Historia Rumunii

Seria: Historie Krajów i Narodów
Wydawnictwo: Ossolineum
historia
LadyCherry

źródło okładki: google

Elevander | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Ziemie tworzące dziś państwo rumuńskie przez wiele wieków wchodziły w skład innych organizmów państwowych, ulegały przemożnym wpływom innych nacji, a sami Rumuni stanowili niemą masę ludności pozbawioną politycznego znaczenia. Trudne były losy Rumunii, a - żeby wyrazić się precyzyjniej - Wołoszczyzny, Mołdawii i Siedmiogrodu. W swojej syntezie Juliusz Demel prezentuje losy tych obszarów od czasów starożytnych, a więc od epoki dacko-rzymskiej (ciekawe, że Rumuni poczuwają się do pochodzenia i od Rzymian i od Daków, choć były to przecież strony mocno zantagonizowane, by rzec oględnie) po drugą wojnę światową. Opowiada następnie o księstwach naddunajskich, których rozwój przebiegał zgoła inaczej niż znajdującego się w ramach Królestwa Węgier Siedmiogrodu, potem o okresie przewagi tureckiej, by dojść wreszcie do XIX wieku i dziejów Księstwa, potem zaś Królestwa Rumunii. Dużo miejsca poświęca związkom ziem rumuńskich z Polską, zwłaszcza w epoce nowożytnej, gdy były one istotnie...

asan | 2013-02-01
Na półkach: Przeczytane, Rumunia
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Dobra i wyczerpująca pozycja z historii Rumunii. Porusza zarówno historię polityczną jak i rozwój społeczny oraz kulturalny regionów historycznie związanych z Rumunią - Siadmiogrodu, Mołdawii i Wołoszczyzny. Siłą rzeczy jest też źródłem wiedzy o historii Węgier (głównie Siedmiogród). Nacisk położony tez na rolę Polski i Polakó w historii Rumunii. Książka wydana dosyć dawno, kończy się na objęciu włądzy przez partię komunistyczną z Georgiu - Dejem. Syntetyczna wiedza dla osoby która chce poznać historię tego kraju już od zarania dziejów.