Evangelium vitae

Okładka książki Evangelium vitae Jan Paweł II (papież)
Okładka książki Evangelium vitae
Jan Paweł II (papież) Wydawnictwo: Wydawnictwo M religia
religia
Wydawnictwo M
1995-01-01
1995-01-01
83-86106-51-4
Jan Paweł II życie

Evangelia Vitate - o ile się nie mylę z łaciny znaczy to " Ewangelia prawdy. Jest to encyklika papieża Jana Pawła II Wielkiego, naszego papieża - Polaka. Encyklika jest bardzo ważnym dokumentem, i uważam że nie tylko dla wiernych kościoła katolickiego ale także dla ludzi którzy utożsamiają się z cywilizacją łacińską. Encyklika porusza bardzo wiele trudnych tematów i wydaje mi się że jest odpowiedziom na postępującą rewolucje marksistowską której natarcie w latach 90 znacznie się nasiliło. Encyklika porusza tematy życia ludzkiego, jego godności i wartości, wielkiego grzechu aborcji i eutanazji. Przyznaje że jest to maje pierwsze zetknięcie w encykliką naszego papieża, i jest to moje pierwsze dzieło naszego papieża które ukończyłem czytać, i stwierdzam że nasz papież był niezwykle inteligentnym człowiekiem. Wnioski postawione w encyklice są bardzo słuszne, potwierdzą wartość życia w ocenie Boga i innych ludzi, papież też stwierdza że zabicie jakiego kolwiek człowieka jest bratobójstwem (słusznie zresztą). Jednak są też w niej poruszone przypadki kary śmierci oraz wojny, w przypadku wojny obowiązkiem jest obrona swojego życia i swych bliskich, człowiek w tedy ma prawo się bronić, w stosunku do kary śmierci papież, słusznie, stwierdza że może być stosowana tylko w przypadkach kiedy nie ma innego wyjścia, to znaczy wobec ludzi którzy na pewno się nie poprawią oraz popełnili wielkie przestępstwa. Encyklika ta jest potwierdzeniem nie tylko zgodnego nauczania kościoła o życiu ludzki jako wielkiej wartości oraz konieczności jej obrony, ale też potwierdzeniem prawa cywilizacji łacińskiej. Bardzo mnie zaintrygował jeden z pierwszy tekstów chrześcijańskich, przed biblijnych, które papież zawał, od samego początku tekst stwierdza że są dwie drogi życia i śmierci, droga śmierci to odbieranie życia płodowi (czyli człowiekowi we wczesnym stadium rozwoju) noworotkowi oraz dziecku, uznaje to za najcięższe grzzechy. Od samego początku chrześcijanie sprzeciwiali się zabijaniu dzieci w jakiej kolwiek formie i uważali za swój obowiązek walkę o życie dzieci.
Dzisiaj też musimy walczyć, bo zaprawdę żyjemy w dziwnych czasach, czasach kiedy dziecka nie można uderzyć ale można je zabić.
Pozdrawiam i zachęcam z całego serca do przeczytania.
Z Panem Bogiem

2077

Tego się nie komentuje TO się czyta.

Tego się nie komentuje TO się czyta.

Coś, do czego się dorasta, przynajmniej w moim przypadku. Powiem tak, nie jest mi do końca po drodze z naukami kościoła, ale czytałem to jako literaturę i...nie zawiodłem się. Oczywiście nie ze wszystkim się zgadzam, ale uznaję tę pozycję za wartościową i godną polecenia, nawet po to, by polemizować z jej założeniami.

Czytałem już kilka encyklik papieskich, tę czytało mi się najciężej, ale pod względem treści jest niewątpliwie najbardziej wartościowa.

Evangelium Vitae, czyli Ewangelia Życia, to doniosła encyklika polskiego papieża rodziny, Jana Pawła II, dotycząca nienaruszalności i powagi życia ludzkiego. Bodaj w tym dokumencie pierwszy raz papież użył określeń „kultura śmierci” oraz „kultura życia”. „Kultura życia” to wszelakie środowiska opowiadające się za poszanowaniem życia ludzkiego, jego godnością i nienaruszalnością. Każdy atak na czyjeś życiem jest atakiem na samego Boga, albowiem człowiek został stworzony na jego podobieństwo. Po drugiej strony intensywnie działa „kultura śmierci”, częstokroć promowana przez środki masowego przekazu czy potężne lobby zarabiające na procederze niszczenia życia ludzkiego. Fundamentem dla działania „kultury śmierci” jest relatywizm moralny tudzież „wygibasy” semantyczne. Dziś nowe życie ludzkie, które znajduje się łonie kobiety, nazywane jest, aby dokonać jego dehumanizacji, blastocystą, embrionem czy nawet, jak onegdaj powiedziała pewna pani, „potworkiem”, zaś osoby starsze, doświadczone cierpieniem – warzywem. Czyni się tak, by umotywować i dokonać usprawiedliwienia czynów haniebnych, jakimi są eutanazja i aborcja. Kościół katolicki kategorycznie stanął za życiem ludzkim, broniąc go niezależnie od jego właściwości fizycznych.

Ponadto owa encyklika zawiera wyjaśnienie dla pewnych ludzi, którzy oskarżają Kościół, że rzekomo sprzeciwia się badaniom prenatalnym czy przeszczepieniom narządów. Takie zarzuty to zwykłe łgarstwo.

Encyklika porusza bardzo ważny i trudny temat, a mianowicie przerywania ciąży.
Przecież nie po to małżonkowie powołują na świat nowego człowieka, aby jeszcze przed narodzinami skazać je na śmierć. Istota ludzka to nie przedmiot, zabawka, którą możemy wyrzucić pozbyć się jej jak nam się znudzi lub jeśli stwierdzimy, że jednak jej nie chcemy...
Odpowiedzialne rodzicielstwo... odpowiedzialni małżonkowie nie rezygnując z najważniejszego obowiązku małżonków będą postępować tak aby nikogo nie krzywdzić i nie skazywać na nie zasłużoną śmierć.

Encyklika porusza bardzo ważny i trudny temat, a mianowicie przerywania ciąży.
Odpowiedzialne rodzicielstwo......

Evangelium Vitae pokazuje jasno punkt widzenia wiary katolickiej dotyczącej życia nienarodzonego, jak i osób starszych (eutanazja). Polecam.

Szerokie spojrzenie na problemy z którymi boryka się obecnie świat. Warto znać stanowisko i spojrzenie Kościoła.

• Religia
  • Filozofia
  • Religijne
  • Studia
  • Kościół
  • Teologia

Dodaj cytat z książki Evangelium vitae