Zarządzanie w czasach burzliwych

Okładka książki Zarządzanie w czasach burzliwych Peter F. Drucker
Okładka książki Zarządzanie w czasach burzliwych
Peter F. Drucker Wydawnictwo: Nowoczesność biznes, finanse
biznes, finanse
Nowoczesność
1995-01-01
1995-01-01

Menedżer nie powinien zadawać pytania: Czy warto czytać Druckera? Jeśli nie zajrzał do jego "Praktyki zarządzania", to jest sam sobie winny.
Zarządzanie w czasach burzliwych (angielski tytuł: Managing in Turbulent Times) to książka wydana po raz pierwszy w 1980 roku i widać po niej upływ czasu. Warto ją jednak przeczytać.

Wielki wizjoner zarządzaniu już wtedy stwierdził, że nadchodzą czasy turbulencji, co powtórzyli za nim Kotler i Caslione prawie 30 lat później (w 2009 roku). Chociaż niektóre prognozy przygotowane przez Druckera nie sprawdziły się, a niektóre wydarzenia zaskoczyły wszystkich specjalistów od planowania strategicznego (np. upadek Związku Sowieckiego czy wzrost potęgi gospodarczej Chin),to twierdzenia o roli menedżerów w obliczu turbulencji są aktualne i dziś:

Menedżerowie zawsze muszą zarządzać zarówno dniem dzisiejszym – w sferze problemów o zasadniczym znaczeniu – jak i dniem jutrzejszym. W czasach burzliwych nie mogą zakładać, ze dzień jutrzejszy będzie przedłużeniem dzisiejszego. Przeciwnie, muszą zarządzać z myślą o zmianach; o zmianach jako szansie i zagrożeniu.

(…)

[Kierownictwo najwyższego szczebla] będzie musiało przebudować swą strukturę, by sprostać wyzwaniom “morza zmian”.

Warto wydrukować słowa Druckera i powiesić je na widocznym miejscu w firmie, aby menedżerowie różnego szczebla pamiętali o swojej roli liderów zmian, którzy mają nawigować firmą w burzliwych czasach.

Wielki wizjoner zarządzaniu już wtedy stwierdził,...

• Ekonomia
  • Praca/Edukacja
  • Przed. - Zarządzanie
  • Zarządzanie
  • Naukowe

Dodaj cytat z książki Zarządzanie w czasach burzliwych