Świat według Clarksona, część 4. W czym problem?

Cykl: Świat według Clarksona (tom 4)
Wydawnictwo: Insignis
How Hard Can It Be?: The World According to Clarkson Volume 4
felietony
Sergiusz

Dawno, dawno temu, Jeremy Clarkson miał marzenie. Marzył mu się świat, w którym wszystko, co bezsensowne, idiotyczne i absurdalne jest surowo wzbronione… Świat, w którym zwycięża zdrowy rozsądek i niczym nieskrępowana pomysłowość. Trzy książki i trzy miliony sprzedanych egzemplarzy później jego marzenie o Świecie według Clarksona wciąż żyje… Pytając W czym problem?, Jeremy wyrusza w kolejną...

Pytając W czym problem?, Jeremy wyrusza w kolejną misję. Przeludnione więzienia, wycinka lasów deszczowych, podłej jakości służba zdrowia, coraz gorsza muzyka, tradycja dławiąca nowoczesność – to tylko nieliczne z problemów, którym chce zaradzić w zupełnie niestandardowy sposób.
Śledząc wywody niekwestionowanego wirtuoza ostrego pióra, dowiecie się:
– dlaczego kryzys finansowy to konsekwencja picia herbaty
– co łączy Jamesa Bonda i Batmana z Kubusiem Puchatkiem
– kiedy możemy osiągnąć stan zwany „szczęściem doskonałym”
– w jaki sposób gry planszowe zagrażają pokojowi na świecie
– jak można stać się pewną częścią ciała Angeliny Jolie.
Zaskakująca, bezkompromisowa, a przede wszystkim zabawna – taka jest nowa książka niepoprawnego miłośnika drzewek bonsai i rugby, niestrudzonego hodowcy owiec i osłów, poszkodowanego niedawno przez japońską toaletę… Jeremy’ego Clarskona!

źródło opisu: http://www.insignis.pl

źródło okładki: http://www.insignis.pl

Piotrek | 2011-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2011

Powiem że czekałem dość długo na 4 cześć serii. Ale coś się w niej zmienia, niektóre felietony są co prawda śmieszne ale zaczynają być gorzkie w odbiorze, i wkrada się rutyna Jeremiego do czepiania się co rusz tych samych tematów i osób. Warto kupić, warto poczytać, ale jako fan odczuwam lekki niedosyt.

Magg0t | 2011-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2011

Jeremy Clarkson uderza ponownie. Celnie punktuje ekologów i ich durne pomysły, nie oszczędza rządzących i ludzkiej głupoty.
Duża doza specyficznego humoru, ale też i gorzkich przemyśleń. Tropienie absurdów to chyba hobby Jezzy. Dla miłośników Top Gear nie jest to pozycja obowiązkowa, bo o samochodach nie ma tu prawie nic.
Mimo ponad 400 stron czyta się to dobrze. Dla nieobytych z postaciami z kart książki wydawca przygotował spis osób. Łatwo więc sprawdzić "kim jest ten cieć, o którym on pisze?".
Pozostaje czekać na kolejne pozycje Clarksona felietonisty i zaśmiewać się do rozpuku z jego pomysłów na usprawnienie świat. Chociaż może nie są one takie bzdurne jak się mogłoby wydawać?

Patipp | 2015-03-14

Moim zdaniem książki Clarksona nigdy Cię nie zawiodą. Znajdziesz tam wyjątkowo dobry humor, mnóstwo ciekawych anegdot ze świata i wiele inteligentnych spostrzeżeń. Cenię Clarksona za to że nie boi się wyrażać swojego zdania i może właśnie dlatego jego książki są wyjątkowe i inne od wszystkich.

Skellen | 2014-07-11

Seria książek z cyklu Świat według Clarksona stanowią bardzo odświeżającą lekturę w zmanipulowanej i obłudnej rzeczywistości dnia dzisiejszego. W dobie politycznej poprawności, chronicznego "mijania się z prawdą", pogonią za modami kreowanymi przez inżynierów umysłów sprawujących rząd dusz, lektura książek Clarksona jest jak łyk świeżego powietrza, po wyjściu z kanału ściekowego.

Znany dziennikarz telewizyjny Jeremy Clarkson, głównie ceniony za współtworzenie oglądanego na całym świecie programu motoryzacyjnego Top Gear, zebrał i opublikował w czterech tomach zbiór własnych felietonów pisanych do The Sunday Times oraz The Sun. Wytyka w nich absurdy dnia codziennego, głównie tego Londyńskiego (opisuje głównie angielskie realia), lecz aktualnego w każdym tzw. kraju rozwiniętym.
Obśmiewa powszechnie uznane, a niejednokrotnie głupie i nieżyciowe standardy. Obnaża miałkość obowiązujących, a jedynie słusznych idei, takich jak m.in. osławiona tolerancja dla wszystkich i wszystkiego,...

dpindral | 2013-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Książka jest zbiorem felietonów na temat różnych aspektów życia znanego Brytyjczyka. Są pełne humoru, sarkazmu, uogólnień i wyolbrzymień znanych z wypowiedzi Clarksona w programie Top Gear. Nie jest to jednak książka poświęcona motoryzacji. Część rozdziałów dotyczy rzeczy typowo angielskich, ale wiele z nich jest międzynarodowych, pasujących również do tego co możemy zobaczyć w Polsce.

