Listy Pawła: historia pewnej rodziny

Wydawnictwo: Muza
Pawels Briefe: eine Familiengeschichte
8372007535
Bubełe

Monika Maron w rodzinnych szpargałach odnalazła listy, które dziadek w 1942 roku pisał do jej babki i matki z getta bełchatowskiego. Garść ocenzurowanych listów i pocztówek to z jednej strony strzępy rozrachunku Pawła z własnym życiem, a z drugiej pretekst dla wnuczki, Moniki Maron, do rozliczenia się nie tylko z rodzinną historią, ale i z własną biografią dysydentki, która w 1988 roku wyemigrowała na Zachód i wymazała z pamięci epizod swojego "bananowego" dzieciństwa i krótkiej współpracy ze Stasi. Książka niemieckiej pisarki jest czymś więcej niż opowieścią o żydowsko-polsko-niemieckiej rodzinie. Autorka odtwarza mechanizm budowania legend rodzinnych, za pomocą listów stara się nie tylko ożywić pamięć matki i swoją, lecz także zrewidować utkaną z legend, przemilczeń czy nawet rodzinnych kłamstw duchową rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu lat.

źródło opisu: http://www.muza.com.pl

źródło okładki: http://www.muza.com.pl

allison | 2014-12-13
Przeczytana: 11 grudnia 2014

"Listy Pawła" Moniki Moron to niespiesznie opowiedziana historia kilku pokoleń rodziny, której najdramatyczniejsze losy przypadły na okres drugiej wojny światowej.
Już wcześniej jednak mieszkający w Niemczech przodkowie autorki musieli zmierzyć się z prześladowaniami, wygnaniem oraz więzieniem. Jako mieszana rodzina, w której żyłach płynie żydowska krew, stali się ofiarami antysemickiej polityki w latach 30-tych minionego wieku.

Monika Maron opisuje przede wszystkim losy swoich dziadków i rodziców, a także własną skomplikowaną przeszłość i złożone relacje z matką, z którą poróżniły ją poglądy polityczne.
Sporo miejsca autorka poświęca trudnej drodze odkrywania rodzinnych sekretów; wielu szczegółów nigdy nie udało się jej wyjaśnić, więc snuje różne domysły na temat tego, co mogło się wydarzyć przed wielu laty.

Książka jest interesująca i udowadnia, że najlepsze scenariusze często pisze życie.
Nie wystawiam jednak oceny bardzo dobrej, gdyż słabą stroną jest styl - przypomina...

Bubełe | 2012-10-27
Przeczytana: 26 października 2012

Męcząca czytelnika (mnie) próba zmierzenia się z - wymyślonymi na siłę - demonami autorki.

Dorota | 2011-06-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 czerwca 2011

Osobiście uważam że jest to dobra książka aczkolwiek wymaga znajomości realiów panujących w dawnym NRD. Czytałam ją w oryginale i sądzę że jest warta polecenia (na pewno po niemiecku). Nie wiem niestety jak czyta się ją po polsku a jak wiadomo z tłumaczeniami różnie bywa.

Oliwia | 2016-04-02
Przeczytana: 14 września 2016