klasyka
Kaśka

Utwór prezentuje jeden dzień z życia zwyczajnej chłopskiej rodziny. Matka – Chwedora przystępuje do codziennych gospodarskich zajęć, budzi syna i wspólnie przygotowują się do wyprawy do dworu. Ma tam pracować przy odchwaszczaniu ogrodu zamożnego pana. Tymczasem Klemens - mąż Chwedory wyruszył już do orki – pracuje jako parobek. Kobieta musi zabrać chłopca ze sobą. Idąc, przystają u stóp kapliczki i chwilę się modlą. Tadeusz podziwia przyrodę, Chwedora błaga Opatrzność o opiekę nad synem. Niestety los bywa dla nich okrutny...

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kate | 2013-05-25
Przeczytana: 25 maja 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Tadeusz" jest nowelką napisaną przez Elizę Orzeszkową. W kilkunastu kartkowym utworze zostaje poruszony problem nędzy, wśród której żyją chłopi. Są zepchnięci na margines społeczeństwa i muszą ciężko pracować podczas gdy panienki dworskie niezwykle się nudzą i co rusz wykonują bezsensowne czynności. Trzeba zauważyć, że mały Tadeusz jest płomyczkiem, który rozpala ognisko domowe. Mimo niełatwego życia rodziny opisanej w nowelce mamy wrażenie, że postaci są szczęśliwe i z perspektywy czytelnika łatwo jest je polubić. Nawet straszenie pasem przez Chwedorę nie odpycha. W utworze pokazana jest niezwykła miłość rodziców do syna. Klemens był skłonny rzucić picie dla swojego dziecka. Rodzice bardzo chcieli przebywać z Tadeuszem ale nie mogli. Musieli pracować. Nie mieli wyboru. Sielankę małej wyprawy Tadeusza przerywa tragiczny wypadek - utonięcie chłopca. Utwór kończy się w sposób który zmusza nas do chwilki osobistej refleksji. Kto winnym śmierci Tadeusza?!

Adrian Szydlik | 2013-09-22
Przeczytana: 15 września 2013

Już od początku spodziewałem się podobnego zakończenia, więc czytałem, byle dotrwać do tego, czy moje przewidywania się spełnią. Nie mój styl, przeciętnie.

Midsummer12 | 2015-02-24
Przeczytana: 2011 rok

Moim zdaniem to opowiadanie jest świetne. Kontrast pomiędzy przyrodą a losem dziecka jest niesamowity.

Roza_V_Barlow | 2018-08-09
Przeczytana: 30 lipca 2018