W bardzo wielu rzeczach, które porusza Jeremy Clarkson, zgadzam się z nim. Krytykuje państwo, które stara się myśleć za ludzi. To że człowiek jest zmuszany do działania i mówienia rzeczy w taki sposób, żeby nikogo przypadkiem nie urazić. Nawet gdy myśli zupełnie inaczej. Krytykuje wchodzącą drzwiami i oknami przesadę związaną z ekologią. Piętnuje działania polityków i znanych ludzi.

Jest też kilka felietonów, które są napisane chyba tylko po to, żeby je napisać i nie mają większego sensu.

Książka jest dość specyficzna i moim zdaniem nie nadaje się na przeczytanie od razu od deski do deski. Każdy...

Czytalski | 2017-01-24
Przeczytana: 08 lipca 2016

Problem? Jaki problem?

Jeremy Clarkson i jego koledzy za jakiś czas wrócą z nowym programem. A ja zapraszam na recenzję jednej z jego książek.

Poza prowadzeniem programu motoryzacyjnego Clarkson pisze felietony dla brytyjskich gazet. Co jakiś czas są one zbierane w jednej książce.

Jeremy Clarkson ma bardzo ostre pióro - jego felietony wyśmiewają chyba wszystko co możliwe (choć nie przypominam sobie aby pisał coś o królowej), a w trakcie lektury trudno jest powstrzymać się od śmiechu. Tym bardziej, że niektóre próby logicznego powiązania odległych od siebie zjawisk są naprawdę karkołomne, no bo jak można uzasadnić, że gry planszowe zagrażają pokojowi na świecie? Nie wiecie? Ja też nie wiedziałem, ale po lekturze już wiem :)
Dla polskich czytelników książka w pewnych aspektach może być problematyczna. Felietony dotyczą głównie wydarzeń mających miejsce w Wielkiej Brytanii, więc w niektórych momentach możemy nie mieć pełnego obrazu i nie do końca rozumieć co autor miał na myśli. Do...

Krzysztof_g | 2013-10-16
Na półkach: Przeczytane, Inne

Najczęściej etykietka na książce "światowy bestseller" jest dla mnie informacją, której książki mam nie czytać. Tym razem jestem mile zaskoczony. Świat według Clarksona to bardzo prosty świat: istnieje kilka normalnych osób (w tym autor) otoczonych przez "eko-świrów", "obłąkanych wegetarian", urzędników, polityków, homoseksualistów, "naćpanych hippisów" itd. Po kilku felietonach dochodzimy do wniosku, że Clarkson stworzył coś w rodzaju własnego uniwersum. Teksty są naprawdę niezłe i nie jest to bycie zabawnym za wszelką cenę (co zraziło mnie np do Pratchetta), ale podawanie gorzkiej prawdy z cierpkim poczuciem humoru. Nawet jeżeli nie zgadzamy się z poglądami autora, to warto pośmiać się z jego argumentacji.

Jot__23 | 2014-10-06
Przeczytana: 01 października 2014

Gościu rzeczywiście dobrze włada piórem i tnie ostro po wszystkich, ale jak wielu mu podobnych pod pozorem logiki, elokwentnymi i błyskotliwymi porównaniami, maskuje w rzeczywistości jej brak a przynajmniej brak spójności w głoszonej przez siebie "filozofii". I wcale nie piszę tego bo czuję się urażony niewybrednie głoszonymi stereotypami o Polakach ponieważ z wieloma z nich akurat się zgadzam. Nie mniej jest to pierwsza i ostatnia książka tego autora, którą wziąłem, za darmo, w formie audiobooka na uszy, dzięki uprzejmości Audioteki. Wszak nie patrzy się darowanemu koniowi...

Maria Tarczyńska | 2015-04-03

To moje pierwsze zetknięcie z książkami Clarksona. Polubiłam faceta :) Szkoda, że tyle o motoryzacji gada :P Ale plus wielki za posiadanie osłów - to jest coś niebanalnego :) W książce sporo marudzenia, czasem słusznego czasem mniej. Niektóre felietony inteligentne i błyskotliwe, a czytając niektóre miałam wrażenie, że dostaję czerstwą bułką w twarz. Generalnie czytając bawiłam się bardzo dobrze i mogłam trochę poznać GB z innej strony :) Bo facet niewątpliwie trochę "s.a" w swoje "królewskie gniazdo" :)

karola807 | 2014-05-12
Na półkach: Przeczytane, 2014

Najlepszy ze "światów" Clarksona. Momentami nie sposób powstrzymać histerycznego śmiechu.

"Mam też inny [t-shirt] na którym napisano: "Uwielbiam zwierzęta. Są przepyszne". Z tym t- shirtem muszę jednak mieć się na baczności, bo często wcale nie sprawia, że świat staje się milszym miejscem. Prowokuje za to kobiety o wąskich ustach do wygłaszania tyrad na temat mięsa i zwierząt, kończących się nieuniknioną konkluzją, że penis jest z gruntu zły". :D

Panie Clarkson, ja Pana uwielbiam!:)