Zgłosuj na książki roku 2017

Dwie królowe

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Cykl: Cykl Tudorowski (tom 3)
Wydawnictwo: Książnica
The Boleyn Inheritance
historyczna
Ag2S

Jest rok 1539 i dwór Henryka VIII coraz częściej drży przed zmiennymi nastrojami starzejącego się, schorowanego króla. Mając tylko jednego syna, Henryk VIII musi znaleźć nową żonę - korona Anglii przypada Annie Kliwijskiej. Nowa królowa ma ważne powody, by poślubić mężczyznę w wieku własnego ojca i przenieść się do kraju, którego język i zwyczaje są jej zupełnie obce. Mimo że otoczenie ją olśniewa, powoli zaczyna czuć, jak pętla niebezpieczeństwa zacieśnia się wokół jej szyi.
Barwna opowieść o młodych kobietach starających się przeżyć na pełnym intryg i najbardziej niebezpiecznym dworze królewskim ówczesnej Europy, w czasach przewrotu religijnego i politycznych niesnasek.

źródło opisu: https://publicat.pl/ksiaznica

źródło okładki: https://publicat.pl/ksiaznica

gwiazdka | 2017-07-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 11 lipca 2017

Po dość średniej książce Philippy Gregory trafiłam na bardzo dobrą, jedną z najlepszych. „Dwie królowe” czytało mi się rewelacyjnie. Na wielki plus zasługują portrety trzech kobiet, zresztą cała narracja prowadzona jest z punktu widzenia tych trzech. Każda inna (mniej ważne jest, czy portrety są zgodne z rzeczywistością, po tylu latach, przy braku źródeł nikt tego nie zweryfikuje), każda na swój sposób ciekawa. Obok kobiet Gregory stawia portrety mężczyzn- księcia Norfolk, i po raz kolejny Henryka VIII- którego, jak widać, konsekwentnie autorka bardzo nie lubi. Walka o władzę, ambicje, głupota, przepych, egoizm, życie na dworze królewskim, komnaty i suknie- według mnie majstersztyk.

Narracja prowadzona jest w tak interesujący, a miejscami nawet zabawny sposób, że „Dwie królowe” czyta się lepiej niż najlepszy thriller. Ja książkę pochłonęłam, sądzę, że zasługuje na więcej uwagi, niż najpopularniejsze z serii „Kochanice króla”. Dla mnie powieść jest rewelacyjna.

Gosia | 2013-07-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 11 lipca 2013

Powieść napisana jest jako opowieść trzech osób, które równocześnie komentują te same wydarzenia, ale każda ze swojej perspektywy. Bardzo lubię ten typ narracji i tym razem się nie zawiodłam. To już kolejna książka tej autorki i znowu mnie zaskoczyła innym sposobem prowadzenia bohaterów. Wydaje mi się, że to jedna z najlepszych jej powieści.

Strega | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

"Dwie królowe" jest barwną opowieścią o schyłkowym okresie panowania Henryka VIII Tudora oraz dwóch z sześciu jego żon. Książka ma ciekawy typ narracji, wydarzenia komentowane są z perspektywy trzech kobiet: Anny Kliwijskiej /czwarta żona/, Katarzyny Howard /piąta żona/ i Jane Boleyn / dama dworu/. Ta ostatnia odegrała dość niechlubną rolę na dworze Tudorów, najpierw świadczyła przeciw własnemu mężowi i jego siostrze (na podstawie jej słów zostali oni skazani na śmierć), a następnie przeciwko Annie Kliwijskiej.
Duży plus za dbałość o prawdę historyczną ( sama autorka przyznaje, ze kluczowe fakty są zgodne). Świat intryg, fałszywych oskarżeń, miłości, to wszystko sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko. Jak dla mnie brak, choćby w posłowiu, informacji co stało się z Anna Kliwijską. Trzeba informacji poszukać samemu, no, ale teraz to nie problem.

Vesna | 2014-01-06
Przeczytana: 31 grudnia 2013
allison | 2012-03-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 24 marca 2012

Barwna, żywiołowa i niezmiernie interesująca powieść historyczna, której głównymi bohaterkami są Anna Kliwijska i Katarzyna Howard, czwarta i piąta żona Henryka VIII. Ich losy przeplatane są opowieściami Jane Boleyn, byłej szwagierki ściętej na szafocie Anny. Chociaż Jane wydaje się pozostawać w cieniu władczyń, tak naprawdę struje ich życiem i wpływa na ważne decyzje.

