Głębokie zanurzenie

8 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Deep descent
978-83-922841-5-4
literatura faktu

Mglistego, lipcowego wieczoru w 1956 rku, podczas podróży do Nowego Jorku, włoski liniowiec pasażerski „Andrea Doria” został staranowany przez inny statek. W ciągu jedenastu godzin pogrążył się w mrocznych wodach Oceanu Atlantyckiego, osiadając na głębokości blisko 76 metrów. Dzięki śmiałej akcji ratowniczej zaledwie 51 osób, spośród 1700 będących na pokładzie, zginęło w wyniku tej tragedii.
Ale… „Andrea Doria” wciąż pochłania nowe ofiary.
Uważany za nurkowy Mount Everest wrak „Andrei Dorii” stanowi jedno z największych wyzwań w głębokim nurkowaniu wrakowym. Przez wiele lat mała, lecz fanatyczna grupa ekstremalnych nurków, zbliżając się do granic ludzkich możliwości, badała wrak „Andrei Dorii” – nie wszyscy z nich wrócili żywi. Nurek Kevin McMurray zabiera nas do środka tego elitarnego klubu, dając nam surowy, rzetelny wgląd na tych, co schodzą głębiej, dalej i bliżej granic ludzkich możliwości, niż inni mogliby o tym marzyć.
„Głębokie zanurzenie” jest wciągającą, prawdziwą opowieścią o ludzkim duchu przezwyciężającym słabości i o straszliwym, śmiertelnym ryzyku podejmowanym w zamian za potężną dawkę adrenaliny. Dokumentując przygody w wartkiej narracji ilustrowanej wieloma dramatycznymi fotografiami, McMurray wciąga nas w głąb zimnego, niewybaczającego morza. Przedstawia nam porażający widok miejsca, do którego jedynie niewielu było zdolnych czy miało odwagę dotrzeć.

źródło opisu: Wydawnictwo emitrade Ltd, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

macius_gse | 2015-01-03

Oobowiązkowa pozycja dla osób zainteresowanych tematyka nurkowania. Hisotria nurkowań (o których nie każdy miał okazję opowiedzieć) na wrak jednego z najbardziej luksusowych statków XX w - Andrea Dorii. Książka opisuje początki nurkowania wrakowego i technicznego na nowo odkrywanych mieszankach gazowych (nitrox, trimiks)

Dropsique | 2018-03-02
Przeczytana: 07 marca 2018