rozwiń zwiń

Cudzoziemka

Okładka książki Cudzoziemka
Maria Kuncewiczowa Wydawnictwo: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza literatura piękna
244 str. 4 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza
Data wydania:
1948-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1948-01-01
Liczba stron:
244
Czas czytania
4 godz. 4 min.
Język:
polski
Tagi:
kobieta portret psychologiczny nienawiść rodzina powieść
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2446
2372

Na półkach:

Nie bujajmy się, Kuncewiczowa (1895-1989) jest typową "autorką jednej książki" ("Tristan 1946" nie umywa się do "Cudzoziemki"). Ta, wydana w 1936 roku, uchodzi za osiągnięcie literackie "psychologizmu okresu międzywojennego". Akcja utworu rozgrywa się niby w jednym dniu a "niby", bo wspomnienia, dygresje i retrospekcje rozszerzają czas niemożebnie. Autorka poszukuje u nas empatii dla swojej bohaterki, zgryźliwej starej baby, która bezpardonowo wyżywa się na innych, bo jej się życie nie ułożyło. Trochę pokory by się jej przydało, a nie niezasłużonego współczucia.

Wg "Słownika terminów literackich":
"psychologizm (gr. psyche -dusza, logos - słowo) - nurt w XX wiecznej prozie i w dramacie, charakteryzujący się zainteresowaniem sferą wewnętrznych przeżyć człowieka, analizą psychologicznych motywów jego zachowań, uczuć i emocji. Pisarze reprezentujący ten kierunek koncentrują się na przedstawianiu konfliktów psychicznych, kompleksów, namiętności, które rządzą życiem jednostki... ..Za twórcę psychologizmu w literaturze uznaje się M. Prousta ('W poszukiwaniu straconego czasu'). W literaturze polskiej tendencja ta pojawia się w okresie dwudziestolecia międzywojennego m.in. w twórczości Nałkowskiej ('Niedobra miłość', 'Granica'), Kuncewiczowej ('Cudzoziemka'), Choromańskiego ('Zazdrość i medycyna')....”

Bohaterka, Róża Żabczyńska, w poczuciu zmarnowanego życia, obwinia wszystkich z wyjątkiem samej siebie. Kuncewiczowa wymyśliła a n t y b o h a t e r k ę, która bezsensownie wyładowuje swoje frustracje na innych, zamiast zejść z własnej woli z tego świata (ku mojej uciesze), który ją tak srodze zawiódł.
Jest to superszmira z pretensjami do arcydzieła, z parapsychologią dla laików, ale czyta się dobrze. Dałem 10 gwiazdek 'Trędowatej', wysokie oceny Dołędze, lubię „Zazdrość i medycynę”, to i kiczowi Kuncewiczowej się przysłużę (7).

Nie bujajmy się, Kuncewiczowa (1895-1989) jest typową "autorką jednej książki" ("Tristan 1946" nie umywa się do "Cudzoziemki"). Ta, wydana w 1936 roku, uchodzi za osiągnięcie literackie "psychologizmu okresu międzywojennego". Akcja utworu rozgrywa się niby w jednym dniu a "niby", bo wspomnienia, dygresje i retrospekcje ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8 556
  • Chcę przeczytać
    1 832
  • Posiadam
    727
  • Lektury
    470
  • Ulubione
    317
  • Literatura polska
    112
  • Klasyka
    101
  • Lektury szkolne
    98
  • Teraz czytam
    69
  • 2014
    53

Cytaty

Więcej
Maria Kuncewiczowa Cudzoziemka Zobacz więcej
Maria Kuncewiczowa Cudzoziemka Zobacz więcej
Maria Kuncewiczowa Cudzoziemka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także