowa z elementami powieści psychologicznej. Moja opinia: Bez zachwytu, ale z aprobatą.

Henioo | 2013-09-13
Przeczytana: sierpień 2012

"Wciągająca i poruszająca wybitna książka norweska, którą można czytać jako thriller, ale również jako psychologiczne studium szaleństwa."
Stanowczo się nie zgadzam z powyższą opinią. Kto to pisał? Czy ta osoba przeczytała wogóle tą książkę?
Omijać szerokim łukiem...