Tomek na wojennej ścieżce

Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 3)
Wydawnictwo: Muza
8373194908
Tomek Wilmowski, Smuga, Sally, Bosman, Dingo

Inne wydania

Przygody Tomka Wilmowskiego w krainie Indian. Tomek włącza się w ich walkę o zachowanie godności i prawa do swobodnego przemierzania amerykańskiej prerii.

Justyna Antoniewicz | 2015-06-27
Przeczytana: 2015 rok

Alfreda Szklarskiego uwielbiam i przygody Tomka Wilmowskiego wśród Indian...ciekawe przemierzał zakątki, poznał kulturę Indiańską...świetnie opowiedziana książka, fajnie napisana czytało mi się wspaniale.
Ciekawe, niezwykłe przygody przeżywał po prostu rewelacyjna książka!!!

Northman | 2014-08-28
Przeczytana: 10 lipca 1996

To zdecydowanie moja ulubiona część cyklu. I nic w tym dziwnego, bo książka jest o tym, co kilkanaście lat temu było dla dzieciaka w moim wieku bezapelacyjnie najciekawsze. W końcu który dwunastoletni chłopak nie uwielbiał historii o Dzikim Zachodzie i o Indianach? No właśnie:)

"Tomek na wojennej ścieżce" jest chyba najbardziej przygodową częścią wybitnie przygodowego cyklu. Myślę, że jest też - obok "Tajemniczej wyprawy Tomka" - częścią najbardziej awanturniczą, pełną emocji i szybkiej akcji. Jest też na swój sposób książką smutną, pokazuje bowiem schyłek Dzikiego Zachodu znanego z książek i filmów. Świat Indian, kowbojów, strzelanin i zachodów słońca na pustej prerii w początkach XX wieku powoli już przemijał. Alfred Szklarski pozwolił mi przez chwilę być tego świadkiem. I za to jestem Mu wdzięczny.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tomek po stratowaniu przez nosorożca dochodzi do siebie na ranczu szeryfa Allana (wujka przeuroczej sikorki – jak nazywa Sally bosman Nowicki). Nie towarzyszy mu tym razem ani ojciec Andrzej Wilmowski, ani Jan Smuga. Panowie wyruszają na dalsze łowy, a opiekę nad chłopcem powierzają właśnie Tadeuszowi Nowickiemu. Oczywiście przemiła Australijka również jest znajduje się na ranczu razem ze swoją mamą.
Tomasz wbrew pozorom nie leni się. Dostał od Hagenbecka (przedsiębiorcy, dla którego pracowali dorośli mężczyźni) specjalne zadanie. Miał on zwerbować grupę Indian do pracy w cyrku. Cała akcja dzieje się, gdy całe szczepy Indian są zmuszone przez białych ludzi do przebywania w rezerwatach i przydzielane są im coraz to gorsze ziemie. Czerwoni ludzie cierpią z tego powodu głód i niedostatek, bo racje żywnościowe, które dostają od swoich oprawców są niewystarczające, a często również dochodzi do pewnych nadłożyć. Młodemu Wilmowskiemu dziwnym trafem udaje się zjednać przyjaźń Indian,...

| 2015-08-19

Jest to moja ulubiona książka z serii o Tomku, bo uwielbiam czytać o Indianach.
Tym razem Tomek udaje się wraz z bosmanem Nowickim do Ameryki (Teksas). Mieszkają u krewnego Sally. Książka jest fantastyczna. Główny bohater przeżywa rozmaite przygody z Indianami, staje się wodzem Apaczów i ratuje uroczą "sikorkę".
Występuje tu również zmiana w ogólnym obrazie Tomka, jest on bowiem pokazany bardziej jako doświadczony człowiek, a nie jak greenhorn, którym był w poprzednich częściach.

Ann | 2010-09-22

Książka mojej młodości, tak jak wszystkie o przygodach Tomka. Doskonała dla młodzieży. Wciągała mnie niesamowicie swoim humorem, wartką akcją i niezwykłymi przygodami i opisami przyrody. Coś dobrego.
Ta część o przygodach wśród Indian należała zdecydowanie do moich ulubionych.

Małgorzata | 2014-10-21
Przeczytana: 1994 rok

Kolejny tom przygód Tomka,którą czytałam kompletnie się zatracając:-)

MariaMR | 2013-02-26

Zupełnie nie pamiętam ile książek o Tomku przeczytałam, ale tę na pewno. Przepiękne opowieści dla młodzieży, pełne wartkiej akcji, barwnych opisów i fascynujących przygód. Godne polecenia :)

amazur83 | 2014-09-13
Przeczytana: 09 września 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tym razem Tomek Wilmowski wraz z bosmanem Nowickim i Sally Allan spędzają czas w Ameryce Północnej, na pograniczu Stanów i Kanady. Mieszkają u wujka Sally, który jest miejscowym szeryfem. Okolica jest niespokojna, gdyż miejscowi Indianie pod wodzą Czarnej Błyskawicy wypowiadają wojnę wszystkim białym. Nie chcą już dłużej przymierać głodem w rezerwatach. Topór wojenny zostaje wykopany.
Kolejna świetna część cyklu. Szklarski przedstawił nam świat indian Ameryki Północnej w czasach jego zmierzchu. Biały człowiek okazał się bezwzględny i wyparł rodowitych mieszkańców z ich ziem, skazując ich na zagładę. Czarna Błyskawica i jego ludzie podjęli walkę, jednak była ona góry skazana na klęskę. Ich czas się skończył. Bohaterski wódz umiera a jego ostatnie słowa skierowane do Tomka brzmią "Topór dla wrogów, serce dla przyjaciół".

Marysieńka | 2011-10-06
Przeczytana: 1990 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejny kontynent, Ameryka Północna i kolejne przygody Tomka, tym razem wśród indiańskich plemion. Tomek wraz ze swą przyjaciółką z Australii Sally i bosmanem Nowickim przebywa u wuja Sally, szeryfa Allana. Zaprzyjaźnia się z indianskim chłopcem ze szczepu Navajo, Czerwonym Orłem. Kiedy za namową meksykańskiego hodowcy koni indianie z innego szczepu porywają Sally, Navajo pomagają Tomkowi w uwolnieniu przyjaciółki. Klimaty jak z westernu. Wprost rewelacyjnie się czyta bez względu na wiek. Polecam.

Klakier | 2010-08-17
Przeczytana: 14 marca 2010

Wartaka akcja i wszystko to co posiada dobra książka.