Autorka bez ogródek pokazała życie na królewskim dworze, na którym aż roi się od rozgrywek, w których stawką jest nie tylko pozycja, ale i życie. Do tego siedliska intryg trafiają wszystkie trzy bohaterki, ale doświadczenie w dworskich knowaniach ma jedynie Jane. Anna i Katarzyna muszą dopiero nauczyć się, jak postępować, by przetrwać.

Niemal naturalistycznie P. Gregory opisała angielskiego króla. Henryk VIII w jesieni wieku jest otyłym, obrzydliwym władcą, za którym ciągnie się smród gnijącej rany i zepsutych zębów. Wciąż jednak żyje w glorii pochlebstw, więc zachowuje się tak, jakby nadal był młodym i...

bewelka86 | 2014-04-16
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Popatrzmy, co też tu mam..."

Mam kolejną książkę Philippy Gregory z cyklu tudorowskiego. Mam już za sobą jej lekturę i mam już o niej wyrobioną opinię...

"Dwie królowe" to kolejna świetna powieść niedawno odkrytej przeze mnie Autorki. Do tej pory czytałam dwie inne książki jej autorstwa i każda z nich bardzo przypadła mi do gustu. Dlaczego? Ponieważ lubię powieści historyczne, lubię, kiedy Autor bardzo dokładnie stara się oddać charakter i ducha epoki. Lubię, kiedy postaci są dobrze wykreowane i jak najbliższe historycznym pierwowzorom. Lubię historię i lubię o niej czytać.

Wracając do omawianej książki, niniejsza pozycja to chronologicznie trzecia część cyklu o dynastii Tudorów i kolejnych żonach Henryka VIII. Tym razem pani Gregory w jednym tomie zawarła historię dwóch spośród szóstki żon słynnego władcy. Tytułowe dwie królowe to Anna Kliwijska i Katarzyna Howard, czyli kolejno czwarta i piąta żona. O Jane Seymour jest tylko krótka wzmianka na początku i raczej nie ma co...

KatiaBlue | 2014-02-22
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Henryk VIII - jedyna osoba, dla której przyniosłabym się w tak odległe czasy jak wiek szesnasty, pozostawiając w domu wszystkie dobra, jakimi współcześnie mogę się cieszyć. Jednak nie dlatego, by paść mu w ramiona i zostać kolejną nieszczęsną królową Anglii, lecz by porządnie skopać mu tyłek. Mimo mojej wielkiej miłości do monarchii angielskiej Henryk VIII nie cieszy się moją sympatią. Nie przeszkadzało mi to jednak w przeczytaniu "Dwóch Królowych" Philippy Gregory, które w dodatku bardzo mi się podobały. Autorka potrafi opisać coś co działo się prawie 500 lat temu tak, że można nawet nie zauważyć, że już dawno nie siedzi się w fotelu, tylko tańczy na królewskim balu. Niesamowite! Niesamowite!

Narryratorkami "Dwóch królowych" są trzy niezwykłe kobiety. Pierwsza z nich, Jane Boleyn, była bratową drugiej królowej Anglii - Anny, widziała koniec dotychczasowych żon Henryka VIII i można śmiało powiedzieć, że przyczyniła się co do niektórych. Druga, Anna Kliwijska, miała nieszczęście...

kama100 | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Kolejna ciekawa powieść Philippy Gregory. Tym razem autorka przedstawia nam czwartą i piątą żonę Henryka VIII. Mamy tu trzy narratorki Annę Kliwijską - czwartą żonę władcy, Katarzynę Howard - jej następczynię oraz Jane Boleyn - damę dworu a jednocześnie bratową skazanej na śmierć Anny. Każda przedstawia wydarzenia z własnej perspektywy. Philippa Gregory w doskonały sposób przedstawia nam ich sylwetki, jak również podstarzałego już króla - tyrana uważającego się za równego Bogu. Poznajemy życie na angielskim dworze, pełne intryg, gdzie można skazać niewinnego człowieka na śmierć na podstawie sfałszowanych dowodów.
Jest to barwna i niezwykle ciekawa opowieść, którą czyta się z największą przyjemnością.

kasandra_85 | 2012-08-02
Przeczytana: lipiec 2012

venicet5 | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Świetna!
Prawie każdy kto zapoznał się z rządami Tudorów czytając literaturę na ten temat lub oglądając filmy,którąś z żon Henryka VIII darzy sympatią większą niż pozostałe.Mnie "przypadła do gustu" postać Anny Kliwijskiej.Tym ciekawiej czytało mi się "Dwie królowe",która to właśnie pozycja opisuje losy czwartej i piątej żony monarchy.Wartka akcja,barwne postacie powodują,że nie sposób oderwać się od lektury.Pozostaje się cieszyć,że mamy możliwość czytania literatury spod pióra Pani Gregory-mojej ulubionej popularyzatorki historii.Polecam!