Skazany na trening. Zaprawa więzienna

Okładka książki Skazany na trening. Zaprawa więzienna Paul Wade
Okładka książki Skazany na trening. Zaprawa więzienna
Paul Wade Wydawnictwo: Aha! Cykl: Skazany Na Trening (tom 1) sport
sport
Skazany Na Trening (tom 1)
Convict Conditioning. How To Bust Free Of All Weakness-Using The Lost Secrets Of Supreme Survival Strength
Aha!
2011-01-01
2011-01-01
Dariusz Rossowski
trening siła

Jak uwolnić się od wszelkich słabości, korzystając z wewnętrznej siły przetrwania

Autor, były więzień, korzystając ze swojego doświadczenia przekonuje nas, że da się osiągnąć wszystko.

Można osiągnąć wymarzoną formę bez sprzętu, można zadbać o swój umysł i ciało.

W książce znajdziemy program treningowy wiele ćwiczeń, które możemy wykonać w domu, a które pomogą poprawić żądni wytrzymałość jak i kondycję.

Jeśli lubicie ćwiczyć i szukacie czegoś nowego, to książka dla was.

Można osiągnąć wymarzoną formę bez sprzętu, można zadbać o swój umysł i ciało.

Jeśli ktoś nie ma pojęcia o metodykach treningowych, ogólnie ze sportem mial niewiele wspólnego- absolutnie przestrzegam przed czytaniem tej książki.
Ktoś kto wie na czym polega trening- można przeczytać żeby się pośmiać i zapomnieć. Książka jest absurdalna i na prawdę szkoda czasu nawet na pisanie opinii. Zwykły skok na kasę jakich wiele w księgarniach.

Ciekawie napisana. Poszczególne etapy treningu dobrze pokazane, przystępnie dla czytelnika.
Przy zastosowaniu ćwiczeń przyda się dostęp do drążka, najlepiej mieć też prostą ławeczkę do ćwiczeń żeby mieć odpowiedni podpór do niektórych elementów treningu.

Autor oczywiście uznaje swoją teorię i trening za najlepszy nieco umniejszając innym kierunkom rozwoju fizycznego ciała, co stanowi pewien minus ale w ogólnym rozrachunku pominąłbym to. Każdy decyduje o sobie indywidualnie.
Ogólnie polecam.

Doskonała! Dokładnie takiej wiedzy potrzebowałam. Swoją drogą, ogromny szacunek dla autora, który był w stanie nie tylko się nie załamać w więzieniu, ale wykorzystać te 19 lat na coś pożytecznego.

Książka z przesłaniem w stylu "nie szukaj bohatera wokół - sam nim się stań". Plus odwieczna prawda, że "ciało jest twym najlepszym przyjacielem", więc dbaj o nie należycie. Bo będzie z tobą aż do kresu twych dni...
Autor niniejszej pozycji spędził prawie 20 lat za kratkami. W najtwardzszych (ponoć) więzieniach za oceanem. A są to miejsca, gdzie siła i sprawność fizyczna - to z pewnością niezbędne do przetrwania atrybuty ...
Początki, jak to zwykle bywa, nie były łatwe. Bo "świeżak" wszędzie musi przejść swoisty "chrzest bojowy". Po którym już z grubsza wiadomo, jak będzie go można "sklasyfikować".
Ta "wstępna weryfikacja" może na długo skazać nieszczęśnika na podły los. Co, szczególnie w więzieniu, chluby raczej nie przyniesie. Ale można też wykazać się czymś, co wzbudzi respekt i poważanie wśród współosadzonych...
Ważne, jak to w życiu, jest też to, by spotkać kogoś, kto w jakimś sensie nakieruje na właściwą drogę. Zmotywuje do działania, gdy zabraknie chęci, czy pokiwa z aprobatą głową, kiedy wszystko będzie w jak najlepszym porządku...
Autor miał to szczęście. Za kratkami spotkał kogoś, kto przekonał go do codziennego kultywowania sprawności fizycznej. A były to czasy, gdy wszelkiego rodzaju sprzęty do ćwiczeń nie były zbyt popularne - szczególnie w więzieniach. Korzystało się więc z dosłownie wszystkiego, co było pod ręką. Przede wszystkim zaś - z własnego ciała...
Tzw. kalistenika, bo o niej mowa, nie była (ani nie jest) czymś nowym bądź niezwykłym. Już ponoć sławetni Spartanie, mistrzowie walk wszelakich - znali i doceniali jej "dobrodziejstwa". A i czempioni starożytnych igrzysk ochoczo z niej korzystali...
W późniejszych okresach też nie brakowało jej czynnych zwolenników. Niektórzy dochodzili ponoć do takiej "perfekcji", że potrafili gołymi rękami odkręcać śruby podczas wymiany kół w samochodzie. A inni, za pomocą liny, uniemożliwiali start (niedużych) samolotów...
Legendy legendami, ale w warunkach więziennych kalistenika nie miała być czymś "na pokaz", lecz stać się swoistym "zabezpieczeniem". Bo chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, na jak wiele zagrożeń człowiek bywa narażony za kratkami...
Autor ze wszystkimi sobie poradził, w dużej mierze dzięki sprawności fizycznej, jaką wyrobił nieustannymi ćwiczeniami. Wiele z nich przedstawia w niniejszej książce. Warto zawrzeć z nimi "bliższą znajomość" - bo nigdy nie wiadomo, co czai się "za rogiem"...

