Ciemna jadalnia, balkon i inne niezwykłe opowieści

Okładka książki Ciemna jadalnia, balkon i inne niezwykłe opowieści Felisberto Hernández
Okładka książki Ciemna jadalnia, balkon i inne niezwykłe opowieści
Felisberto Hernández Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Babel literatura piękna
Biblioteka Babel
Obras completas, vol. I–III
Państwowy Instytut Wydawniczy
2011-09-29
2011-09-29
Tomasz Pindel, Nina Pluta
opowiadanie urugwajskie literatura urugwajska

Okładka książki W zaczarowanym zwierciadle. Opowiadania fantastyczne Ameryki Łacińskiej Juan José Arreola, Mario Benedetti, Adolfo Bioy Casares, Jorge Luis Borges, Honorio Bustos Domecq, Manuel del Cabral, Alfredo Cardona Peña, Raúl Carrillo Meza, Gabriel Casaccia, Lisandro Chávez Alfaro, Sócrates Cobas, Rubén Darío, José Donoso, Salvador Elizondo, Gabriel García Márquez, Clemente Guido, Carlos María Gutiérrez, Felisberto Hernández, Oscar Hurtado, João Simões Lopes Neto, César López, René Marqués, Álvaro Menén Desleal, Manuel Mujica Láinez, Héctor Álvarez Murena, Dámaso Murúa, José Emilio Pacheco, Nélida Piñon, Sergio Pitol, Ricardo Rey Beckford, Rogelio Sinán, Miguel Ángel de la Torre, Javier Villafañe
W zaczarowanym... Juan José Arreola,&...

Niesamowity zbiór niesamowitych opowiadań.

Niesamowity zbiór niesamowitych opowiadań.

Nie pamiętam, kiedy skończyłam czytać ten zbiór opowiadań, jedno natomiast jest pewne: nie poszło mi to zbyt szybko.
Opowiadania Hernandeza stanowiły dla mnie pewne wyzwanie. Wymagają skupienia wszystkich zmysłów, nie tylko skupienia na słowie, a na to już niestety nie zawsze mam czas.

Wniosek: polecam wszystkim, którzy chętnie przeznaczą czas na stuprocentowe skupienie celem poznania ciekawych, trochę obyczajowych, a trochę surrealistycznych opowiadań.

Łatwa lektura? Absolutnie nie! Przyjemna? Niesamowicie.
Z Hernandezem spotkałam się przypadkiem kilka lat temu. Opowiadanie "Portier" oceniłam jako dziwne, ale też niezwykle intrygujące. Ten zbiór opowieści jest naprawdę niesamowity. Twórczość tego autora jest tak inna i niespotykana, że nie można jej w żaden sposób sklasyfikować. Opowieści najczęściej nie mają klarowej konstrukcji, a fabuła to sprawa umowna. To, co mnie zwaliło z nóg, to język, który jest jak muzyka. Każde słowo jest na miejscu i tworzy harmonijną całość z pozostałymi.
Wielkie gratulacje dla tłumaczy!

Łatwa lektura? Absolutnie nie! Przyjemna? Niesamowicie.

• Ameryka Południowa
  • Literatura urugwajska
  • Urugwaj
  • Literatura iberoamerykańska
  • Zawieszone na kołku

Dodaj cytat z książki Ciemna jadalnia, balkon i inne niezwykłe opowieści