Pięć melonów na rękę

Wydawnictwo: Zielona Sowa
8372202907

Pieniądze, interesy, kariera, to sprawy zaprzątające głowy dwóch głównych bohaterów tej powieści, Lorda i Pampersa. Wyruszają oni w podróż, z której planują wrócić bardzo bogaci. Czeka jednak na nich wiele niebezpieczeństw: tajemnicza czerwona toyota, ludzie z mafii, policja...

Ta "odjechana" książka rozbawia do łez. Wspaniałe dialogi, czysta akcja. Czytałam ją chyba z 5 razy. Pomimo że jestem dziewczyną, była dla mnie przez jakiś czas "numero uno".

Gorąco polecam wszystkim kapitalistycznym, oryginalnym i niebanalnym nastolatkom!

Cyfranek | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

"Pięć melonów na rękę" to przykład "współczesnej" literatury dla młodzieży. A odnosi się do polskiej rzeczywistości lat '90 XX wieku. Dla autora był to czas, gdy kto żyw robił geszefty a zdobywanie wielkich pieniędzy było wręcz treścią życia. Tak robią w książce niemal wszyscy. Od nastolatków (głównych bohaterów) - do emerytów. Uzupełnieniem tej grupy są różnej maści firmy ochroniarskie, ściągające wierzytelności lub po prostu gangsterzy. Pozostali są gdzieś na obrzeżach tej aktywnej części społeczeństwa, ale zdają się być tylko ofiarami wszystkich pozostałych. Dlaczego ofiarami? Ponieważ na przykład pożądają dóbr, które dostarczają obrotni "przedsiębiorcy". A przedstawiciele przedsiębiorczej części społeczeństwa nie zadowalają się zarobkiem wyrażonym w jedno- czy dwucyfrowych procentach (5, 10 czy 15%), ale wielokrotnością włożonego kapitału (2, 3, 10 razy więcej). Może się wydawać, że to przeszłość okresu dzikiego kapitalizmu... Kiedy jednak rozglądnąć się naokoło, rzeczywistość...

Alan Węcławik | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Książka bardzo fajna, a Pan Niziurski trzyma świetny poziom jak w każdej przeczytanej przeze mnie książce jego autorstwa. Pozycja ta zdecydowanie jest skierowana do młodzieży jednakże każdy starszy czytelnik z pewnością odbierze ją jak najbardziej pozytywnie. W zasadzie zawiera ona w sobie wszystkie istotne elementy fabuły powieści większego formatu, czyli element sensacji, kryminału, i trochę romansu. Z pewnością na uwagę zasługują nieoczekiwane zwroty sytuacji oraz bardzo wysoki poziom zarówno tragizmu jak i komizmu jakie one w sobie zawierają. Niziurski zadziwia mnie niezmiennie tym skąd on brał te wszystkie pomysły na taką wartką fabułę w powieściach przygodowo-awanturniczych dla młodzieży? Ciekaw jestem jak w wykonaniu tego autora wyglądałaby powieść sensacyjno-kryminalna w pełnym tego słowa znaczeniu i oczywiście gdyby takową stworzył. Niemniej książka jak najbardziej zasługuje na uwagę więc polecam zarówno starszym jak i młodszym.

kasiaaa97 | 2014-06-23

Czytałam bardzo dawno temu, jednak i tak pozostawiła w pamięci pozytywne odczucia. :)

Maria Tarczyńska | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

Bardzo intensywna, dzieje się wiele i bardzo szybko, niestety aż do przesytu. Materiału i przygód starczyłoby na dwie książki :)

o_z | 2013-03-14

Przeczytałem tę książkę chyba jako pierwszą po tym, kiedy mama zapisała mnie do biblioteki miejskiej.
Nigdy później nie czułem takiej satysfakcji i podekscytowania z czytania jaką miałem wtedy jako dziecko. Świetna historia, trzymająca w napięciu i pokazująca w zabawny sposób jak prowadzić interesy. Po 17 latach nie pamiętam nic z fabuły, ale pamiętam dobrze, że zawarta była w niej niejedna nauczka. Przykładowo, żeby nie zamawiać towaru na zapas jeśli nie ma się uprzednio znalezionego kupca, szczególnie jak ów towar jest nietrwały.
Gorąco polecam szczególnie najmłodszym czytelnikom.

Klakier | 2011-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2011

Wspaniała książka! Naprawdę godna polecenia! Jest taka inna...

Oliwia | 2013-10-26
Przeczytana: 2007 rok

Jako dziewczynka, zaczytująca się wszystkim, co wpadnie w ręce, byłam zachwycona tą książką. Była to jedna z pierwszych lektur o poważniejszej grubości.

Leon | 2016-10-08
Przeczytana: 2005 rok