Z perspektywy czasu oceniam tą książkę za przeciętną, aczkolwiek zaznaczam, że poza tą serią nie czytałem innych książek kalistenicznych.

Autor nie wydaje się być osobą realną, te wszystkie opowiastki więzienne są może i ciekawe, ale nie wiem na ile prawdziwe.

Tym bardziej, że z perspektywy czasu widzę, że autorowi brak wiedzy i doświadczenia w programowaniu treningu siłowego. Zaproponowany program treningowy i progresja bez najmniejszego problemu wpędzą nas w stagnację, z której nie będziemy w stanie wyjść, bo książka nie oferuje rozwiązań, jak sobie z nimi radzić.
Ogólnie programy w niej zawarte cierpią na: zbyt niską objętość, brak periodyzacji, brak wariacji ćwiczeń w różnych zakresach powtórzeń (o różnej intensywności) oraz brak jakiejkolwiek pracy w tempo (eksplozywnie, 303, 530 itp.)

Jeśli natomiast ktoś umie programować (trening...) to ta książka może stanowić całkiem ciekawą referencję ćwiczeń na różne partie ciała wraz z zawartą w nich progresją. Szczególnie ciekawie wygląda rozdział dotyczący progresji mostków, chyba właściwie niespotykany nigdzie indziej.

Polecam jedynie osobom, które znają się na programowaniu treningu siłowego, które mają aspiracje do stworzenia treningu kalistenicznego.
Cała reszta... raczej nie ma tu czego szukać, tym bardziej, że temat kalisteniki stał się dość popularny i takich książek jest coraz to więcej.

Bardzo motywująca. Można trochę złapać dystansu do ćwiczeń na siłowni. Szczerze polecam.

Jaka poradnik przeznaczony do ćwiczeń - genialny. Autor dokładnie tłumaczy dlaczego trzeba robić dane ćwiczenie, jak i na co zwracać uwagę. I na poradniku powinna się skończyć. Autor wplata w sposób wręcz agresywny swoją opinię o siłowniach, kulturystach itd. co jest
zbędne. Niemniej - bardzo polecam!

zbędne. Niemniej - bardzo polecam!

Na plus to, że w tej książce jest kupa motywacji do ćwiczeń oraz bardzo ładnie opisane ćwiczenia.
Na minus demonizowanie siłowni i dzisiejszej kulturystyki oraz brak bibliografii w książce, a chętnie sprawdziłbym co niektóre teorie naszego 'trenera'.

Książka dała mi masę motywacji i chęci do wprowadzenia zmian w swoim życiu, poza całą wiedzą dotyczącą technicznych niuansów ćwiczeń przedstawionych jako wielka 6 autor mocno skupia uwagę czytelnika na nauce cierpliwości i metodycznym dochodzeniu do celu krok po kroku. Jestem zdecydowanie na tak, zobaczymy gdzie mnie to nastawienie zaprowadzi. Polecam serdecznie każdemu :)

• Sport
  • Trening