Kraina duszy

País del alma
Barcelona, wojna domowa, miłość
literatura piękna
Ag2S

Dla większości mieszkańców Barcelony wojna domowa kończy się przegraną. Odcięci od świata Katalończycy próbują jednak żyć dalej. Pośród codziennie rozgrywających się dramatów rozkwita piękna miłość - krucha i wrażliwa Nena spotyka Baltusa, który zakochuje się w niej do szaleństwa.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2011

źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/

Anna | 2016-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

Czytając opis na okładce, oczekiwałam nieco innej historii. Tymczasem książka jest dość smutną, refleksyjną i przygnębiającą opowieścią o życiu i miłości Neny i Baltusa, dwojga młodych ludzi, żyjących w Barcelonie w czasach dyktatury generała Franco. Nie czyta się jej łatwo, bowiem styl pisania nie jest łatwy; kluczowe znaczenie ma tu niemal każde słowo, to napisane, jak i jawiące się w umyśle głównej bohaterki.

Nie ma tu spontaniczności i szaleńczych dowodów miłości; jest melancholia, wyrażające uczucia gesty i zachowania, słowa w nas samych, niewypowiedziane, ale rozumiane przez tych, do których są adresowane. I jest choroba i śmierć, której nic i nikt nie potrafi powstrzymać.

"Mieli miłość. Ale miłość nie chroni przed śmiercią."
"Kocham cię , powiedział Baltus. Ty nie odchodzisz, dodał. Wyruszasz tylko w naszą ostatnią podróż. Później ja dołączę do ciebie. Spotkamy się na samym końcu, tam gdzie znajdują się wszystkie pogubione rzeczy."

Ta miłość nie potrzebowała słów,...

kasandra_85 | 2011-11-05
Przeczytana: listopad 2011

allison | 2011-10-01
Przeczytana: 30 września 2011

Piękna, wzruszająca, nastrojowa powieść, napisana poetyckim językiem.

Na pozór to opowieść o zwykłych ludziach i ich życiu, jednak sposób w jaki autorka ją snuje, sprawia, że czytelnik cały czas jest zanurzony w tytułowej Krainie Duszy - lektura tej książki to prawdziwa UCZTA DUCHOWA !!!

Niektóre fragmenty są tak piękne i ciekawe, że trudno przejść obok nich obojętnie, np:

"Chcąc zatrzymać bieg czasu miłości, Nena tworzyła w myślach maleńkie szufladki, w które wciskała poszczególne minuty...".

"Słowa krążyły po ogrodzie jak pszczoły. Szukały kolorów. Zataczały koncentryczne kręgi wokół siedzących na ławce nieruchomych postaci..." .

Właśnie SŁOWO odgrywa w powieści kluczową rolę - główna bohaterka żongluje nim, bawi się, broni... Wiele miejsca autorka poświęciła również literaturze, książkom i ich miejscu w życiu człowieka.

W tym kontekście także w pamięci zapisało mi się kilka prostych i jednocześnie pięknych cytatów:

"Powieści są czasem tak pięknie napisane, że to aż...

Aleksandra | 2011-06-08

W kraju, któremu odebrano wolność, podobnie jak w ludzkim ciele dręczonym chorobą, rozkwita dusza. Smutna, obolała, wystraszona, a mimo wszystko - piękna. Piękna przez sam fakt istnienia.

Hiszpania, lata czterdzieste. Autonomia katalońska zostaje zniesiona przez generała Franco. Wszelkie przejawy suwerenności i odrębności są niszczone. Mieszkańcy Barcelony mają przeszłość wymalowaną na twarzach. Ból po niedawnej wojnie jest jeszcze bardzo świeży. Lecz życie toczy się dalej. „Mówi się, że wojny usypiają w ludziach duszę” [s. 19]. Teraz dusze ludzkie budziły się z koszmaru. Były jak motyle wychodzące z poczwarki. Pragnęły innego życia.

„(...) Katalończycy mówili jakby do wewnątrz. Jak Baltus. Kiedy rozmawiali w swoim języku wyglądało to tak, jakby się zwierzali sobie z jakichś osobistych sekretów. Rodziny w małym kraju bały się, że dyktator może podsłuchiwać nawet wtedy, kiedy rozmawiają w domu i że może kazać ich wszystkich rozstrzelać” [s. 61].

„Młody wycieczkowicz odważył się...

Annie | 2012-01-26
Przeczytana: 23 stycznia 2012

"Kraina duszy” autorstwa Nurii Amat to już druga pozycja z serii Labirynty wydawnictwa WAM, którą miałam okazję i przyjemność przeczytać. Z tego co zdążyłam do tej pory zaobserwować jest to seria, pod której patronatem ukazują się klimatyczne, mało rozreklamowane książki z przeróżnych zakątków świata. Za pomocą innej pozycji z tego cyklu, „Dłoni pełnej gwiazd”, przeniosłam się na ulice Damszku. Tym razem, dzięki epopeicznej powieści Nurii Amat, miałam okazję przeżyć kilka lat w Barcelonie lat 50’ i obserwować wielką historię miłości Neny i Baltusa.

Nuria Amat jest Katalonką, a "Kraina duszy" to jej pierwsza powieść napisana w języku „małego kraju”. Zawarła w niej wątki autobiograficzne, co dodaje książce dużo autentyzmu. Osią wydarzeń jest miłość Neny i Baltusa, jak można się domyślać rodziców autorki. Czytamy o historii ich małżeństwa, pojawianiu się dzieci, budowaniu domu, kilku podróżach, kontaktach z przyjaciółmi, a w tle co chwila przewija się wspaniała Barcelona. Książka...

Tsukiko | 2012-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 12 lutego 2012

Książka napisana pięknym poetyckim językiem, pełnym romantyzmu i melancholii. Niemniej jednak w niektórych momentach ciągnęła mi się strasznie.

starry_eyed | 2012-10-13

„Kraina (bez) duszy”
Juan Goytisolo twierdzi, że jest ona obecnie najlepszą pisarką w Hiszpanii. Eduardo Mendoza mówi o jej dorobku literackim: „Jest to przykład naprawdę niepospolitej energii twórczej”. Mowa o Nurii Amat, autorce powieści pt. „Kraina duszy”, o której większość czytelników i krytyków wypowiada się w samych superlatywach nazywając ją: „niezwykłą”, „poetycką”, „urzekającą”.Trudno o lepszą rekomendację. Jeszcze trudniej stwierdzić, że zupełnie się z tymi pozytywnymi opiniami nie zgadzam...
Głównym wątkiem „Krainy duszy” jest miłość dwojga wrażliwych Katalończyków- Neny i Baltusa. Oboje mieszkają w La Navie, dzielnicy na uboczu Barcelony,w czasach dyktatury gen. Franco. Towarzyszymy bohaterom we wszystkich fazach ich związku: zakochaniu, narzeczeństwie, ślubie, narodzinach dzieci.
Fabuła powieści wydaję się mało oryginalna. I taka właśnie jest. Nie ma w tym nic złego w przypadku gdy niezbyt porywającą akcję rekompensuje czytelnikowi wyjątkowy styl czy wyraziste...

Anna | 2016-04-24

Tak bardzo zawiodłam się na tej książce... Uwielbiam w tle historię Hiszpanii, a szczególnie wojny domowej. tymczasem akcja tej książki bardzo mi się dłużyła i bardzo mnie nudziła.

Grażyna | 2013-10-18
Przeczytana: 18 października 2013

Aby w pełni zrozumieć i przeżyć tę powieść chyba trzeba być z Katalonii,a nie z Kraju nad Wisłą.

izz89 | 2017-03-24