Historia Rumunii

Okładka książki Historia Rumunii Juliusz Demel
Okładka książki Historia Rumunii
Juliusz Demel Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Historie Krajów i Narodów historia
historia
Historie Krajów i Narodów
Ossolineum
1986-01-01
1986-01-01
Historia Bałkany Rumunia Dacja Historia Rumunii Mołdawia Wołoszczyzna Wołosi

Odnośnie uwag w sprawie historii po drugiej wojnie światowej i z zastrzeżeniem, że nie czytałam i raczej nie przeczytam książki Dziadka chciałabym tylko zauważyć, że Historia Rumunii była pisana w określonym kontekście politycznym. Nie tylko w aspekcie czasowym, ale osobistym - ojcem Juliusza Demela był Franciszek Demel, pułkownik /1 oficer sztabu przy generale Sosnkowskim, kierownik komórki wywiadu Andersa w Brukseli (rozpracowanej przez UB),jedna z osób pracujących z Wiśniowskim nad odtworzeniem Polskich Sił Zbrojnych na emigracji (Anglia). Z tego co wiem Juliusz nie był aktywny politycznie za to był pod kontrolą Służb, i on i jego praca naukowa (był profesorem zwyczajnym).

Trudna książka. Zdecydowanie trudna. Trudność ta nie wynika ze stylu pisarskiego autora, ale ze złożoności historii Rumunii. To, co my nazywamy rozbiciem dzielnicowym i trwało ok. 150 lat w historii Polski, to w Rumunii prawie całe dzieje! Stopień skomplikowania losów Rumunów jest tym samym niewspółmiernie większy aniżeli jesteśmy w stanie sobie to wyobrazić. Zmiany władców, koalicji, protektorów wewnętrznych i zagranicznych.... kurczę, naprawdę to jest skomplikowane.

O ile losy Rumunii (wliczając w to obecną Mołdawię) do XX wieku to dzieje antagonistycznych stronnictw i wzajemnego wykorzystywania się są w gruncie rzeczy napisane przejrzyście, to wiek XX to już niestety ideologiczne nowotwory autora. Losy burżuazji, obszarników, walki klas, komunistycznych partii i kacyków niestety mocno psują ogólny odbiór książki. Gdyby nie ten nieszczęsny XX wiek oceniłbym książkę zdecydowanie wyżej. Z drugiej strony autor zatrzymał się na 1947 roku, a potem do 1980 r. na całe szczęście umieścił tylko krótkie kalendarium...

Czego jeszcze brakuje:
- mało mapek (a jeśli są to nie nadążające za treścią),portretów, rycin
- całkowity brak tabel, mało statystyk i zewnętrznych źródeł
- dość specyficzny język przy nazwach własnych (Vlad Dracul - Wład Diabeł - chociaż Dracul to smok, więc powinno być Wład Smok; Fanar - dzielnica obecnego Stambułu to Fener, a autor używa określeń greckich)
- słabo opisana architektura, zwłaszcza styl brynkowiański, relatywnie mało przykładów wartościowych miejsc a zupełnie brak ich opisów
- praktyczne pominięcie ponad 30-letnich rządów Macieja Korwina, co jest dość zaskakujące ponieważ pozostali wybitni władcy mają stosownie dużo miejsca w syntezie całej historii

Za to na plus jest indeks nazwisk oraz nazw geograficznych. To się czasami przydaje.

Konkluzją jest na dobrą sprawę brak syntetycznej a zarazem dokładnej historii Rumunii, napisanej już nieco nowocześniejszym językiem, uwzględniając też zalety większej ilości zdjęć i map.

Ziemie tworzące dziś państwo rumuńskie przez wiele wieków wchodziły w skład innych organizmów państwowych, ulegały przemożnym wpływom innych nacji, a sami Rumuni stanowili niemą masę ludności pozbawioną politycznego znaczenia. Trudne były losy Rumunii, a - żeby wyrazić się precyzyjniej - Wołoszczyzny, Mołdawii i Siedmiogrodu. W swojej syntezie Juliusz Demel prezentuje losy tych obszarów od czasów starożytnych, a więc od epoki dacko-rzymskiej (ciekawe, że Rumuni poczuwają się do pochodzenia i od Rzymian i od Daków, choć były to przecież strony mocno zantagonizowane, by rzec oględnie) po drugą wojnę światową. Opowiada następnie o księstwach naddunajskich, których rozwój przebiegał zgoła inaczej niż znajdującego się w ramach Królestwa Węgier Siedmiogrodu, potem o okresie przewagi tureckiej, by dojść wreszcie do XIX wieku i dziejów Księstwa, potem zaś Królestwa Rumunii. Dużo miejsca poświęca związkom ziem rumuńskich z Polską, zwłaszcza w epoce nowożytnej, gdy były one istotnie znaczące. Książkę czyta się dobrze, choć współczesnego czytelnika męczy nieco marksistowski podział dziejów na epokę niewolniczą, feudalną etc., a także ciągłe akcentowanie walki klasowej. W odniesieniu do XX stulecia Autor nabiera nieco wody w usta opisując działalność Wielkiego Czerwonego Brata i pod tym względem praca nie jest aktualna. Ogólnie rzecz biorąc jest to jednak interesująca pozycja, która dobrze przybliża dzieje Rumunii.

Tomasz Babnis

Dobra i wyczerpująca pozycja z historii Rumunii. Porusza zarówno historię polityczną jak i rozwój społeczny oraz kulturalny regionów historycznie związanych z Rumunią - Siadmiogrodu, Mołdawii i Wołoszczyzny. Siłą rzeczy jest też źródłem wiedzy o historii Węgier (głównie Siedmiogród). Nacisk położony tez na rolę Polski i Polakó w historii Rumunii. Książka wydana dosyć dawno, kończy się na objęciu włądzy przez partię komunistyczną z Georgiu - Dejem. Syntetyczna wiedza dla osoby która chce poznać historię tego kraju już od zarania dziejów.

• Rumunia
  • Państwa świata [Ossolineum]
  • Dacja i Rumunia
  • Epoka XIX wieku 1789-1914
  • Starożytność do 476 r. n. e.

Dodaj cytat z książki Historia Rumunii