Niebezpieczne związki

Okładka książki Niebezpieczne związki
Pierre Choderlos de Laclos Wydawnictwo: Glob klasyka
316 str. 5 godz. 16 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Les liaisons dangereuses
Wydawnictwo:
Glob
Data wydania:
1988-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
316
Czas czytania
5 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
8370071791
Tłumacz:
Tadeusz Boy-Żeleński
Tagi:
Francja XVIII wiek libertynizm romans intryga listy powieść
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
53 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
694
408

Na półkach: , ,

„Niebezpieczne związki” to epistolarna powieść, jedyna jaką w życiu napisał Pierre Choderlos de Laclos, a która była niezwykle poczytna już od czasu jej wydania.

Powieść jest przekrojem wszelkich możliwych relacji międzyludzkich. Pokazuje arystokratyczne społeczeństwo, którego codziennym motywem przewodnim życia i motywacją do działania było zepsucie moralne i pozory uczciwości. Cóż się jednak spodziewać po szlachcie francuskiej, która za wzór ma Marię Antoninę, królową wiodącą prym w rozrywce i rozrzutności; Voltaire’a, wielkiego liberała z jego odrzuceniem wiary w Kościół i krytycyzmem wobec wszelkich religii i ideologii; duchowieństwo mające wówczas ogromne przywileje, dochodowe stanowiska, prywatne majątki i jawne kochanki, jak np. kardynał de Rohan, który przyznawał dodatkowo, że jest ateistą! To właśnie w XVIII wieku kwitnie libertynizm odrzucający normy obyczajowe, a de Sade tworzy swe kontrowersyjne książki. Jak pisze tłumacz „Niebezpiecznych związków” Tadeusz Boy-Żeleński: „W XVIII wieku (…) nawet prawdziwe uczucie ukrywa się wstydliwie pod maską obojętności i cynizmu”, a „syntezą epoki staje się głośne zdanie Buffona: Jedyną rzeczą coś wartą miłości jest jej strona fizyczna”, bo (w opinii jednej z bohaterek) „miłość, którą wielbią jako źródło rozkoszy, w rzeczywistości jest najwyżej jej pretekstem”.
„Niebezpieczne związki” pokazują grupę społeczną, która mając nadmiar czasu i pieniędzy życie swe spędza na balach, w operze, na spotkaniach towarzyskich, a której przedstawiciele wewnętrznie zepsuci za sprawę honoru stawiają sobie dbanie o dobrą opinię wśród eleganckiego towarzystwa, zatem oszustwo i nieszczerość to główne cechy charakterów głównych bohaterów powieści.

W „Niebezpiecznych związkach” są nimi nadający ton fabule:
Markiza de Merteuil – kobieta niezwykle inteligentna, a przy tym sprytna intrygantka, która uwielbia bawić się cudzymi uczuciami i manipulować ludźmi; uważa, że „głupcy są wszak na świecie dla naszej uciechy”; jest to wdowa, która choć piękna i młoda, to nigdy nie wyszła ponownie za mąż, by „oszukiwać dla przyjemności, nie z musu”;
Wicehrabia de Valmont – wspólnik i były kochanek markizy, tak jak i ona uwielbiający zabawę i nie liczący się z innymi, w wyniku czego słynie z gubienia swych kolejnych kochanek; „nikt go nie szanuje, ale wszyscy się z nim liczą”, on sam uważa uczucie za nudne, a wierność za smutną
oraz ich ofiary:
prezydentowa de Tourvel - skromna, bogobojna młoda mężatka, na którą „zagiął parol” de Valmont;
Cecylia de Volanges – 15-letnia niewinna dziewczyna, która staje się marionetką w rękach markizy i wicehrabiego, co prowadzi do dramatycznych zdarzeń w jej życiu;
Kawaler Danceny - zakochany w Cesi.
Ich wspólne sprawy związane głównie z relacjami pomiędzy poszczególnymi osobami, wynikłe z tego uczucia, zaloty, chęć zemsty i zabawy prowadzą do dramatycznego dla wszystkich bohaterów końca.

„Niebezpiecznych związków” nie czyta się szybko. Więcej w nich słów niż treści z powodu wyszukanej elegancji epistolarnych zasad uprzejmości i wykwintnego wysławiania się. Największym plusem jest dokładne przedstawienie bohaterów od strony psychologicznej, a najbardziej ciekawym i napędzającym fabułę elementem jest intryga knuta przez głównych bohaterów. Jak pisze o książce Boy-Żeleński: „Jest ona podwójnie ciekawa: raz jako nieporównywalny wyraz doby, w której powstała i którą maluje, po wtóre jako arcydzieło psychologii, mało równych sobie mające.”

„Niebezpieczne związki” to epistolarna powieść, jedyna jaką w życiu napisał Pierre Choderlos de Laclos, a która była niezwykle poczytna już od czasu jej wydania.

Powieść jest przekrojem wszelkich możliwych relacji międzyludzkich. Pokazuje arystokratyczne społeczeństwo, którego codziennym motywem przewodnim życia i motywacją do działania było zepsucie moralne i pozory...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 919
  • Chcę przeczytać
    4 615
  • Posiadam
    1 704
  • Ulubione
    280
  • Teraz czytam
    137
  • Klasyka
    124
  • Literatura francuska
    63
  • Chcę w prezencie
    51
  • 2022
    26
  • 2014
    26

Cytaty

Więcej
Pierre Choderlos de Laclos Niebezpieczne związki Zobacz więcej
Pierre Choderlos de Laclos Niebezpieczne związki Zobacz więcej
Pierre Choderlos de Laclos Niebezpieczne związki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także